ReklamaA1

Czerwcowe popołudnie w pałacu Czerniejewo!

Wędrówki z historiąHistoriaAktualnościInformacje z powiatu gnieźnieńskiego1 czerwca 2024, 17:00   red. Karol Soberski1486 odsłon
Czerwcowe popołudnie w pałacu Czerniejewo!
 fot. Aleksandra Soberska

Dzisiaj, po raz drugi w tym roku, miałem wielką przyjemność oprowadzać turystów z całej Polski po zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie. Przez dwie godziny opowiadałem o dziejach tej rezydencji, o jej budowniczym, kolejnych właścicielach i oczywiście o skarbach, także tych ukrytych oraz tajemnicach czerniejewskiego pałacu. Nie brakowało opowieści z mrocznych czasów II wojny światowej.

W gronie 50 uczestników sobotniego zwiedzania znaleźli się mieszkańcy m.in. Dalek i Gniezna, Swarzędza i Poznania, Łodzi i Torunia, Obornik i Goślinowa, Wrześni i Kowalewa Pomorskiego, Konina i Wągrowca, Kamionki koło Kórnika i Dziećmiarek, Kobylników (gmina Rokietnica) i Bogucina, Kórnika i Środy Wielkopolskiej. Oni wszyscy chcieli zwiedzić pałac ze mną w roli przewodnika.

Uczestnicy zwiedzania pałacu w Czerniejewie swoją wędrówkę zaczęli przy Kawiarni-cukierni „Wozownia” (która znajduje się w miejscu dawnej restauracji – obecnie Restauracja znajduje się w pałacu), następnie przez dziedziniec honorowy przeszli do oranżerii, dalej przez tajne przejście udali się do Sypialni Hrabiny. Stamtąd poszli do Sali Balowej, dawnej biblioteki i weszli na hol główny. Poznali historię Groty Pompejańskiej, by na koniec udać się do podziemi pałacowych.

W trakcie blisko 2-godzinnego zwiedzania przekazałem wiele  informacji o historii pałacu, jego budowniczym gen. Janie Lipskim, tajemnicach tej niezwykłej rezydencji, ukrytych skarbach a także o tym, co działo się w czerniejewskim pałacu w trakcie II wojny światowej!

Wędrówka zakończyła się w w ogródku Restauracji Pałacowej, gdzie uczestnicy zwiedzania posilili się i oczekiwali na losowanie upominków. Jest bowiem tradycją zwiedzań organizowanych przeze mnie w ramach cyklu „Wędrówki z historią”, że wśród uczestników rozlosowane zostają upominki (tym razem były to materiały promujące Powiat Gnieźnieński i nasz portal).

Chętni mogli nabyć moje książki, jak i zdobyć dedykację, czy zrobić wspólną fotografię.

Pomysłodawca zwiedzania

Pomysłodawcą i przewodnikiem był Karol Soberski (soberski.pl), dziennikarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (fundacjahistoryczna.pl), redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl. Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk. Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz po najciekawszych historycznie miejscach (świątynie, miasteczka, wsie, itp) w tym regionie. Pomysłodawca i organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, jednego z największych w Polsce spotkań miłośników historii (pierwsza edycja odbyła się w 2019 r., a druga – w 2021 r., trzecia – w 2022 r., czwarta - w 2023 r., a piąta odbędzie się we wrześniu tego roku).

Kolejne terminy zwiedzań pałacu w Czerniejewie:

 • 15 czerwca - godz. 13.00 i godz. 16.00
 • 13 lipca - godz. 12.00
 • 17 sierpnia - godz. 18.00 - nocne zwiedzanie

Po wakacjach zwiedzania będą się odbywać - terminy podamy wkrótce.


Fot. A. SoberskaJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 204

 • 96
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 8
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 99
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3