„Wiosna, wiosna, wiosna ach to ty” - śpiewał Marek Grechuta a my w rytm tej piosenki udajemy się na poszukiwania wiosny a konkretnie tym razem w poszukiwaniu kwiatów kokoryczy. W okolicy miejscowości Kociałkowa Górka na terenie gminy Pobiedziska, a ściślej na terenie Parku Krajobrazowego Promno w miejscu określanym jako Szwedzkie Okopy, zlokalizowane jest grodzisko pierścieniowate, stanowisko archeologiczne, które o tej porze roku pokrywa się kolorowym dywanem kwiatów kokoryczy.
Grodzisko odkryte zostało w 1929 r. przez nauczyciela Czesława Boruckiego, dyrektora szkoły z Pobiedzisk. W roku 1966 za sprawą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Archeologicznych w Poznaniu odbyły się w tym miejscu badania terenu, które wykazały zaleganie na powierzchni gruntu pozostałości archeologicznego ruchomego materiału ceramicznego, określonego na okres wczesnego średniowiecza. Na terenie grodziska znaleziono, oprócz ceramiki, zwęglone ziarna zbóż, węgle drzewne i kości zwierzęce. Monumentalne założenie obronne zostało objęte najważniejszą formą ochrony zabytków i wpisem do rejestru zabytków w 1967 roku.
Miejsce to jest bardzo malownicze, zaskakujące, liczne pagórki porośnięte drzewami, płynąca rzeczka sprawiają, że można poczuć się jak byśmy byli w górach. Grodzisko o tej porze roku zaczyna pokrywać się dywanem kwiatów kokoryczy.
Kokorycz jest to bylina z rodziny makowatych, pięknie kwitnie tworząc różnobarwne kobierce od koloru białego po różowy i fioletowy. Kwiaty o długości 15-25 mm tworzą szczytowe, dość luźne grono. Wyrastają na szypułkach nieco tylko krótszych od przysadek. Dwie działki kielicha odpadają bardzo wcześnie, tak, że kielicha przeważnie brak. Korona składa się z 4 płatków, które zrośnięte są nasadami. Górny płatek tworzy ostrogę, w której wytwarzany jest nektar. Dwa środkowe płatki tworzą hełm, którego zadaniem jest ochrona wewnętrznych części kwiatu.
Wędrując po lesie napotykamy pojedyncze kwiatki i czym bliżej grodziska jest ich coraz więcej w końcu natrafiamy na całe połacie pokryte kwiatami. Piękne widoki, śpiew ptaków oraz coraz bardziej zielone drzewa sprawiają, że czuć tutaj wiosnę.
Fot. E. Malicka
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!