ReklamaA1

Czekając na III Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”!

Z życia FundacjiAktualności2 sierpnia 2021, 9:30   red. Karol Soberski2330 odsłon
Czekając na III Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”!
Karol Soberski z pośmiertną maską cesarza Napoleona -  fot. Włodzimierz Biront

Dokładnie tydzień temu ostatni uczestnicy opuszczali gościnne Gniezno, gdzie przez trzy dni w Centrum Kultury „Scena to dziwna”, odbywał się II Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”. Festiwal – mimo pandemii i wakacyjnych wyjazdów – okazał się dużym sukcesem i pokazał, że w gronie pasjonatów z Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, można zorganizować fantastyczne  wydarzenie.  Dzisiaj czas na podziękowania, a jednocześnie ruszamy z przygotowaniami do III Festiwalu Historycznego, który już na wiosnę 2022 r. w pałacu w Czerniejewie! 

Drugi Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” przeszedł już do historii. Rozpoczęły się przygotowania do trzeciej, przyszłorocznej edycji. Jednak teraz jest czas by podziękować tym wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania drugiej edycji.

Dziękuję zatem całej ekipie Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, która zaangażowała się w przygotowania do Festiwalu i w sam Festiwal. Dziękuję mojej żonie Aleksandrze, która wspierała mnie w przygotowaniach do tegorocznego Festiwalu.

Osobne podziękowania dla mojego zastępcy w Fundacji, Arka Gacy – podziękowania za całokształt i nie opuszczające go poczucie humoru podczas Festiwalu.

Dziękuję pozostałym członkom Fundacji, którzy zechcieli zaangażować się w Festiwal: Marii Swobodzie, Agnieszce Ziebarth, Maciejowi Bosakowi, Romkowi Baście, Michałowi Glancowi, Jurkowi Andrzejewskiemu, Włodkowi Birontowi, a także osobom, które nie są w naszej Fundacji, a wspierały nas podczas Festiwalu: Wiesi Andrzejewskiej, Luizie Rakowskiej, Beacie Żmudzie i Krzysztofowi Woźnemu. Bez Waszej pomocy, ten Festiwal nie wyglądałby tak, jak wyglądał!

Dziękuję gospodarzom Centrum, szczególnie dyrektor Ewie Przybylskiej oraz Agnieszce Lobie, Maciejowi Braciszewskiemu i Tymoteuszowi Mikołajczykowie za wszelką pomoc oraz ten uśmiech, którym nas obdarzali każdego dnia.

Serdecznie dziękuję Pawłowi Kujawskiemu z firmy Transmisje Media za wykonanie świetnej pracy, trzydniowy pobyt na Festiwalu i rejestracja najważniejszych wydarzeń, które znajdą się w filmie pofestiwalowym, którego premiera przewidziana jest na początek września.

Nie byłoby Festiwalu, gdyby nie sponsorzy. Dlatego wielkie podziękowania kieruję do: Mecenasa Festiwalu – Banku Spółdzielczego w Gnieźnie, a także do firm i instytucji, które wsparły Festiwal finansowo. Są to: Gmina Mieleszyn, Powiat Gnieźnieński, Gmina Gniezno, firma „Henbud” z Kłecka, Drukarnia Majorczyk z Gniezna, Nadleśnictwo Gniezno, Gospodarstwa Rolno-Hodowlane w Żydowie, Kuratorium Oświaty w Poznaniu i firma Media Lokalne.

Festiwal nie odbyłby się, gdyby nie zacne grono prelegentów, którzy przyjęli moje zaproszenie i pojawili się w Centrum Kultury eSTeDe w Gnieźnie. Podziękowania płyną do: dr Agnieszki Fulińskiej, Agnieszki Łabuz, Piotra Kucznira, dr Andrzeja Prinke, Pawła Beckera, Macieja Bartków, Radosława Hermana, Jacka Podemskiego, Jana Nowickiego, Rafała Jurke, Radosława Jagieły, Jarosława Mikołajczyka, Mariusza Borowiaka, Krzysztofa Krzyżanowskiego, Krzysztofa Drozdowskiego, Bogdana Rosickiego, Piotra Maszkowskiego i Łukasza Orlickiego.

Dziękuję Wam za wykłady i za te wspólnie spędzone festiwalowe dni. I za te „nocne Polaków rozmowy”, które zapewne wkrótce zaowocują ciekawymi projektami historycznymi w naszym regionie!

Bardzo gorąco dziękuję Danucie Weber, Jerzemu Andrzejewskiemu, Franciszkowi Łuckiewiczowi i Piotrowi Kowalewskiemu za super wystawy! A dr Agnieszce Fulińskiej za przywiezienie – prosto z Paryża do Gniezna – pośmiertnej maski cesarza Napoleona!

Dziękuję też za obecność gościom specjalnym, szczególnie Marzenie Jaworskiej, kierownikowi Działu naukowego Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

Wielkie słowa podziękowania kieruję również do wszystkich uczestników Festiwalu, którzy zdecydowali się ten lipcowy weekend spędzić w Centrum Kultury w Gnieźnie. Festiwal był dla Was i bez Was nie miałby on racji bytu! Dziękuję że przyjechaliście do nas z tak dalekich miejscowości jak: Kędzierzyn-Koźle, Wieliczki, Wrocław, Koszalin, Bytomia, Kraków, Wałbrzych, Gdańsk, Opola, Toruń, Bydgoszcz, Szczecin, Łódź, Wąbrzeźna, Warszawa i Kołobrzeg, ale również z tych bliższych takich jak m.in. Piła, Września, Nekla, Nowy Tomyśl, Poznań, Kłecko, Żnin, Gniezno, Konin, Kalisz, Wągrowiec, Jarocin, Witkowo, czy Mieleszyn. Dziękuję za Waszą obecność i zapraszam za rok!

Uff… Mam nadzieję, że o nikim nie zapomniałem, bo sporo jest osób zaangażowanych w organizację Festiwalu. Jedno co muszę podkreślić – mam szczęście do ludzi i instytucji – dzięki temu zrobiliśmy naprawdę wielki Festiwal i pokazaliśmy, że historia w innym wydaniu potrafi przyciągnąć tłumy!

Drugi Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” już za nami… Czas zabrać się za przygotowania do trzeciej edycji, która odbędzie się od 25 do 27 marca 2022 roku w pałacu w Czerniejewie. Wczoraj termin Festiwalu został uzgodniony z właścicielami pałacu. Lista prelegentów powoli się już wypełnia, atrakcje dodatkowe już się rodzą, a chętnych, którzy chcieliby współtworzyć z nami przyszłoroczny Festiwal zapraszam do współpracy. Zapowiada się wyjątkowy Festiwal!

A żeby na chwilę powrócić jeszcze do II Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, to zapraszam do obejrzenia fotorelacji z tego, co się działo w kuluarach Festiwalu, ale nie tylko...

Karol Soberski
Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”
Dyrektor Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”


Fot. A. Soberska, J. Andrzejewski, W. BirontJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 249

 • 205
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 8
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 36
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3