ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Gnieźnieński Doktor Judym – Marian Fluder nie żyje! Miał 78 lat!

AktualnościInformacje z powiatu gnieźnieńskiego12 marca 2024, 17:10   red. Karol Soberski17291 odsłon10 Komentarzy
Gnieźnieński Doktor Judym – Marian Fluder nie żyje! Miał 78 lat!
 fot. Aleksandra Soberska

Dzisiaj dotarła do nas bardzo smutna wiadomość. Doktor Marian Fluder - osoba o wielkich zasługach dla gnieźnieńskich rodzin, jeden z najbardziej cenionych lekarzy w regionie - nie żyje! M. Fluder, którego często nazywano gnieźnieńskim Doktorem Judymem, miał 78 lat!

Kariera Mariana Fludra, który urodził się 1 lutego 1946 r., rozpoczęła się 1964 r., kiedy podjął studia medyczne na Akademii Medycznej w Poznaniu. Od początku pracy zawodowej służył na terenie ziemi gnieźnieńskiej. Od 1972 r. odbył służbę w Jednostce Wojskowej w Powidzu jako lekarz pułku i lekarz dla rodzin kadry wojskowej, jednocześnie podejmując nocne dyżury w gnieźnieńskim pogotowiu. Został odznaczony medalem za zasługi dla obronności kraju oraz mianowany do stopnia porucznika.

W 1974 r. rozpoczął pracę w gnieźnieńskim szpitalu oraz przychodni przy ul. Staszica, jednocześnie świadcząc usługi w ambulatorium aresztu śledczego przy ul. Franciszkańskiej. W 1993 r. otworzył prywatną praktykę lekarską i prowadzi ją aż do śmierci, przyjmując mieszkańców w dzień i w noc. Marian Fluder był osobą, której normy godzinowe pracy nie obowiązują. Do późnych godzin nocnych niósł pomoc gnieźniankom i gnieźnianom, sypiając po 3-4 godziny na dobę. Był osobą, która od wielu lat poświęcała własne życie w trosce o każde życie, obok cudzej tragedii nigdy nie przechodził obojętnie.

Marian Fluder był specjalistą chirurgii ogólnej pierwszego stopnia, pediatrii i medycyny sportowej drugiego stopnia.

31 stycznia 2019 r. uhonorowany został nagrodą Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego za rok 2018. Z kolei 28 grudnia 2019 r. odebrał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gniezna nadany mu przez Radę Miasta Gniezna.

Doceniliśmy doktora Mariana Fludra już w 2013 roku!

Przypomnimy, że nasza redakcja już w 2013 r. doceniła wieloletnią działalność dr. Mariana Fludra na rzecz pacjentów Pierwszej Stolicy Polski i przyznała mu Nagrodę Specjalną „Człowiek Roku 2012”, a w 3 marca 2018 roku z okazji 10-lecia portalu informacjelokalne.pl otrzymał tytuł „Człowieka Dziesięciolecia 2008 - 2018”.

Jesteśmy jedną redakcją w Gnieźnie, która już 11 lat temu doceniła doktora Mariana Fludra!

Wówczas w uzasadnieniu tego tytułu Karol Soberski, redaktor naczelny naszego portalu napisał: - Osoba ta, to legenda naszego regionu. Człowiek, o którym przyszłe pokolenia będą się uczyć w szkołach a w Gnieźnie zapewne będzie ulica jego imienia.

Doktor Marian Fluder od kilku lat chorował. Zmarł dzisiaj w wieku 78 lat. Zakończył się pewien etap w historii Gniezna...

Niech spoczywa w pokoju...


W ostatnią drogę śp. Marian Fluder odprowadzony zostanie w sobotę, 16 marca. O godz. 13.00 odbędzie się msza święta w Katedrze Gnieźnieńskiej, a potem M. Fluder spocznie na cmentarzu św. Krzyża.


Poniżej przypominamy anegdoty w jego wykonaniu, które opowiadał w listopadzie 2021 r. podczas spotkania z Centrum Kultury eSTeDe w Gnieźnie.Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 344

 • 260
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 66
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 3
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 10
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 2
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 3
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3