Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków jest obchodzony od 1983 roku w większości krajów świata. Ustanowiony został przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków (ICOMOS). Głównym celem Dnia jest przybliżenie mieszkańcom wagi problematyki dziedzictwa kulturowego i prezentowanie zabytków o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa światowego i bogatej spuścizny kulturowej w Polsce. Pamiętajmy, że wzrastamy i żyjemy wśród/obok zabytków.
- Wzrosłem pośród twych ruin, ty starożytny kościele. W letnie poranki, pijany wschodem słońca i szumem zbóż, biegłem do ciebie i w cieniu twych szarych, polnych głazów, bujnym uwieńczonych chwastem, kołysałem mą duszę razem z trawami kołyszącymi się na mogiłach. (…) Dzisiaj odbudowały cię pobożne, troskliwe ręce. Romańskie twe okna niby źrenice skupiają w sobie rozległe, niezapomniane dla mnie równie. (…)
Stoję z daleka i żal mi, że groby zrównano z ziemią, że na twych kruszących się kamieniach nie rosną już mchy, rozchodniki i bluszcze. Głośne, uroczyste Te Deum laudamus wygnało z wnętrza twojego Smutek, który, błąkając się jak ślepiec bez dachu, spotkał się na drogach rozstajnych ze mną, zamieszkał na zawsze w mym sercu i nieraz w ciężkich, niespokojnych snach wiedzie mnie ku twym zwaliskom, ty starożytny, romański kościele, i jak za dawnych lat każe mi daremne czynić wysiłki, zali przez twe wąskie, gruzem i kośćmi umarłych zawalone podziemia dotrę do światła...
(Jan Kasprowicz, „Starożytny kościół” z tomu „O bohaterskim koniu i walącym się domu”, 1906).
(cytat: źródło: Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu).
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!