ReklamaA1ReklamaA1-2

Gnieźnieński Komitet Pamięci pamięta o „Solidarności”

Informacje lokalneKsiążkiInformacje z powiatu gnieźnieńskiego4 lutego 2024, 19:15   red. - inf. prasowa549 odsłon
Gnieźnieński Komitet Pamięci pamięta o „Solidarności”
U dyrektora Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna -  fot. Gnieźnieński Komitet Pamięci

Stowarzyszenie Gnieźnieński Komitet Pamięci (GKP) przeprowadziło w styczniu br. akcję przekazywania egzemplarzy książki pt. „Alfabet Solidarności” do bibliotek szkolnych i publicznych w Gnieźnie i okolicy. Książki trafiły do szkół średnich powiatu gnieźnieńskiego, do Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, Gminnej Biblioteki Publicznej w Zdziechowie, Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Trzemesznie i Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Trzemesznie.

Redaktor książki, Krzysztof Nowak tak ją prezentuje: „Autorzy postarali się w atrakcyjnej formie przybliżyć historię Solidarności. Z krótkich tekstów, przypominających encyklopedyczne hasła, utworzono przejrzysty, alfabetyczny zbiór nazw, pojęć, haseł lub nazwisk, które stanowią syntetyczny przewodnik po historii okresu Solidarności z lat 1980–1981. Lekkie i zwięzłe teksty mają charakter świadectw autorów. (...) Książka jest napisana dla każdego, ale przeznaczona szczególnie dla młodego pokolenia, które z naturalnych powodów nie pamięta historycznych i przełomowych wydarzeń związanych z NSZZ Solidarność i ruchem społecznym Solidarność”.

Przedstawiciele stowarzyszenia przekazali osobiście książki dyrektorom Zespołu Szkół Technicznych im. Jana Pawła II w Gnieźnie przy ul. Cieszkowskiego, II Liceum Ogólnokształcącego im. Dąbrówki w Gnieźnie i Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna. Książki dla pozostałych szkół średnich przekazano za pośrednictwem Wydziału Edukacji i Sportu Starostwa Powiatowego w Gnieźnie oraz odnośnych urzędów gminy.

O przekazywaniu książek stowarzyszenie informowało na swoim profilu facebookowym, z czego wynikła dodatkowa korzyść: odzew ze strony dawnych działaczy „Solidarności”.

Jak mówi Jakub Wawrzyniak, przewodniczący GKP: - Zdecydowaliśmy się propagować nasza akcję w mediach społecznościowych, ponieważ liczyliśmy na kontakt ze strony bohaterów Solidarności sprzed czterech dekad. Nie zawiedliśmy się. Odezwała się pani, która wiele lat temu była zaangażowana w działalność NSZZ „Solidarność” i może o tym opowiedzieć. Takie świadectwo trzeba koniecznie nagrać.

Dodajmy, że w styczniu Stowarzyszenie Gnieźnieński Komitet Pamięci przeprowadziło jeszcze dwie akcje: spotkanie przy grobie ofiary sowieckiego „wyzwolenia” Gniezna, Zygmunta Zandrowicza (21 stycznia) oraz spotkanie poświęcone Powstaniu Styczniowemu (27 stycznia). Odbyło się ono w klasztorze ojców franciszkanów i było współorganizowane przez braci z postulatu franciszkańskiego, czyli kandydatów do życia zakonnego.

GKP zawiązał się w niemal rok temu. Pierwszym wydarzenie, które przygotował i przeprowadził, był Marsz Wdzięczności dla Jana Pawła II (2 kwietnia ub. r.)


Fot. Gnieźnieński Komitet PamięciJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 157

 • 88
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 6
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 63
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3