Dzisiaj, po raz pierwszy w 2024 roku, odbyło się spotkanie członków Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. Miejscem spotkania było Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie, a tematami dyskusji plany Fundacji na pierwszy kwartał oraz zapowiedź kilku tegorocznych wydarzeń. Rok 2024 to siódmy rok działalności Fundacji.
Spotkanie otworzył Karol Soberski, prezes Fundacji, który podziękował wszystkim obecnym za wsparcie, którego doświadczył podczas pobytu w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu i operacji, którą tam przeszedł. Członkowie Fundacji nie kryli, że prezes Fundacji przeszedł pomyślnie operację i powoli wraca do zdrowia.
Kolejnym punktem spotkania było przekazanie tym członkom Fundacji, którzy zamówili polary z logo Fundacji. Inicjatorem zamówienia nowych polarów był Maciej Ranke, wiceprezes Fundacji (a już wkrótce do osób zrzeszonych w Fundacji trafia nowe koszulki z logo naszej organizacji). Tym samym połowa członków Fundacji będą jeszcze bardziej rozpoznawalni, a jak wiadomo rozpoznawalność danej organizacji jest jednym z kluczy do sukcesu!
W dalszej dyskusji K. Soberski przedstawił zebranym na jakim etapie są obecnie rozmowy w sprawie pozyskania lokum na nową siedzibę Fundacji, a także na uruchomienie w niej fundacyjnego muzeum. – Kilka dni temu otrzymałem maila od jednego z potomków właścicieli ziemskich z naszego regionu, który poinformował mnie, że chce do naszego muzeum przekazać rodzinne pamiątki, dużą część fotografii z okresu międzywojennego oraz kilkanaście obrazów, które w latach 30-tych XX wieku znajdowały się w ich rodzinnym pałacu – zaznacza K. Soberski.
Następnie członkowie Fundacji ustalili, że w sobotę, 17 lutego odbędzie się II Rajd Pieszy Śladami Świadków Historii ku pamięci Sylwestra Walkowiaka.
Ideę rajdu przybliżyła Aleksandra Soberska, członek Zarządu Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. – Każdy rajd jest organizowany ku pamięci jednego z lokalnych świadków historii. Ubiegłoroczny, pierwszy poświęcony był osobie zmarłego w 2022 roku Pana Henryka Pujanka (ur. 1932 r.), który przez blisko 40 lat był gajowym w lasach Nadleśnictwo Gniezno, ale przede wszystkim był świadkiem historii dramatycznych wydarzeń z II wojny światowej. Tegoroczny drugi Rajd będzie poświęcony osobie Pana Sylwestra Walkowiaka z Mielna (ur. w 1924 r., zm. w 2011 r.), który także był świadkiem dramatycznych wydarzeń II wojny światowej związanych z mordem na pacjentach szpitala Dziekanka. W ten sposób uczcimy pamięć Pana Sylwestra – wyjaśnia A. Soberska.
Kolejnym omawianym dzisiaj punktem była kwestia powołana uchwałą Zarządu Fundacji – Sekcji Eksploratorów działające w ramach Fundacji. Szefem sekcji został Maciej Ranke, wiceprezes Fundacji. W najbliższych dniach przygotowane zostaną wnioski o zgodę na poszukiwania do Wielkopolskiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu. – Na koniec każdego roku będziemy wśród członków Sekcji wybierali trzy najlepsze „Odkrycia Roku” i nagradzali je – zaznacza M. Ranke.
W tegorocznych planach eksploratorskich jest też badania dwóch akwenów wodnych oraz dalsze poszukiwania ofiar niemieckiej zbrodni na pacjentach szpitala Dziekanka.
Członkowie Zarządu poinformowali również, iż narodził się pomysł, by jesienią tego roku zorganizować zlot dla poszukiwaczy z zaprzyjaźnionych a naszą Fundacją organizacji z całej Polski.
Później K. Soberski zaprosił wszystkich na wtorek, 27 lutego na godz. 18.00 do Centrum Kultury eSTeDe, gdzie odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej „Ślady” i prelekcja pt. „Ślady arystokracji na pograniczu Wielkopolski i Kujaw”. Wydarzenie organizowane przez Fundację Historyczną „Przywracamy Pamięć”.
Z kolei w czwartek, 21 marca na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy planowana jest konferencja naukowa dotyczące niemieckich zbrodni, w tym zbrodni na pacjentach szpitali psychiatrycznych. Jednym z prelegentów ma być prezes Fundacji, Karol Soberski, który zachęciła członków Fundacji do przyjazdu do Bydgoszczy na tę konferencję.
Oprócz tego, K. Soberski zapowiedział, że w roku 2024 odbędzie się też kilka spotkań z pisarzami, podróżnikami i pasjonatami historii.
Na koniec odbyła się dyskusja w temacie tegorocznej, weekendowej wycieczki członków Fundacji. Padły dwie propozycje: jedna by pojechać do miejscowości Depot koło Zbąszynia, gdzie znajdują się – na obszarze ok. 27 kilometrów kwadratowych – pozostałości żelbetonowych fundamentów ruin, kopce, schrony, okopy i ślady dawnych nasypów, świadczące, że dawniej mieściły się tutaj obiekty wojskowe. Z kolei druga propozycja to wyjazd na Dolny Śląsk i zwiedzanie kompleksu „Riese”.
Zaplanowano również majowy wyjazd do Uniejowa, gdzie odbędzie się wydarzenie ku pamięci archeologa Radka Hermana, który przez kilka lat współpracował z naszą Fundacją.
W ostatnim punkcie spotkania K. Soberski poinformował, że tegoroczny V Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” odbędzie się na przełomie sierpnia i września, i będzie poświęcony prawdopodobnie wydarzeniom II wojny światowej. Co do miejsca, gdzie odbędzie się Festiwal, to aktualnie trwają rozmowy w tym temacie.
Obecnie Fundacja zrzesza 28 osób z całej Polski: Gniezna i Modliszewka, Poznania i Cielimowa, Rogowa i Bydgoszczy, Kołdrąbia i Rakowni, Swarzędza i Popowa Kościelnego, Bolechowa i Kłecka, Paczkowa i Gurówka, Dalek i Szubina! Najmłodsza osoba w Fundacji ma 18 lat, a najstarsza – 76 lat!
K. Soberski zaznaczył też, że o przyjęcie do Fundacji stara się kilka osób m.in. z Poznania, Gniezna i Szubina.
Osoby zainteresowane przystąpieniem do Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” zachęcamy do przesyłania swoich wniosków na adres: fundacjahistoryczna@post.pl
Fot. (7x) A. Soberska, (9x) W. Biront
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!