Eksponaty dokumentujące historie...

Z życia FundacjiAktualności22 września 2022, 13:15   red. Aleksandra Soberska549 odsłon
Eksponaty dokumentujące historie...
Jerzy Andrzejewski (z lewej) i Karol Soberski, dyrektor Festiwalu - fot. Aleksandra Soberska

III Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 23 do 25 września odbywać się będzie w XIX-wiecznej wieży ciśnień w Janowcu Wielkopolskim dopięty jest prawie na ostatni guzik… Program Festiwalu gotowy, obecnie zaś na końcowym etapie są wystawy, które od piątku będziemy mogli oglądać w wieży ciśnień. Swoją ekspozycję doprecyzowuje także Jerzy Andrzejewski, artysta fotografik, który zaprezentuje część ze swojej ogromnej kolekcji aparatów fotograficznych sprzed epoki cyfrowej.

O tej ekspozycji już informowaliśmy. Przypomnijmy, że tego typu obiekty zazwyczaj oglądać możemy wyłącznie w salach muzealnych. Tym razem będziemy je mogli zobaczyć na wystawie podczas III Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 23 do 25 września odbędzie się w XIX-wiecznej wieży ciśnień w Janowcu Wielkopolskim. Mowa o aparatach fotograficznych sprzed epoki cyfrowej, będących jedną z większych prywatnych kolekcji w Polsce należących do Jerzego Andrzejewskiego, znanego artysty fotografika! Na Festiwalu pojawi się część z jego zbiorów - będących jedną z większych prywatnych kolekcji w Polsce.

I właśnie miejsce, w którym zostaną wyeksponowane aparaty fotograficzne z kolekcji J. Andrzejewskiego, ich właściciel postanowił obejrzeć jeszcze przed inauguracją Festiwalu. Zapoznał się z historią wieży ciśnień, obejrzał zdjęcia sprzed modernizacji, a także zwiedziła wieżę już po przebudowie. Obejrzał salę w której będzie prezentowana jego kolekcja, a także pozostałą infrastrukturę obiektu.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 23 września o godz. 17.00 w wieży ciśnień w Janowcu Wielkopolskim.

Jerzy Andrzejewski, fotografią zajmuje się od 1968 r., początkowo pracując w pracowni rentgenowskiej Szpitala Miejskiego w Gnieźnie. Równocześnie wykonywał zdjęcia reporterskie publikowane w Gazecie Poznańskiej i Przemianach oraz na zamówienie Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W latach 1972-1976, pracując w muzeum, równocześnie prowadził zajęcia fotograficzne z młodzieżą w pracowniach Miejskiego Domu Kultury w Gnieźnie oraz w gnieźnieńskim Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki oraz Klubie Spółdzielni Mieszkaniowej. Od 1976 r. prowadził zakłady usługowe w Skorzęcinie i Pobiedziskach, ale główne źródło dochodów stanowiły zlecenia od zleceniodawców instytucjonalnych – muzeów poznańskich oraz Przedsiębiorstwa Połowów Dalekomorskich „Odra” w Świnoujściu, z którym opłynął „pół świata” (przy okazji fotografując ten świat). Od 2000 r. współpracuje z Muzeum Początków Państwa Polskiego i Archidiecezją Gnieźnieńską.

J. Andrzejewski jest autorem wielu wystaw fotograficznych indywidualnych oraz zbiorowych. Jego zdjęcia zostały opublikowane w kilkunastu albumach o charakterze popularnonaukowym (m.in. wydawnictw „Arkady” i „Ossolineum”), katalogach polskich muzeów (m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Początków Państwa Polskiego, Muzeum Archidiecezjalnego) oraz uczelni (m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Warszawskiego).

W 2011 został wybrany „Człowiekiem Roku 2011” – portalu informacjelokalne.pl (w kat. „kultura, sztuka, nauka”), a w 2018 r. „Człowiekiem Dziesięciolecia 2008 – 2018” wspomnianego portalu. W 2017 obchodził jubileusz 60-lecia pracy twórczej. W 2018 r. został uhonorowany Medalem „Za Zasługi dla Fotografii Polskiej” – odznaczeniem przyznawanym przez Kapitułę Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców – w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

J. Andrzejewski jest członkiem Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” i szefem działu foto w portalu Pojezierze24.pl.

Kup wejściówkę na Festiwal:


Poznajmy biogramy prelegentów zaproszonych na Festiwal:

Panel historyczny:

Wystawy na Festiwalu:Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 109

 • 81
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 14
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 14
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3
ReklamaA3