„Depozyt” ekscytuje miłośników historii!

Z życia FundacjiHistoriaKsiążki14 grudnia 2023, 21:00   red. Aleksandra Soberska1348 odsłon
„Depozyt” ekscytuje miłośników historii!
Krzysztof Krzyżanowski (z lewej) i Karol Soberski, organizator spotkania -  fot. Aleksandra Soberska

Dzisiaj w Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie odbyła się wielkopolska premiera niezwykłej książki wrocławskiego pisarza Krzysztofa Krzyżanowskiego pt. „Depozyt”. Blisko dwugodzinne spotkanie autora książki z miłośnikami historii, tajemnic, skarbów i zagadek, przyniosło wiele niezwykłych wrażeń, którymi dzielił się gość wieczoru. Organizatorem spotkania była Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” i jej prezes Karol Soberski. Mecenasem spotkania był Bank Spółdzielczy w Gnieźnie.

Witam na pierwszym z cyklu całorocznych spotkań i wydarzeń kulturalno-literackich, które w 2024 roku będzie organizowała Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć”. Wydarzenia te będę w przyszłym roku możliwe dzięki umowie, którą nasza Fundacja podpisała z Bankiem Spółdzielczym w Gnieźnie, przez co Bank swoim mecenatem objął wszystkie wydarzenia realizowane przez Fundację w 2024 roku – rozpoczął spotkanie Karol Soberski, prezes Fundacji i podziękował Lidii Łączny, dyrektor Centrum Kultury za udostępnienie sali na spotkanie i gościowi wieczoru, Krzysztofowi Krzyżanowskiemu, za przyjazd do Gniezna.

Dalej K. Soberski przedstawił bohatera wieczoru, wrocławskiego pisarza Krzysztofa Krzyżanowskiego, przyjaciela Fundacji Historycznej, osoby, która była prelegentem podczas wszystkich czterech edycji organizowanego przez Fundację 2019 r. Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”.

– Krzysztof Krzyżanowski to znany i popularny na Dolnym Śląsku pisarz, niezależny dziennikarz, eksplorator i badacz historii. Z wykształcenia prawnik po UAM w Poznaniu i Uniwersytecie Wrocławskim. W latach 2003-2010 związany z miesięcznikiem „Sudety”, od 2008 współpracownik miesięcznika „Odkrywca”, konsultant do spraw górnictwa, autor i współautor ponad setki artykułów o dawnym górnictwie, eksploracji i zagadkach przeszłości. Konsultant filmów dokumentalnych dotyczących zagadek Dolnego Śląska, zarówno produkcji polskiej, jak i międzynarodowej. Od wielu lat jako prelegent uczestniczy w konferencjach naukowych i popularno-naukowych w całej Polsce. Organizator badawczych akcji eksploracyjnych. Członek grupy eksploracyjnej GEMO. Współautor opracowań naukowych dla Politechniki Wrocławskiej i książek o podziemnych zagadkach Dolnego Śląska (seria „Zapomniane Podziemia”, cz. 1, 2 i 3). Autor bestsellerowej książki „Skarb generała. Tropem tajemnic Szczeliny Jeleniogórskiej” wydanej w 2015 r. oraz książki „Śladem Złotego Pociągu. Raport o ukrytych skarbach” z roku 2018 – tymi słowami K. Soberski przedstawił biogram K. Krzyżanowskiego.

O książce „Depozyt”

Kiedy w 2018 roku powoli opada kurz po poszukiwaniach nieistniejącego Złotego Pociągu pod Wałbrzychem, mało kto wie, że w zaciszu gabinetów rządowych omawiana jest już kolejna, skarbowa sensacja. W marcu 2019 roku staje się publiczna. Nikomu nieznana fundacja z Opola ogłasza, że posiada tajemniczy „Dziennik”, wojenny pamiętnik, w którym niemiecki oficer opisał ukrywanie nazistowskich skarbów. Skrytki są dobrze zabezpieczone, a ich zawartość sensacyjna: tony złota, monety, biżuteria, skrzynie z banków i 47 obrazów wielkich malarzy. „Chcemy te skarby wydobyć, skrytka po skrytce” - oświadczają przedstawiciele fundacji.

Krzysztof Krzyżanowski zbiera informacje o sprawie od samego początku. Gromadzi dokumenty, rozmawia z członkami fundacji, sprawdza kolejne tropy i miejsca w terenie. Po latach starań jako jeden z pierwszych zostaje dopuszczony do pilnie strzeżonych dokumentów. Co udaje mu się ustalić w terenie, w archiwach, w rozmowach ze świadkami? Czy uda się podjąć cenny depozyt ukryty pod ziemią? Okazuje się, że sprawa ma ewidentnie… drugie dno.

W swojej blisko 2-godzinnej opowieści K. Krzyżanowski wprowadził zebranych w świat książki „Depozyt”, w okoliczności pojawienia się na polskiej scenie skarbowej „Dziennika wojennego”, który zelektryzował na kilkanaście miesięcy poszukiwaczy skarbów w Polsce. Nie zabrakło też ciekawostek, anegdot i nieznanych publicznie faktów związanych z zagłębianiem się w szczegóły „Dziennika”.

Nie zabrakło również wielu pytań od uczestników spotkania, które dotyczyły szczegółów całej sprawy opisanej w książce. Autor nie chciał na wszystkie pytania odpowiadać, odsyłając czytelników do lektury „Depozytu”.

Po zakończeniu spotkania można było kupić książkę „Depozyt”, porozmawiać z K. Krzyżanowskim na tematy nie tylko zawarte w książce, a także uzyskać dedykację od autora.

Był też czas kuluarowe rozmowy zarówno z gościem wieczoru, jak i między uczestnikami spotkania na tematy poruszone podczas prelekcji.

Przypomnijmy, że książka „Depozyt” wydana została  4 listopada 2023 roku, nakładem Wydawnictwa Technol z Krakowa.



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 91

  • 64
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 27
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4