Z ostatnim dniem września zakończyła się 2. edycja rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, w której brały udział 44 miasta. Przechodni Puchar zostaje w Nowej Soli, która zwyciężyła drugi raz z rzędu. Gniezno uplasowało się na zaszczytnym trzecim miejscu tuż za Białą Podlaską.
Rowerzyści w całym kraju wykręcili ponad 3,6 mln kilometrów. To tylko jeden z rekordów zabawy, którą organizuje miasto Bydgoszcz.
- Jako organizatorzy tej akcji, chcemy podkreślić pozytywną ideę tego projektu. W Rowerowej Stolicy Polski nie chodzi tylko o rywalizowanie pomiędzy miastami o liczbę przejechanych kilometrów, ale o integrowanie różnych środowisk. Cieszy fakt organizowania wielu wydarzeń towarzyszących, zakładania wspólnych grup, które napędzają się w działaniu – mówi Łukasz Krupa, dyrektor Biura Promocji Urzędu Miasta Bydgoszczy.
Przechodni Puchar Rowerowej Stolicy Polski zostaje w Nowej Soli, która ponownie nie miała sobie równych. Zgodnie z regulaminem, Puchar zostaje na stałe w mieście, które zwycięży trzykrotnie.
Pierwsza Stolica Polski zajęła trzecie miejsce tuż za Białą Podlaską. Prezydent Tomasz Budasz, podczas poniedziałkowej konferencji on-line z organizatorami rywalizacji oraz laureatami pierwszych miejsc, podkreślał, jak ważny jest rozwój transportu rowerowego w Gnieźnie oraz fakt, że mieszkańcy oczekują od swoich włodarzy sprawnej i ekologicznej formy poruszania się po mieście.
W tym roku do zabawy włączyły się 44 miasta – to jeden z pierwszych rekordów, który padł w tej edycji. W zabawie aktywny udział wzięło blisko 16 tys. użytkowników, którzy odbyli ponad 200 tysięcy treningów. Kilometry były kręcone do ostatnich minut, ostatecznie cała Polska wykręciła ponad 3,6 mln km.
Nie zabrakło rekordów w samym Gnieźnie. W tej edycji rywalizacji udział wzięło 1278 cyklistów, którzy przejechali łącznie ponad 284 tysiące kilometrów. Dla porównania, w roku ubiegłym udział w akcji wzięło 450 osób, które przejechały w sumie 64 tysiące kilometrów.
Podobnie jak w zeszłym roku, w związku z rywalizacją ogłoszono konkurs „Kręcimy dla Gniezna”, w ramach którego podczas środowego spotkania wręczone zostały nagrody w kilku kategoriach. Wśród mężczyzn najlepszy okazał się pan Leszek Dobrzykowski, który wykręcił 3907 km. Jednocześnie, pan Leszek zwyciężył także w kategorii najlepszy senior 60+. Najlepszą wśród kobiet okazała się pani Natalia Kwiatkowska z grupy Zmęczeni Sezonem Team, która na rowerze pokonała 2492 km. Najlepsza seniorka 60+ to z kolei pani Barbara Perlik, która wykręciła 2223km. Najlepszym uczniem ze szkoły podstawowej okazał się Michał Kowolik, który wykręcił 368km, a tytuł najlepszej uczennicy przypadł Nastce Kiełpińskiej z wynikiem 763 km. Dla najlepszego ucznia i najlepszej uczennicy nagrody dodatkowe ufundował radny Tomasz Dzionek.
Ponad 53 tysiące kilometrów wykręciła grupa Konkret i tym samym zwyciężyła w kategorii najlepszej grupy. Najlepszą ze szkół okazał się natomiast Zespół Szkól Ekonomicznych w Gnieźnie z wynikiem 5812 km.
Wyjątkową niespodziankę sprawiła jeszcze jedna grupa. Spodziewano się, że wśród placówek oświatowych walczyć będą wyłącznie szkoły, a do rywalizacji na tyle aktywnie włączyły się przedszkola, że już teraz zapowiedziano drobną zmianę regulaminu w kolejnej edycji. Wyróżnienie za ogromne zaangażowanie wędruje w tym roku do Przedszkola nr 9, które wykręciło ponad 788 km.
(źródło: gniezno.eu)
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!