ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Głębokie – miejscowość pełna sensacji historycznych!

AktualnościKsiążkiInformacje z powiatu gnieźnieńskiego15 marca 2024, 21:00   red. Aleksandra Soberska1498 odsłon
Głębokie – miejscowość pełna sensacji historycznych!
 fot. Aleksandra Soberska

Dzisiaj wieczorem w Głębokiem w gminie Kiszkowo odbyło się pierwsze spotkanie z mieszkańcami tej miejscowości dotyczące książki pt. „Głębokie. Tropem tajemnic”. Inicjatorami spotkania byli: Stefan Zarębski, sołtys wsi oraz Karol Soberski, autor książki. Blisko dwugodzinne spotkanie okazało się pełne niezwykłych historii z dziejów Głębokiego, wielu nieznanych faktów i ciekawych fotografii. Wkrótce kolejne takie spotkanie. Dzisiejsze spotkanie było też wyjątkowe z tego względu, że jego dwaj uczestnicy ostatni raz widzieli się… 52 lata temu!

Jak już informowaliśmy Karol Soberski pracuje nad kolejną książką, tym razem zatytułowaną „Głębokie. Tropem tajemnic”. Książką będzie opowiadała o nieznanych wydarzeniach z dziejów tej miejscowości, a po części także z historii pobliskiego Sławna, Skrzetuszewa i Berkowa.

Książki o Głębokiem, pt. „Głębokie. Tropem tajemnic” będzie opowiadała o historii miejscowości od pierwszej o niej wzmiance, aż do czasów współczesnych. Jednak największy nacisk będzie położony na wiek XIX i XX, gdy Głębokie należało od 1878 r. do tzw. klucza zakrzewskiego którego właścicielem był Wojciech Chełmicki. Po nim majątek należał do jego syna Stanisława, który w 1931 r. (według innej wersji w 1933 r.) sprzedał Głębokie architektowi Czesławowi Leitgeberowi. Będzie dużo wydarzeń (w tym tych dramatycznych) z okresu II wojny światowej i czasów powojennych. Datą graniczną będą lata 90. XX wieku. W książce nie zabraknie też legend i skarbów związanych z Głębokiem, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Spotkanie z mieszkańcami

I właśnie w celu pozyskania od mieszkańców nieznanych wcześniej historii, jak również fotografii oraz dokumentów, z inicjatywy Stefana Zarębskiego, sołtysa wsi oraz Karola Soberskiego, autora książki, odbył się dzisiaj spotkanie z mieszkańcami Głębokiego, którzy chcieli podzielić się swoimi wspomnieniami.

W gronie osób, które przybyły na spotkanie był m.in. pan Stanisław Kubalik, rocznik 1943, który urodził się Głębokiem, a obecnie mieszka w Gnieźnie. Jego fantastyczne wspomnienia i opowieści z lat dzieciństwa dotyczące zarówno pałacu w Głębokiem, tamtejszego parku, szkoły podstawowej oraz innych wydarzeń z końca lat 40 i lat 50-tych ubogacą książkę w nieznane dotychczas fakty z dziejów miejscowości, jak i okolic.

Swoimi wspomnieniami podzielił się również pan Andrzej Jackowiak (rocznik 1948), mieszkaniec Głębokiego, który opowiadał m.in. o taborach cygańskich przyjeżdżających przez blisko 10 lat do Głębokiego i rozbijających się na łęgach pod lasem. Pan Andrzej wspominał również pawie i perliczki, które po wojnie spacerowały po majątku.

Ciekawostką jest, że obaj panowie – znający się z lat dzieciństwa – spotkali się dzisiaj po raz pierwszy po… 52 latach!

Swoją wiedzą i fotografiami podzielił się również sołtys wsi, pan Stefan Zarębski, który też opowiedział kilka nieznanych faktów z życia Głębokiego, kilka historii, w tym tą o miejscu w Głębokim, o którym przez wiele lat mieszkańcy mówili, że tam… straszy!

O historiach związanych z II wojną światową, które usłyszały od swoich rodziców i dziadków, opowiedziały też dwie panie: Łucja Zarębska i Gabriela Szelągowska.

Co ważne, z informacji, które przekazały wyłania się zupełnie nieznany obraz drugowojennych działań niemieckiego okupanta na terenie Głębokiego i okolic! Niektóre z podanych wiadomości są wręcz sensacyjne!  

– Bardzo serdecznie dziękuję panu Stefanowi, sołtysowi wsi, za zorganizowanie spotkania oraz za miłą, rodzinną atmosferę. Z kolei wszystkim, którzy dzisiaj przyszli, szczególnie panom Stanisławowi i Andrzejowi oraz paniom Łucji i Gabrieli, za podzielenie się ze mną swoimi wspomnieniami, wszelkimi informacjami – mówi K. Soberski. – Wiele z tych informacji nie było wcześniej znanych, dzięki czemu książka będzie bardzo bogata w nieznane fakty historyczne – dodaje.

Dzisiejsze spotkanie było – można tak śmiało powiedzieć – takim rekonesansem przed kolejnym zaplanowanym na sobotę, 23 marca.

W dzisiejszym spotkaniu wzięli także udział członkowie Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.

Apel do Czytelników!

Drodzy Czytelnicy! Cały czas szukamy wszelkich informacji ale przede wszystkim fotografii, wspomnień i dokumentów na temat miejscowości Głębokie, tamtejszego majątku, parku i najbliższych okolic (Sławno, Skrzetuszewo, Berkowo). Interesują nas wspomnienia i te najdalsze, począwszy od XIX wieku, przez okres międzywojenny, II wojnę światową i czasy współczesne. Apelujemy także do osób, które posiadają pamiątki z dawnego majątku, by pozwoliły nam je sfotografować (gwarantujemy anonimowość).

Wszystkie zdjęcia, dokumenty i inne materiały zostaną sfotografowane i zeskanowe, a następnie zwrócone właścicielom.

Szukamy rodziny przedwojennych mieszkańców Głębokiego, potomków dawnych właścicieli szczególnie rodziny Leitgeberów, którzy byli właścicielami majątku w latach 30. XX wieku.

Osoby chcące podzielić się swoją wiedzą proszę o kontakt: karol@soberski.pl lub tel. 515-980-504


Fot. A. SoberskaJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 162

 • 128
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 3
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 31
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3