ReklamaA1 - banerReklamaA1-2 - baner

Dziekanka, Mielno, Dziadkowo, Popowo – zapraszamy na zwiedzanie

Informacje lokalneWędrówki z historią11 czerwca 2021, 11:45   red. Karol Soberski1577 odsłon
Dziekanka, Mielno, Dziadkowo, Popowo – zapraszamy na zwiedzanie
„Wędrówki z historią” to autorski projekt Karola Soberskiego realizowany od 2012 r. -  fot. Angelika Stachowska

Dlaczego największa niemiecka zbrodnia II wojny światowej jest zapomniana? Co skrywają „doły śmierci” w Lasach Nowaszyckich? Gdzie ukryto „Złoto Dziedzica”? Co łączy Popowo Ignacewo z francuską miejscowością Rennes-le-Château? Jakie sekrety skrywa kaplica w kształcie rotundy w Mielnie? Gdzie rosną najstarsze dęby w Polsce? Jakie tajemnice związane są z parkiem i pałacem w Mielnie? Kto zbudował „średniowieczny” spichlerze w Dziadkowie? To wszystko już w sobotę, 12 czerwca podczas pierwszej w tym roku wyprawy organizowanej przez Karola Soberskiego w ramach „Wędrówek z historią”. Tym razem powędrujemy śladami książki „Złoto Dziedzica”.

Karol Soberski, dziennikarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl), redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl. Pomysłodawca i główny organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” – jednego z największych festiwalu w Polsce – którego druga edycja odbędzie się w lipcu w Gnieźnie. Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk. Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz po najciekawszych historycznie miejscach (świątynie, miasteczka, wsie, itp) w tym regionie. Tym razem oprowadzi turystów śladami historii, które opisał w dwóch książkach: „Skarb Dziedzica” i „Złoto Dziedzica”.

Kiedy i o której?

W sobotę, 12 czerwca od godz. 10.00 zapraszamy do poznawania tajemnic II wojny światowej związanych ze szpitalem „Dziekanka” oraz sekretów trzech miejscowości: Popowa Ignacewa, Dziadkowa i Mielna w gminie Mieleszyn.

– Osoby chcące zobaczyć unikatowe muzeum szpitala „Dziekanka”, dowiedzieć się o największej niemieckiej zbrodni w dziejach Gniezna, czy ujrzeć „doły śmierci”. Chcące poznać tajemnice parku (w tym słynną rzeźbę Atlasa) w Mielnie i jednego z piękniejszych pałaców w naszym regionie, poznać legendę związaną z jeziorem Utrata, wysłuchać historii w cieniu 1000-letnich dębów, odkrywać sekrety kościoła w Popowie Ignacewie i poznać historię życia jego fundatora, niezwykłego człowieka Franciszka Saskowskiego, zobaczyć miejsca gdzie odnaleziono skarb napoleoński, ujrzeć kaplicę w kształcie rotundy, czy zobaczyć niezwykły spichlerz będą miały taką sposobność – zaprasza Karol Soberski.

Program zwiedzania

Zbiórka, w sobotę, 12 czerwca o godz. 9.45 na parkingu przy cmentarzu „Dziekanki” w Gnieźnie (na przeciwko boiska treningowego klubu „Mieszko” przy ul. Kostrzewskiego). Następnie - po sprawdzeniu listy obecności - wyruszamy do muzeum szpitala „Dziekanka”. Kolejnym punktem będzie przejazd (każdy własnym transportem) na „doły śmierci” do Lasów Nowaszyckich. Później udajemy się do Mielna, gdzie zobaczymy pałac, rzeźbę Atlasa, najstarsze dęby w Polsce i kaplicę rotundę. Z Mielna pojedziemy do Dziadkowa (pałac i spichlerz), później nad jez. Utrata, a stamtąd na plac przed kościołem w Popowie Ignacewie, gdzie zwiedzimy i poznamy historię świątyni oraz pałacu.

Uwaga! Prosimy zabrać obuwie sportowe lub turystyczne, które pozwoli na wędrówkę po parku.

Tym razem po zakończeniu zwiedzania nie udamy się na poczęstunek ze względu na brak lokalu, gdzie można zorganizować poczęstunek.

Będzie też możliwość nabycia książek autorstwa Karola Soberskiego: „Skarb Dziedzica”,  „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”, „Złoto Dziedzica” i „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”.

Warunki uczestnictwa

Warunkiem uczestnictwa w wyprawie jest potwierdzenie - do 11 czerwca do godz. 18.00 – swojego udziału w wyprawie na adres mailowy: biuro@turystykalokalna.pl (prosimy podać imię, nazwisko, miejscowość, telefon) oraz wpłacenie 35 złotych od osoby.

Pieniądze należy wpłacić w gotówce bezpośrednio u organizatorów – w tym przypadku prosimy o kontakt telefoniczny: 515-980-504. Pieniądze przeznaczone są na kwestie organizacyjne. Zwiedzanie odbędzie się bez względu na pogodę.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy. W razie jakichkolwiek pytań, prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 515-980-504.


Fot. M. Glanc, K. SoberskiJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 175

 • 98
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 76
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3 baner
ReklamaA2 - baner