ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Fantastyczne i niezapomniane popołudnie w pałacu w Modliszewie!

HistoriaAktualnościKsiążkiInformacje z powiatu gnieźnieńskiego8 maja 2024, 21:55   red. Aleksandra Soberska1715 odsłon0 Komentarzy
Fantastyczne i niezapomniane popołudnie w pałacu w Modliszewie!
 fot. Aleksandra Soberska

Sala pękała w szwach! Blisko 80 osób z całej Polski przyjechało dzisiaj popołudniu do pałacu w Modliszewie na spotkanie autorskie Karola Soberskiego w trakcie którego opowiadał o książce „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje Gminy Gniezno”! W pewnym momencie trzeba było donosić dodatkowe krzesła! To był wspaniały czas ponad 3 godzin wspólnych rozmów, dyskusji i ciekawych historii związanych z Modliszewem! Wszystko to zaowocuje w przyszłości książkę o dziejach Modliszewa! Autor dziękuję Alinie i Mariuszowi Uklejom, właścicielom pałacu w Modliszewie za gościnę oraz Joannie Janiak - sołtys Modliszewa i Radzie Sołeckiej wsi Modliszewo za przygotowanie pysznej kawy i smacznych wypieków!

Dzisiejszej spotkanie w pałacu w Modliszewie otworzyła Joanna Janiak, sołtys Modliszewa, który powitała gości i przedstawiła autora. – Karol Soberski to pisarz, dziennikarz, dokumentalista, badacz lokalnej historii, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl. Pomysłodawca i główny organizator czterech edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” – jednego z największych w Polsce, którego edycje odbyły się: w 2019, 2021, 2022 i 2023 r. Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach, o ziemiaństwie i II wojnie światowej na pograniczu Wielkopolski, Kujaw i Pałuk – podkreśla J. Janiak, sołtys Modliszewa i radna gminy Gniezno.

O książce o gminie Gniezno

Następnie przez blisko dwie godziny K. Soberski opowiadał o książce, o okolicznościach jej powstania, o pochodzeniu materiałów wykorzystanych w książce, o najciekawszych miejscach turystycznych na terenie gminy Gniezno, czy też o perłach tejże gminy. Nie zabrakło o skarbach, tajemnicach i zagadkach gminy Gniezno.

Szczególnie dużo miejsca poświęcił dziejom Modliszewa, zagadkom pałacu, ciekawostką związanym z przedwojennymi właścicielami tego majątku.

Do pałacu w Modliszewie – oprócz mieszkańców Modliszewa i gminy Gniezno – przyjechali także czytelnicy m.in. z Koronowa, Gogolina, Żnina, Swarzędza, Pobiedzisk, Gniezna, Rogowa, Bydgoszczy czy Niechanowa. Byli również goście z Ukrainy!

– Książka „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje Gminy Gniezno” jest moim autorskim przewodnikiem po gminie Gniezno. Każdy z nas swoją wędrówkę rozpocznie w innym miejscu, ale każdy z tych zakątków jest jedyny i niepowtarzalny. Naprawdę warto wybrać się w taką podróż po gminie Gniezno, do czego zachęcam – mówi Karol Soberski, autor książki. - Przemierzając gminę Gniezno dzień po dniu, rok po roku, można zobaczyć całe bogactwo tej krainy, otulającej w swoich ramionach miasto Gniezno – Pierwszą Stolicę Polski. Taka wędrówka pokaże nam wielkie bogactwo atrakcji turystycznych i zabytków historycznych tejże gminy, jak również wiele ciekawostek z jej dziejów. Wystarczy tylko iść niespiesznie i rozglądać się dookoła – dodaje.

O planach wydawniczych

Na koniec K. Soberski zapowiedział swoją kolejnej książki, które chce w tym roku wydać, czyli  „Głębokie. Tropami tajemnic” oraz „Raport Habera” Zaprosił również zebranych ba wrześniowy V Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”, który odbędzie się od 13 do 15 września pod hasłem „Skarby, dzieła sztuki, archiwa – ukryte, zrabowane, ocalone”.

Po spotkaniu można było kupić książkę „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje Gminy Gniezno”, jak również wcześniejsze publikacje K. Soberskiego oraz uzyskać dedykację od autora, do którego ustawiła się długa kolejka.

W trakcie spotkania nie zabrakło też kuluarowych rozmów przy kawie i pysznych wypiekach, które toczyły się zarówno w pałacu, jak przed obiektem, na temat kolejnych książek K. Soberskiego, które są planowane na najbliższe miesiące, wspólnych fotografii, poruszano też ciekawe lokalne tematy związane z dziejami regionu.

Będzie książkach o dziejach Modliszewa?

Były też rozmowy na temat książki o dziejach Modliszewa i okolic, o osobach mających archiwalne fotografie jak i dokumenty związane z Modliszewem i tamtejszym pałacem. 

Po zakończeniu spotkaniu właściciele pałacu pokazali też obiekt autorowi książki K. Soberskiemu i osobom, które mu towarzyszyły. Było więc zwiedzania pałacu, w tym szczególnie tajemniczych podziemi, jak również folwarku i parku. Zapoznaliśmy się również ze wspomnieniami kilku osób, których rodziny przed II wojną światową pracowały w majątku Modliszewo. To była fantastyczna niespodzianka ze strony właścicieli pałacu. 

K. Soberski dziękuje Alinie i Mariuszowi Uklejom, właścicielom pałacu w Modliszewie za gościnę oraz Joannie Janiak - sołtys Modliszewa i Radzie Sołeckiej wsi Modliszewo za przygotowanie pysznej kawy i smacznych wypieków!

Kolejne spotkania odbędą się:

 • czwartek, 9 maja o godz. 17.00 - Gminna Biblioteka Publiczna w Rogowie
 • piątek, 10 maja o godz. 16.00 - Biblioteka Publiczna im. Stefanii Popiołek w Janowcu Wielkopolskim
 • czwartek, 16 maja o godz. 17.00 - Klub Dowództwa 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego w Witkowie

Fot. A. SoberskaJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 223

 • 110
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 32
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 81
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3