ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Gnieźnieńska premiera książki „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje Gminy Gniezno”

AktualnościKsiążkiInformacje z powiatu gnieźnieńskiego25 kwietnia 2024, 20:40   red. Aleksandra Soberska1348 odsłon
Gnieźnieńska premiera książki „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje Gminy Gniezno”
 fot. Aleksandra Soberska

Dzisiaj w sali widowiskowej Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie odbyła się gnieźnieńska premiera  wyjątkowej książki Karola Soberskiego pt. „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje Gminy Gniezno”. Pozycja opowiada o niezwykle ciekawych miejscach na terenie gminy Gniezno i pokazuje, jak bogata turystycznie jest gmina otaczająca Gniezno – Pierwszą Stolicę Polski! Sponsorem gnieźnieńskiej premiery było Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gnieźnie Sp. z o.o.

Spotkanie otworzyła Lidia Łączny, dyrektor Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie. – Karol Soberski to pisarz, dziennikarz, dokumentalista, badacz lokalnej historii, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl. Pomysłodawca i główny organizator czterech edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” – jednego z największych w Polsce, którego edycje odbyły się: w 2019, 2021, 2022 i 2023 r. Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach, o ziemiaństwie i II wojnie światowej na pograniczu Wielkopolski, Kujaw i Pałuk – podkreśla L. Łączny.

Następnie przez ponad półtorej godziny K. Soberski opowiadał o książce, o okolicznościach jej powstania, o pochodzeniu materiałów wykorzystanych w książce, o najciekawszych miejscach turystycznych na terenie gminy Gniezno, czy też o perłach tejże gminy. Nie zabrakło o skarbach, tajemnicach i zagadkach gminy Gniezno.

Do eSTeDe – oprócz mieszkańców Gniezna i gminy Gniezno – przyjechali także czytelnicy m.in. z okolic Kłecka, Popowa Kościelnego, Poznania, Pobiedzisk, czy Żnina.

– Ta książka jest moim autorskim przewodnikiem po gminie Gniezno. Każdy z nas swoją wędrówkę rozpocznie w innym miejscu, ale każdy z tych zakątków jest jedyny i niepowtarzalny. Naprawdę warto wybrać się w taką podróż po gminie Gniezno, do czego zachęcam – mówi Karol Soberski, autor książki.

Na koniec K. Soberski zapowiedział swoją kolejną książkę pt. „Głębokie. Tropami tajemnic” oraz wrześniowy V Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”, który odbędzie się od 13 do 15 września pod hasłem „Skarby, dzieła sztuki, archiwa – ukryte, zrabowane, ocalone”.

Po spotkaniu, wszyscy skierowali się do stoiska, gdzie można było kupić książkę, jak również wcześniejsze publikacje K. Soberskiego oraz do stolika by uzyskać dedykację od autora.

W trakcie dzisiejszego spotkania nie zabrakło też kuluarowych rozmów na temat kolejnych książek K. Soberskiego, które są planowane na najbliższe miesiące, wspólnych fotografii, poruszano też ciekawe lokalne tematy związane z dziejami regionu.

– Bardzo dziękuję licznie przybyłej publiczności za udział w spotkaniu, za zainteresowanie książką i ciekawe rozmowy po spotkaniu. Dyrekcji i instruktorom eSTeDe dziękuję za profesjonalne przygotowanie sali i poczęstunku przy pysznej kawie – mówi K. Soberski.

Kolejne spotkania odbędą się:

 • środa, 8 maja o godz. 17.00 - Pałac w Modliszewie
 • czwartek, 9 maja o godz. 17.00 - Gminna Biblioteka Publiczna w Rogowie
 • piątek, 10 maja o godz. 16.00 - Biblioteka Publiczna im. Stefanii Popiołek w Janowcu Wielkopolskim


Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 275

 • 157
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 15
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 102
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3