ReklamaA-1ReklamaA1-2

„Książka Roku” najlepsza na wiosenne wędrówki! „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” czekają!

Informacje lokalneKsiążki3 grudnia 2021, 9:45   red. (fh)4824 odsłon
„Książka Roku” najlepsza na wiosenne wędrówki! „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” czekają!
 fot. Aleksandra Soberska

Zastanawiasz się jakie miejsca warto odwiedzić z okolicach Gniezna? Gdzie koniecznie trzeba pojechać w wolne jesienne weekendy? Co zobaczyć? Jakie historie związane są z danym pałacem czy kościołem? Podpowiadamy: zaopatrz się w książkę „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” - jedyny taki przewodnik w regionie autorstwa Karola Soberskiego. Książka została „Książką Roku 2019”!

- Po okolicach Gniezna wędruję od wielu lat. Każda kolejna wyprawa przynosi nowe odkrycia, nowe miejsca do których lubię później wracać. Są one bowiem wypełnione fascynującymi historiami, ciekawymi zabytkami czy też intrygującymi tajemnicami. „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” to mój osobisty przewodnik w którym zaprezentowałem ponad 110, moim zdaniem najciekawszych, miejsc w sześciu gminach powiatu gnieźnieńskiego: Mieleszyn, Kłecko, Kiszkowo, Łubowo, Czerniejewo i Niechanowo. Ale tych miejsc jest znacznie więcej. Okolice Gniezna, które w książce wskazuję, to inspirujące pomysły na dłuższe i krótsze wyprawy dla każdego: pieszo, rowerem czy samochodem. Samotnie, z rodziną, dziećmi czy przyjaciółmi – mówi Karol Soberski.

Jak podkreśla autor, okolice Gniezna to kraina pięknych i owianych legendami pałaców, ostoja bogatego, pełnego sekretów życia ziemiaństwa XVIII, XIX i XX wieku, region niecodziennych zabytków architektury i techniki oraz niepowtarzalnych miejsc przyrodniczo-krajobrazowych. Ale to również ziemia będąca świadkiem wielu tragedii, ludobójstwa czy krwawych wydarzeń, które odcisnęły piętno na historii tego regionu. Nietrudno też doszukać się w niej epizodów fascynujących a zarazem intrygujących, wartych odkrywania i promowania. Historia ziemi gnieźnieńskiej zaprasza do odbycia takiej podróży w czasie.
 
- Poprzez moją książkę zapraszam Czytelników na wędrówkę do miejsc w powiecie gnieźnieńskim, niby znanych, często odwiedzanych ale ciągle czekających na nowych odkrywców. Zachęcam do wyprawy w miejsca po których z wielką radością od lat wędruję, bez względu na porą dnia czy roku… - podkreśla K. Soberski.

Książka „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” ukazała się w nowym cyklu zatytułowanym „Wędrówki z Karolem Soberskim” i ma pokazać powiat gnieźnieński, a w kolejnych publikacjach także szerzej pogranicze Wielkopolski, Kujaw i Pałuk, od tej mało znanej strony.

Książka ma 192 strony, format A5, składa się z 18 rozdziałów, 80 podrozdziałów  i jest ozdobiona ponad 180 fotografiami. Wydrukowana została na papierze kredowym.

Przypomnijmy, że w ostatnich 4 latach K. Soberski napisał kilka książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk: „Skarb Dziedzica” (2016 r.), „Zapomniana zbrodnia” (2017 r.), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017 r.) i „Złoto Dziedzica” (2018 r.). Jest też współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011 r.).

Obecnie K. Soberski pracuje nad kolejnymi książkami: „Zagadkowy kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”, „Bankierzy Tajemnic”, „Pałace i dwory pogranicza Wielkopolski i Pałuk. Historie kryminalne” oraz „Sekrety III Rzeszy Pojezierza Gnieźnieńskiego”. W planach jest również książka o zagadkach II wojny światowej.


Karol Soberski to dziennikarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Właściciel i redaktor naczelny portalu turystyczno-historycznego Pojezierze24.pl. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl). Pomysłodawca i główny organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, którego pierwsza edycja odbyła się w marcu 2019 r. w zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie. Druga edycja zaplanowana jest na lipiec 2021 r. w Gnieźnie. W jego dorobku - oprócz wspomnianych wyżej książek - jest też kilka przewodników turystycznych: „Spacerem po Kłecku” (2011), „Gmina Niechanowo” (2013) i „Uroki Gminy Mieleszyn” (2015).


Książkę można kupić m.in.

- u wydawcy przez internet - tutaj
- Księgarnia Świat Książki w Galerii Gniezno
- Księgarnia Osiedlowa na Osiedlu Jagiellońskim 48
- Stoisko na placu na Osiedlu Jagiellońskim
- sklep ABC w Mieleszynie
- oraz praktycznie we wszystkich księgarniach internetowych w PolsceJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 107

 • 70
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 11
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 26
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3