ReklamaA1ReklamaA1-2

Gnieźnianie pokochali rower miejski

Informacje lokalneAktualności13 września 2021, 17:00   red. - inf. prasowa348 odsłon
Gnieźnianie pokochali rower miejski
 fot. gniezno.eu

Ponad 24 tys. razy wypożyczono rower miejski przez pierwszy miesiąc funkcjonowania systemu w Gnieźnie. 3 tys. rowerzystów, zarejestrowanych w aplikacji przejechało aż 65 tys. km.

System Roweru Miejskiego funkcjonuje w Gnieźnie od 2 sierpnia. Czerwone rowery stały się stałym elementem gnieźnieńskiego krajobrazu. Mieszkańcy, ale też turyści, korzystają z nich bardzo często.

- Pierwszy miesiąc działania w naszym mieście roweru miejskiego pokazuje, że gnieźnianie naprawdę go pokochali. Korzystają z niego bardzo często, dojeżdżają do pracy, ale też do ścisłego centrum. Mapy ich przejazdów przecinają nasze miasto wzdłuż i wszerz – mówi prezydent Gniezna Tomasz Budasz.

Najbardziej popularne stacje rowerowe są na Rynku, przy dworcu i przy ul. Jolenty. Stamtąd najczęściej zabierane i tam zostawiane są rowery. Władze Gniezna nie wykluczają, że stacji pojawi się jeszcze więcej, będzie to jednak uzależnione od możliwości finansowych i wniosków na zakończenie całego sezonu, który trwa do końca listopada. Mieszkańcy najchętniej korzystają z systemu w weekendy. Duży wpływ na użytkowanie gnieźnieńskiego roweru miejskiego ma – co nie powinno dziwić – pogoda. Firma zajmująca się relokacją rowerów rozwozi je po mieście kilkukrotnie w ciągu dnia, zawsze wcześnie rano i wieczorem, później zależnie od potrzeb.

Do dyspozycji mieszkańców jest ponad 100 rowerów. Na terenie Gniezna pojawiło się 31 punktów, w tym 16 stref parkowania, do których codziennie są relokowane rowery oraz 15 punktów postojowych oznaczanych totemem (znakiem informacyjnym).

Co należy zrobić, aby wypożyczyć rower? Do wyboru cyklistów są dwie opcje. W pierwszej z nich należy pobrać aplikację Roovee, zarejestrować się i zasilić swoje konto (minimalna kwota to 10 zł). Dalej wystarczy zeskanować kod QR umieszczony na kierownicy bądź blokadzie. Jeśli użytkownik nie chce wypożyczyć roweru poprzez aplikację, może wykonać połączenie telefoniczne do biura obsługi interesanta (numer 88 77 66 833), gdzie otrzyma dalszą instrukcję. Pierwszych 30 min jest bezpłatnych, a czas liczy się od momentu wypożyczenia roweru do odstawienia go w jedno z wyznaczonych miejsc. Za każdą minutę przejazdu, powyżej 30 bezpłatnych minut, naliczane jest 5 groszy (co daje 3 zł za godzinę). Po zakończeniu planowanego przejazdu należy zamknąć ręcznie blokadę tylnego koła. Regulamin, lokalizacje stref parkowania oraz cennik znajdują się na stronie: rowergniezno.eu.

Mieszkańcy, którzy mają jakiekolwiek uwagi dotyczące funkcjonowania roweru mogą wysyłać je na adres szymon.drzewiecki@gniezno.eu.Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 148

 • 79
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 50
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 19
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3
ReklamaA2