ReklamaA1ReklamaA1-2

Fundacja gotowa na rajd Śladami Świadków Historii

Informacje lokalneZ życia Fundacji6 marca 2023, 20:30   red. Aleksandra Soberska1113 odsłon
Fundacja gotowa na rajd Śladami Świadków Historii
 fot. Aleksandra Soberska

Już w najbliższą sobotę, 11 marca o godz. 10.00 z Nowaszyc wyruszy I Rajd Pieszy Śladami Świadków Historii. Ta edycja poświęcona jest osobie śp. Henryka Pujanka. Rajd wyruszy z Nowaszyc, gdzie mieszkał Pan Henryk i poprzez Przysiekę i Popowo Ignacewo, trasa poprowadzi nas z powrotem do Nowaszyc. I właśnie dzisiaj członkowie Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, na roboczym spotkaniu, omówili wszystkie kwestie związane z sobotnim rajdem.

Dzisiejsze spotkanie kierownictwa Fundacji z osobami zaangażowanymi w organizację sobotniego  I Rajdu Pieszego Śladami Świadków Historii, poświęcone było dopięciem na ostatni guzik kwestii organizacyjnych rajdu.

Ideę rajdu przybliżył Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. – Każdy rajd będzie organizowany ku pamięci jednego z lokalnych świadków historii. Pierwszy poświęcony jest osobie zmarłego w ubiegłym roku Pana Henryka Pujanka (ur. 3 lipca 1932 r.), który przez blisko 40 lat był gajowym w lasach Nadleśnictwo Gniezno, ale przede wszystkim był świadkiem historii dramatycznych wydarzeń z II wojny światowej – wyjaśnia K. Soberski.

I Rajd Pieszy Śladami Świadków Historii rozpocznie się w sobotę, 11 marca o godz. 10.00 w Nowaszycach. Trasa rajdu powiedzie uczestników z Nowaszyc nad Kanał Dębina, gdzie poznamy historię człowieka, który 33 lata spędził w ziemiance nad tym Kanałem. Dalej powędrujemy do Przysieki, poznając po drodze historię XVIII-wiecznej karczmy i wsi, których już nie ma. Z Przysieki trasa powiedzie do Popowa Ignacewa, a stamtąd „aleją wiśniową” i Traktem Napoleońskim powrócimy do Nowaszyc, gdzie na uczestników czekać będzie poczęstunek - grill i słodkie wypieki.

Podczas rajdu będzie możliwość poznania, czym zajmuje się Fundacja i przystąpienia do organizacji.

Po przedstawieniu trasy, zdecydowano, że komandorem rajdu będzie Karol Soberski, kierownikiem mety odpowiedzialnym za przygotowanie posiłku – Maciej Bosak.

Na dzisiaj chęć uczestnictwa w rajdzie zgłosiło blisko 30 osób, z czego 25 osób to osoby niezwiązane z Fundacją pochodzę m.in. z Poznania, Gniezna, Kłecka, Swarzędza, Popowa Ignacewa, Trzemeszna, Sokolnik, czy Rakowani koło Murowanej Gośliny.

Cały czas przyjmujemy zgłoszenia uczestników rajdu. Warunkiem uczestnictwa w rajdzie jest potwierdzenie – do czwartku, 9 marca do godz. 12.00 – swojego udziału na adres mailowy: fundacjahistoryczna@post.pl (prosimy podać imię, nazwisko, miejscowość, telefon i ilość zgłaszanych osób). W mailu zwrotnym podamy numer konta na który należy dokonać wpłaty wpisowego.

Wpisowe wynosi 10 zł od osoby – pieniądze zostaną przeznaczone na posiłek po zakończeniu rajdu. Pieniądze należy wpłacać tylko i wyłącznie na konto podane w mailu zwrotnym.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy. W razie jakichkolwiek pytań, prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 515-980-504. Rajd odbędzie się bez względu na pogodę.


Fot. A. Soberska, R. KostusiakJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 133

 • 55
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 5
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 73
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3