ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Głębokie tajemnice, niezwykłe historie…

Informacje lokalneZ życia Fundacji16 grudnia 2022, 20:00   red. Karol Soberski2653 odsłon3 Komentarzy
Głębokie tajemnice, niezwykłe historie…
 fot. Karol Soberski

Głębokie – mała miejscowość w gminie Kiszkowo w powiecie gnieźnieńskim, skrywa głębokie tajemnice. Przekonałem się o tym dzisiaj, podczas jednego z kolejnych wyjazdów szlakiem tajemnic i skarbów Pojezierza Gnieźnieńskiego. Tym razem ścieżki lokalnej historii powiodły mnie na północny zachód od Gniezna. I wróciłem z wieloma niezwykłymi wiadomościami, dokumentami i pomysłami!

Głębokie – miejscowość po raz pierwszy wzmiankowana w XIV wieku, jest mi dobrze znana, ponieważ dużo informacji uzyskałem o tej wsi przy okazji prac nad książką „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”. Wynikało to z faktu, że Głębokie należało od 1878 r. do tzw. klucza zakrzewskiego którego właścicielem był Wojciech Chełmicki. Po nim majątek należał do jego syna Stanisława, który w 1931 r. (według innej wersji w 1933 r. ) sprzedał Głębokie architektowi Czesławowi Leitgeberowi.

O historii majątku w Głębokiem będzie można przeczytać obszerny reportaż na naszym portalu w okresie świąteczno-noworocznym.

Mój dzisiejszy wyjazd do miejscowości Głębokie wynikał z faktu, że zostałem tam zaproszony przez pana Aleksandra Kujawskiego, który 22 lata temu kupił teren dawnego folwarku. I dzisiaj, wraz z synem Marcinem, prowadzą tam Gospodarstwo Rolne Kujawscy. Pana Aleksandra znam od kilku lat, ale dopiero w tym roku, we wrześniu, podczas III Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” w Janowcu Wielkopolskim, odbyliśmy dłuższą rozmowę na temat historii miejscowości Głębokie i okolic. I mój dzisiejszy pobyt w tej wiosce miał związek właśnie z dziejami tego regionu.

Kilkugodzinne spotkanie z Panem Aleksandrem było bardzo owocnym spotkaniem, ponieważ oprócz wymiany ciekawych informacji na temat dziejów Głębokiego i okolic, mogłem zobaczyć to, co pozostało z dawnego folwarku.

Mogłem poznać sekrety m.in. oficyny, służącej od 1914 r. jako dwór i spichlerza – oba obiekty pochodzą z połowy XIX wieku. Mogłem zagłębić się w parku, gdzie jest zagadkowe wzgórze na którym do 1914 roku stał dwór, który później spłonął… Mogłem przyjrzeć się przydrożnej kapliczce – jednej z najstarszych w powiecie gnieźnieńskim – z 1881 r. Mogłem w końcu zejść do lodowni pochodzącej także z XIX wieku…

Dodatkowo otrzymałem od Pana Aleksandra unikatowe materiały mówiące o historii majątku w Głębokim, kilkanaście przedwojennych fotografii i ciekawe dokumenty. Część wiedzy z tych materiałów znajdzie się we wspomnianym artykule, który opublikuję w Święta Bożego Narodzenia.

W trakcie tych rozmów pojawił się pomysł, by w przyszłym roku powstała książka o historii miejscowości Głębokie. I wszystko wskazuje na to, że się ukaże. Szczegóły wkrótce.

Ale oprócz tematów historycznych, rozmawialiśmy również o współczesności. Pan Aleksander pokazał nam także prywatną halę sportowo-konferencyjną, gdzie swoje mecze rozgrywa III-ligowy – założony przez niego – klub tenisa stołowego „ALMAR” Kujawscy Głębokie.

Dzisiejszej spotkanie można podsumować tak: zarówno jako portal Pojezierze24.pl oraz Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” nawiązaliśmy dzisiaj z Panem Aleksandrem i Gospodarstwem  Rolnym Kujawscy szeroką współpracę na polu historycznym i turystycznym, ze szczególnym uwzględnieniem tematów związanych z historią miejscowości Głębokie i okolic. W trakcie rozmów padły m.in. propozycje, by w przyszłym roku zorganizować w hali sportowo-konferencyjnej ciekawe projekty związane z historią i turystyką, konferencje, prelekcje i inne przedsięwzięcia. O szczegółach poinformujemy już wkrótce.


Fot. A. Soberska, K. Soberski



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 272

  • 158
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 7
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 105
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 1
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 1
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3