ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Fundacja Historyczna powitała wiosnę!

Z życia FundacjiAktualności15 kwietnia 2023, 22:00   red. Arkadiusz Gaca1438 odsłon
Fundacja Historyczna powitała wiosnę!
 fot. Robert Anioł

Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” rozpoczęła – mimo padającego deszczu – kolejny sezon w trakcie którego planuje zorganizować wiele ciekawych przedsięwzięć. Inauguracja odbyła się podczas spotkania w Centrum Hipoterapii i Rekreacji Konnej Anny Najkowskiej w Leśniewie w gminie Łubowo. Pierwotnie miało być ognisko, ale deszcze zmusił nas do przerzucenia się na grilla. Spotkanie zgromadziło członków Fundacji (tych, co mogli przybyć), jak i sympatyków, którzy planują wstąpić w szeregi naszej Fundacji.

Po wczorajszych dalekich podróżach po Karaibach i poszukiwaniach skarbów (czyli wykładzie w ramach II Historycznych Konfrontacji w Zdziechowie), dzisiaj czas na doznania smakowe i integrację!

Sobotnie spotkanie członków Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” (tych, których nie zatrzymały choroby, wyjazdy służbowe czy urlop) i sympatyków chcących przystąpić do naszej organizacji. Kilku dzisiaj przystąpiło, a kilkanaście nowych osób chce wstąpić w nasze szeregi.

Wszystkich przybyłych powitał Karol Soberski, prezes Fundacji, który podziękował Anne Najkowskiej, z Centrum Hipoterapii i Rekreacji Konnej za gościnę.

Obecnie w Fundacji jest 30 osób z takich miejscowości jak: Gniezno, Poznań, Warszawa, Bydgoszcz, Chełmża, Kłecko, Swarzędz, Rogowo, Kołdrąb, Cielimowo, Łubowo, czy Modliszewko. I osoby te chcę coraz intensywniej działać na rzecz lokalnego dziedzictwa i promować walory turystyczne regionu. - W naszej Fundacji są osoby bardzo merytoryczne i takowe też do Fundacji przystępują, co z każdym rokiem wzmacnia potencjał naszej organizacji - podkreśla K. Soberski i dodaje, że po ponad 5 latach działalności Fundacji, nie ma w niej już miejsca dla osób miernych.

Biesiada

Następnie przyszedł czas przepyszny żurek, kiełbaski z grilla, wyśmienite surówki i sałatki, wyborne ogórki i paprykę, słodkie wypieki i wiele innych smakołyków. 

W przerwie między smacznymi daniami, mogliśmy zwiedzić Centrum, które znajduje się w parku o powierzchni około 4 ha. Przy tej okazji K. Soberski opowiedziała też o historii tego miejsca, o dworze który stał w parku od przełomu XIX i XX wieku, aż do lat 90-tych XX wieku.

W trakcie spaceru mogliśmy zobaczyć jego wielki przyrodniczy potencjał, a także „przywitać się” z mieszkańcami Centrum: kilkunastoma końmi, dwoma przemiłymi osiołkami, lamą, owcą i czterema przesympatycznymi psami.

Plany na najbliższe miesiące

Następnie władze Fundacji przedstawiły plany na najbliższe miesiące w trakcie których zaplanowano kilka ciekawych przedsięwzięć. Wśród nich są m.in.:

 • kolejna – trzecia i czwarta – odsłona drugiej edycji Historycznych Konfrontacji odbywających się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Zdziechowie;
 • weekendowe spotkanie z przedstawicielami Stowarzyszenia „Wizna 1939” i omówienie współpracy przy kilku projektach;
 • wyjazd do Łodzi na 3-dniową międzynarodową konferencję pod hasłem „Mordy na pacjentach szpitali psychiatrycznych w Polsce 1939-1945” organizowaną przez Uniwersytet w Ulm w Niemczech;
 • akcja z płetwonurkami w jez. Kłeckim w celu namierzenia zatopionej lokomobili;
 • II Zawody Kulinarne członków Fundacji
 • udział w I Międzynarodowej Konferencji pt. „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja” w XVIII-wiecznym zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie.
 • jednodniowe wycieczki np. do Chełmży, Brodnicy czy Bydgoszczy

Później przyszedł czas na indywidualne rozmowy, propozycje co jeszcze można w tym roku zrobić a także na wspomnienia odbytych już, tegorocznych przedsięwzięć. Kilka obecnych na pikniku osób wypełniło też deklarację członkowskie wyrażając w ten sposób chęć działania w Fundacji.

I w takiej sympatycznej atmosferze, w magicznym miejscu – mimo padającego deszczu – po kilku godzinach spotkanie zakończyło się.

Osoby chcące działać pod względem historycznym i turysytcznym na rzecz naszego regionu i chcące przystąpić do naszej Fundacji prosimy o kontakt na maila: fundacjahistoryczna@post.pl

A już wkrótce poinformujemy o naszych kolejnych działaniach!


Fot. K. Soberski, R. AniołJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 185

 • 58
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 3
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 124
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3