Unijne pieniądze staną się znacznym zastrzykiem gotówki dla gminy Kołaczkowo (pow. wrzesiński), która planuje wyremontowanie przedszkola i budowę kina społecznościowego w pałacu.
To wszystko wydarzy się w ramach projektu „Modernizacja budynku przedszkola oraz pałacu Reymonta wraz z otoczeniem w ramach programu rewitalizacji gminy Kołaczkowo”. Wartość projektu to 2,3 mln zł, a poziom dofinansowania projektu wynosi 77 proc. kwoty całkowitych wydatków.
W środę 7 października we wspomnianym pałacu nastąpiło podpisanie umowy między wójt Teresą Waszak i marszałkiem Markiem Woźniakiem. - Ten projekt obejmuje rewitalizację przestrzeni publicznej obejmującej zarówno przedszkole, jak i Pałac Reymonta. To jest przestrzeń, która służy na co dzień mieszkańcom Kołaczkowa zarówno na realizację celów edukacyjnych, jak i kulturalnych. Myślę, że po zrealizowaniu tego projektu, który jest wart ok. 2,5 mln zł, ta część Kołaczkowa naprawdę wypięknieje i da mieszkańcom dużo satysfakcji. O to nam właśnie chodzi, żeby stwarzać lepsze i wyższej jakości warunki przebywania oraz świadczenia usług publicznych. To dobrze ulokowane pieniądze unijne, wykorzystane zgodnie z ich przeznaczeniem, czyli na rewitalizację – mówi Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.
Zakres projektu przewiduje przebudowę i modernizację budynku przedszkola (roboty konstrukcyjne, wymiana instalacji, zaplecze gastronomiczne i gospodarcze, sanitariaty), adaptację pomieszczeń Pałacu Reymonta na kino społecznościowe, nadzór inwestorski oraz promocję projektu. Projekt będzie realizowany przez gminę Kołaczkowo i jego partnera, Gminny Ośrodek Kultury.
Klasycystyczny obiekt powstał w XIX wieku. Został wybudowany w kształcie prostokąta, a najbardziej charakterystycznym elementem stał się portyk w stylu jońskim podparty przez osiem kolumn we frontowej elewacji pałacu. W 1920 r. obiekt kupił Władysław Stanisław Reymont, późniejszy laureat nagrody Nobla za powieść Chłopi (w 1924 r.). Rok po zdobyciu tej prestiżowej nagrody majątek został zakupiony przez znanego poznańskiego lekarza, prof. Antoniego Jurasza.
Obecnie w budynku mieści się Gminny Ośrodek Kultury i biblioteka publiczna. Ponadto znalazło się miejsce na dwie izby pamięci. Jedna dotyczy Władysława Reymonta, a znajdują się w niej m.in. meble używane przez pisarza. Druga została poświęcona spółdzielczości bankowej. Ponadto w 2018 r. z inicjatywy Janusza Strzelczyka powstało tzw. Muzyczne Poddasze. Ekspozycja tego miejsca jest poświęcona zabytkom techniki sygnowanym znakami Tonsilu i Unitry.
Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!