ReklamaA1

Fundacyjne „białe kruki”, czyli biblia z 1607 roku!

Z życia FundacjiHistoria28 października 2021, 9:30   red. Karol Soberski699 odsłon
Fundacyjne „białe kruki”, czyli biblia z 1607 roku!
Szymon Raith opowiedział niezwykłą historię swojego dziadka -  fot. Karol Soberski

W sali historycznej Centrum Kultury Scena to dziwna w Gnieźnie odbyło się kolejne spotkanie członków Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. Tym razem głównym tematem były „białe kruki”, czyli członkowie Fundacji pochwalili się swoimi zbiorami, swoimi najciekawszymi pamiątkami czy też tym, co jest dla nich najważniejsze.

Pomysł, by na spotkaniu członków Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, omówić swoiste „białe kruki”, rzucił Arkadiusz Gaca, wiceprezes Fundacji, który też poprowadził spotkanie. Jako pierwszy przedstawił trzy „białe kruki” ze swojej kolekcji, czyli trzy książki z początków XX wieku. Opowiedział, jak je pozyskał i ile dla niego znaczą.

Później o swoich najcenniejszych, najciekawszych czy najbardziej sentymentalnych „białych krukach” opowiedzieli pozostali obecni na spotkaniu. Była więc mowa zarówno o książkach z XIX i początków XX wieku. Nie zabrakło niezwykłej historii z okresu II wojny światowej związanej z dziadkiem Szymona. Przeszedł on cały szlak z II Korpusem Polskim generała Władysława Andersa.

Jednak najciekawszym „białym krukiem” okazała się biblia z 1607 roku wydana w Genewie. 400-letnia księga zachowana w fantastycznym stanie, przeniosła nasze opowieści w daleką przeszłość.

W trakcie spotkania nie brakowało też opowieści sentymentalnych związanych z książkami, które towarzyszyły nam we wczesnym dzieciństwie, a które odcisnęły piętno na nasze całe życie.

Na koniec spotkania była mowa o planowanym w listopadzie wyjeździe aż 10 członków Fundacji na konferencję „Tajny Zamek Czocha. Historia, która nigdy się nie kończy...”.    


Fot. A. Soberska, K. Soberski, Sz. RaithJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 131

 • 81
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 25
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 25
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3