ReklamaA1

Czas na wyjątkowe spotkanie o pałacach, dworach i ich tajemnicach...

Z życia FundacjiAktualności18 września 2023, 12:30   red. Karol Soberski1089 odsłon
Czas na wyjątkowe spotkanie o pałacach, dworach i ich tajemnicach...
 fot. Karol Soberski

Czas biegnie bardzo szybko… Jeszcze mam w pamięci ten piękny wrześniowy dzień 2022 r., gdy ostatni uczestnicy opuszczali gościnne mury XIX-wiecznej Wieży Ciśnień w Janowcu Wielkopolskim, w którym przez trzy dni odbywał się III Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”. Ta edycja Festiwalu, jak i dwie poprzednie w 2019 r. I 2021 r. okazały się wielkim sukcesem i pokazały, że potrzeba w naszym kraju takiego wydarzenia gromadzącego miłośników historii z różnych stron Polski i Europy. Za kilka dni powitam Was już na IV edycji Festiwalu Historycznego, który tym razem jako I Międzynarodowa Konferencja „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”, odbędzie się 23 i 24 września 2023 r. w zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie.

Pierwsze trzy edycje Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” to już przeszłość, ale nie będę ukrywał, że byłem szczęśliwy tak duża ilość osób odwiedziła Wieżę Ciśnień w Janowcu Wielkopolskim w 2022 r., Centrum Kultury w Gnieźnie w 2021 r. i pałac w Czerniejewie w 2019 r.

Dotychczasowe edycje Festiwalu pokazały, że jest wielkie zapotrzebowanie na taką prezentację historii, na takie wykłady o tematach których na co dzień nigdzie się nie wysłucha. Dla nas największym zaskoczeniem było to, iż blisko 60 proc. uczestników Festiwalu pochodziło spoza naszego regionu.

W najbliższą sobotę, 24 września rozpocznie się IV edycja Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, wydarzenia, które już wpisało się w kalendarz ogólnopolskich imprez w trakcie których najważniejsza jest historia. Tym tym razem spotkanie miłośników historii odbędzie się jako I Międzynarodowa Konferencja „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”.

Weekendowe spotkanie, 23 i 24 września, będzie równie ciekawa jak trzy wcześniejsze spotkania miłośników, zarówno pod względem ilości wykładów, czy wystaw. Tegoroczna edycja poświęcona jest pałacom i dworom, majątkom ziemskim i ich właścicielom oraz wszelkim tematom, wydarzeniom, historiom, które są związane z szeroko pojętmy majątkami ziemskimi w XVIII, XIX i XX wieku. I zapowiada się bardzo ciekawie, ponieważ nie zabraknie tematów związanych ze skarbami i tajemnicami.

Dzisiaj kurier dostarczył nam ponad 150 identyfikatorów dla prelegentów Konferencji, organizatorów, gości specjalnych, ale też wystawców i dziennikarzy. Powoli odczuwamy już atmosferę pałacu w Czerniejewie i niezwykły klimat Konferencji.

Szczegółowy program poniżej:


Zapraszam w progi pięknego i tajemniczego pałacu w Czerniejewie gdzie najważniejsza będzie historia! Wierzę, że ten wrześniowy weekend poświęcony wydarzeniom z dziejów ziemiaństwa z  trzech stuleci, będzie niezapomnianym czasem spędzonym w gronie wspaniałych ludzi.

Karol Soberski
Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”
Pomysłodawca i Dyrektor Konferencji


Tutaj można zakupić wejściówki na Konferencję:Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 102

 • 41
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 61
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3