ReklamaA1ReklamaA1-2

„Dobre zdjęcie, to wiedzieć gdzie się ustawić”

Z życia FundacjiAktualności29 listopada 2021, 12:00   red. Karol Soberski1562 odsłon
„Dobre zdjęcie, to wiedzieć gdzie się ustawić”
 fot. Michał Glanc

Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” była organizatorem warsztatów fotografii cyfrowej, które trwały dwa miesiące i zakończyły się w miniony weekend. W zajęciach wzięli udział mieszkańcy m.in. Gniezna, Pobiedzisk, Kiszkowa, czy Jerzykowa. Byli to członkowie Fundacji, jak i osoby nie związane z Fundacją Historyczną. Warsztaty prowadził artysta fotografik Jerzy Andrzejewski.

W Pracowni Fotograficznej Jerzego Andrzejewskiego w Gnieźnie zakończyły się dwumiesięczne warsztaty fotografii cyfrowej. W trakcie zajęć, uczestnicy mogli nauczyć się m.in. jak fotograf powinien się zachowywać w tłumie, jak w kościele czy na uroczystościach państwowych, a jak na zawodach sportowych. Nie zabrakło również informacji o etyce fotografów oraz o stroju, bo jak podkreśla prowadzący warsztaty: – Trzeba zawsze mieć odpowiedni strój do odpowiedniego miejsca. W szortach nie wypada pójść na uroczystość do katedry czy do prezydenta.

Nie mogło też zabraknąć takich kwestii jak np. gdzie w danej sytuacji fotograf ma się ustawić. Jak bowiem mawiał znany amerykański fotograf Ansel Easton Adams: „Dobre zdjęcie, to wiedzieć gdzie się ustawić”.

Podczas warsztatów najwięcej czasu było jednak poświęcone technice fotografowania, doborowi sprzętu i innym aspektom fotografii. – Fotografią zajmuję się od ponad 50 lat. Odrobinę mojego doświadczenia chciałem wam przekazać podczas naszych zajęć, by fotografia sprawiał wam radość i przyjemność – podkreśla J. Andrzejewski.

Ostatnie zajęcia trwały prawie trzygodzinnego. – Dziś były omawiane fotografie architektury, krajobrazy oraz reportażowe. Pozostałą część wieczoru to były ćwiczenia z różnych zastosowań lampy błyskowej i systemu lamp błyskowych. Szczególne podziękowania dla kolegi kursowego pana Jarosława Nawrockiego z Pobiedzisk za duży wkład sprzętowy i merytoryczny w przebieg dzisiejszych zajęć. Było to ostatnie ze spotkań ogólnych tych warsztatów – mówi prowadzący J. Andrzejewski i dodaje, że obecnie każdy z uczestników ma prawo do indywidualnych porad.

Na zakończenie warsztatów, uczestnicy podziękowali J. Andrzejewskiemu za niezwykle cenne wskazówki i za ogromną porcję wiedzy, przekazaną przez prowadzącego, wynikającą z jego ogromnego doświadczenia.

Warsztaty, trwające od 15 października prowadził Jerzy Andrzejewski, jeden z najlepszych i najbardziej doświadczonych artystów fotografików w Polsce, członek Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. J. Andrzejewski, fotografią zajmuje się od 1968 r, początkowo pracując w pracowni rentgenowskiej Szpitala Miejskiego w Gnieźnie. Równocześnie wykonywał zdjęcia reporterskie publikowane w Gazecie Poznańskiej i Przemianach oraz na zamówienie Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W latach 1972-1976, pracując w muzeum, równocześnie prowadził zajęcia fotograficzne z młodzieżą w pracowniach Miejskiego Domu Kultury w Gnieźnie oraz w gnieźnieńskim Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki oraz Klubie Spółdzielni Mieszkaniowej. Od 2000 r. współpracuje z Muzeum Początków Państwa Polskiego i Archidiecezją Gnieźnieńską. J. Andrzejewski jest autorem wielu wystaw fotograficznych indywidualnych oraz zbiorowych. Jego zdjęcia zostały opublikowane w kilkunastu albumach o charakterze popularnonaukowym (m.in. wydawnictw „Arkady” i „Ossolineum”), katalogach polskich muzeów (m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Początków Państwa Polskiego, Muzeum Archidiecezjalnego) oraz uczelni (m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Warszawskiego).

W 2011 został wybrany „Człowiekiem Roku 2011” – portalu informacjelokalne.pl (w kat. „kultura, sztuka, nauka”), a w 2018 r. „Człowiekiem Dziesięciolecia 2008 – 2018” wspomnianego portalu. W 2017 obchodził jubileusz 60-lecia pracy twórczej. W 2018 r. został uhonorowany Medalem „Za Zasługi dla Fotografii Polskiej” – odznaczeniem przyznawanym przez Kapitułę Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców – w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Kolejne warsztaty planowane są na przyszły rok. O terminie poinformujemy z odpowiednim wyprzedzeniem. Osoby zainteresowane wzięciem udziału w takich zajęciach prosimy o kontakt na maila: fundacjahistoryczna@post.pl


Fot. J. Andrzejewski, M. GlancJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 167

 • 69
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 6
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 92
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2