ReklamaA1ReklamaA1-2

Gdzie znajdują się mogiły niemieckich żołnierzy z Głębokiego?

AktualnościKsiążkiInformacje z powiatu gnieźnieńskiego14 czerwca 2024, 18:30   red. Karol Soberski785 odsłon
Gdzie znajdują się mogiły niemieckich żołnierzy z Głębokiego?
 fot. Aleksandra Soberska

Dzisiaj po raz kolejny zawitałem w rejon Głębokiego i okolicznych miejscowości. Ten zakątek gminy Kiszkowo coraz bardziej mnie fascynuje... „Głębokie. Tropami Tajemnic” - taki tytuł nosić będzie moja kolejna książka opowiadająca o historii i niezwykłych wydarzeniach dziejących się w okresie międzywojennym oraz II wojny światowej przede wszystkim w Głębokiem, ale też Sławnie, Skrzetuszewie, Berkowie, Kamionku czy Żylicach. Prace nad książką idą pełną parą i co najciekawsze, pojawiają się coraz to nowe materiały archiwalne! Sprawia to, iż premiera książki nieco się przesunie w czasie z końcówki czerwca na przełom lipca i sierpnia! Nie chcę bowiem pominąć wszystkich faktów ważnych dla dziejów Głębokiego i okolic.

Dzisiaj, po raz kolejny, udałem się w teren, w okolice Głębokiego, by zweryfikować kolejne pozyskane w archiwach dokumenty i informacje. Wykonałem też blisko 200 500 fotografii, z których kilkanaście znajdzie się w książce. Dzieje Głębokiego ciągle mnie zaskakuje, a historia tej wsi jak i sąsiadujących miejscowości, jest bardziej tajemnicza niż myślałem…

Tajna broń testowana przez Niemców pod Gnieznem w czasie II wojny światowej! Czy kilka tysięcy srebrnych monet z czasów Mieszka III, znalezionych w Głębokiem w październiku 1872 r., to wszystko, co skrywała ta niezwykła ziemia? A może to zaledwie część odnalezionego skarbu? Przed nami zagadkowe wydarzenia z okresu II wojny światowej rozgrywające się na terenie gminy Kiszkowo! Jaki mają one związek ze srebrnymi monetami? 16 lipca 1911 r. we dworze w Głębokiem dochodzi do tragicznej śmierci pokojówki. Dlaczego zginęła? Jakie sekrety skrywał dwór w Głębokiem, który spłonął 4 marca 1914 r.? Czy odpowiedź na te pytania odnajdziemy w jego zasypanych piwnicach? Na przełomie lat 20. i 30. XX wieku w Głębokiem pojawia się tajemnicza roślina sprowadzona z Taszkientu. Czemu miała ona służyć? Dlaczego w lutym 1945 r. radzieckie samoloty lądowały na polach pod Głębokiem? Czego szukali żołnierze Armii Czerwonej? Jaki jest wspólny mianownik tych wydarzeń? - o tym wszystkim będzie moja nowa książka pt. „Głębokie. Tropami Tajemnic”.

Co mnie dzisiaj przywiodło do Głębokiego? Otóż na podstawie pozyskanych informacji starałem się ustalić, gdzie swój obóz miały tabory Cygańskie, które od połowy lat 50. XX wieku, przez wiele lata, przyjeżdżały w okolice Głębokiego.

Drugi temat, które jeszcze bardziej mnie pochłonął, to była informacja, że w pewnym lesie w okolicach Głębokiego, pod koniec II wojny światowej, ukrywali się niemieccy żołnierze z oddziału, który w czasie okupacji stacjonował w szkole w Głębokiem! A do tego, pozyskałem informację, że po 1945 roku natrafiono tam na mogiłę jednego niemieckiego żołnierza (według jednej wersji) lub na mogiły trzech niemieckich żołnierzy (według drugiego świadka historii). Zostali on zastrzeleni przez Sowietów na początku 1945 r. Kilka godzin spędzonych dzisiaj w tym lesie dało odpowiedź na to pytanie. Jak brzmi odpowiedź? O tym będzie w książce…

Apel do Czytelników!

Drodzy Czytelnicy! Cały czas szukamy wszelkich informacji ale przede wszystkim fotografii, wspomnień i dokumentów na temat miejscowości Głębokie, tamtejszego majątku, parku i najbliższych okolic (Sławno, Żylic, Skrzetuszewo, Berkowo, Kamionek). Interesują nas wspomnienia i te najdalsze, począwszy od XIX wieku, przez okres międzywojenny, II wojnę światową i czasy współczesne. Apelujemy także do osób, które posiadają pamiątki z dawnego majątku, by pozwoliły nam je sfotografować (gwarantujemy anonimowość).

Wszystkie zdjęcia, dokumenty i inne materiały zostaną sfotografowane i zeskanowe, a następnie zwrócone właścicielom.

    Szukamy też rodziny przedwojennych mieszkańców Głębokiego, potomków dawnych właścicieli szczególnie rodziny Leitgeberów, którzy byli właścicielami majątku w latach 30. XX wieku.

Osoby chcące podzielić się swoją wiedzą proszę o kontakt: karol@soberski.pl lub tel. 515-980-504Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 60

 • 27
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 14
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 19
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2