ReklamaA1ReklamaA1-2

Gnieźnieńska premiera „Zagadkowego Kolekcjonera”

KsiążkiInformacje z powiatu gnieźnieńskiego22 października 2021, 8:00   red. Aleksandra Soberska1849 odsłon
Gnieźnieńska premiera „Zagadkowego Kolekcjonera”
 fot. Jerzy Andrzejewski

Marian Haber zawitał do Gniezna! Mimo szalejącej wczoraj w naszym regionie wichury, kilkadziesiąt osób zdecydowało się wieczorem, przybyć do Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie na gnieźnieńską, powiatową premierę książki Karola Soberskiego zatytułowanej „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”!

„Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” to już szósta książka Karola Soberskiego o historii, zagadkach, tajemnicach i skarbach pogranicza Wielkopolski i Kujaw, książka oparta o unikatowe dokumenty, listy, zdjęcia i wspomnienia… Jedyna taka pozycja w regionie. Wcześniej ukazały się następujące tytuły: „Skarb Dziedzica” (2016), „Zapomniana zbrodnia” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017), „Złoto Dziedzica” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019).

I właśnie od 2016 r., od pierwszej książki K. Soberskiego czwartkowe spotkanie rozpoczął prowadzący Jarosław Mikołajczyk.

Była więc mowa o początkach, o źródłach, o sposobach pozyskiwania materiałów do książki, o świadkach historii, a także o niezwykłych wydarzeniach, które w trakcie zbierania dokumentów do książki się zdarzały.

Następnie K. Soberski – w odpowiedzi na pytania J. Mikołajczyka – przybliżył historię Kołdrąbia, jak i przedwojennych właścicieli tego majątku rodziny Haberów. Nie mogło również zabraknąć informacji o samym Marianie Haberze, bohaterze książki. – Marian Haber urodził w 1901 r., a zmarł w 1975 roku. Był mecenasem sztuki, jednym z najbardziej znanych w Polsce, malarzem, ale przede wszystkim kolekcjonerem dzieł sztuki i marszandem handlującym dziełami sztuki, zwłaszcza obrazami. Książka jest unikatowa, ponieważ oparta na archiwum M. Habera, które zaginęło w 1939 r., a które odnalazłem w październiku 2020 r. Archiwum składa się ponad 16 tysięcy dokumentów – mówi K. Soberski.

W dalszej części spotkania była mowa o znanych przedwojennych postaciach, które pojawiają się w książce, a które miały ogromny wpływ na życie M. Habera, m.in. Janie Kiepurze czy Stanisławie Walasiewiczównie. Oczywiście nie brakowało historii o ukrytych skarbach czy tajemnicach związanych z M. Haberem.

Blisko 2-godzinne spotkanie przybliżyło zebranym w eSTeDe postać nietuzinkowej osoby żyjącej w naszym regionie, postać przedwojennego dziedzica Kołdrąbia – Mariana Habera.

W gnieźnieńskiej premierze książki Karola Soberskiego pt. „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” wzięli udział m.in. Robert Gaweł, wielkopolski kurator oświaty, Tadeusz Szymanek, burmistrz miasta i gminy Czerniejewo, Jan Socha, prezes Towarzystwa Miłośników Gniezna, znany gnieźnieński lekarz Wojciech Kozłowski z żoną, Marek Szczepaniak, kierownik oddziału Archiwum Państwowego w Gnieźnie czy Ewa Przybylska, dyrektor Centrum Kultury „Scena to dziwna”. Byli także bibliotekarze z Gniezna i Zdziechowy, jak również czytelnicy z Witkowa, Trzemeszna i Gniezna.

Po zakończeniu spotkania, wszyscy skierowali się do stoiska, gdzie można było kupić książkę, jak również wcześniejsze publikacje K. Soberskiego oraz do stolika by uzyskać dedykację od autora.

W niedzielę, 24 października o godz. 15.00 zapraszamy na spotkanie autorskie do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Janowcu Wlkp.

Wkrótce przedstawimy kolejne terminy, gdzie odbędą się spotkania autorskie. Planowane są w: Witkowie, Niechanowie, Gnieźnie (Stary Ratusz), Zamku Czocha, Kołdrąbiu czy Pobiedziskach.


Fot. A. Soberska, J. AndrzejewskiJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 197

 • 140
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 3
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 54
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2