Królewski Festiwal Artystyczny to wydarzenie kulturalne organizowane od 2012 roku, którego mottem jest odkrywanie „6 stanów skupienia Kultury”. Co roku mieszkańcy w każdy weekend mają możliwość z zaplanowanej w ramach tego cyklu wydarzeniach. Po szczegóły dotyczące poszczególnych wydarzeń odsyłamy na stronę https://mok.gniezno.pl/przewodnik-do-kfa-2024-do-pobrania/, gdzie znajdziecie Państwo przewodnik po tegorocznym KFA.
29-30 czerwca / Rękoczyny. Weekend z rękodziełem
Niezwykły weekend, który wypełnia kiermasz rękodzielników, rozstawiających swoje stanowiska na zrewitalizowanej ulicy Rzeźnickiej oraz na Deptaku przy ulicy Chrobrego. Oprócz tego na uczestników czekają różnorodne, bezpłatne warsztaty, podczas których można nauczyć się różnych technik rękodzielniczych. Link do zapisów na poszczególne warsztaty dostępny na stronie internetowej oraz w wydarzeniu na fb.
6-7 lipca / Wieczory z klasyką
Od kilku edycji, w programie Królewskiego Festiwalu Artystycznego coś dla siebie znajdą także miłośnicy muzyki klasycznej. „Wieczory z klasyką” to znakomita okazja do odejścia na moment od gitarowo-elektronicznych brzmień na rzecz smyczków, fortepianu oraz operowego lub chóralnego śpiewu – podanych w przystępnej, idealnej na wieczory aurze. Koncerty odbywają się w klimatycznej przestrzeni Dziedzińca Starego Ratusza. W tym roku Capella Musica Gnesnensis oraz JoKaRu
13-14 lipca / Konwent Fantastyki
Konwent Fantastyki Fantasmagoria to impreza tworzona przez młodych dla młodych. Kilkudziesięciu organizatorów oraz blisko pięćdziesięciu wolontariuszy przy wsparciu organizacyjnym Miejskiego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna od 2012 roku przygotowuje trzydniowy program darmowego wydarzenia pełnego fantastycznych wrażeń.
20-21 lipca / Wielkopolski Weekend Miejski i Shadow Festival we współpracy ze Skoy Label
Pierwsza edycja w 2020 roku miała na celu przybliżenie postaci - wielkopolan - związanych z kultu. Tym samym, między innymi za pomocą muralu, przypomnieliśmy o Bohdanie Smoleniu, Adamie Słodowym i naszym gnieźnieńskim Eryku Kuszczaku. Kolejne lata koncentrowały się na osobowościach z Gniezna.
W zeszłym roku rozpoczęliśmy realizację muralu społecznego. Chcemy go w tym roku kontynuować i opowiedzieć o kolejnych ważnych dla Gniezna osobach.
Po drugiej stronie jeziora - na wyspie - 20 i 21 lipca odbędzie się pierwszy Shadow Festiwal - skoncentrowany na przeglądzie zespołów hiphopowych. Celem Shadow Festival jest promocja twórczości solistów i zespołów muzycznych oraz przybliżenie postaci Mikołaja Wojciechowskiego i jego twórczości jako MigzOne.
27-28 lipca / Koronacja Królewska / plac św. Wojciecha
Szykujemy się do 1000. rocznicy pierwszych koronacji w Polsce. Festiwal Kultury Słowiańskiej „Koronacja Królewska” to wydarzenie na skalę międzynarodową. Priorytetem oprócz obozowiska średniowiecznego, pokazów walk, muzyki i tańca dawnego będą pokazy konne i teatr ognia, a także polana Szeptuchy. Oczywiście pojawi się także strefa dla najmłodszych, dla których zostanie uruchomiona strefa z wieloma atrakcyjnymi warsztatami (motanki, lepienie z gliny, uzbrojenie z kartonu, wianki, paciorki, plac małego archeologa i inne), działająca w godzinach trwania festiwalu. Tradycyjnie Koronacji towarzyszyć będzie Turniej Łuczniczy o Złoty Trzos Gnieźnieńskiego Grodu, który rozegrany zostanie w niedzielę. Całość dopełni fachowy komentarz oraz fantastyczna atmosfera, która towarzyszy Koronacji Królewskiej w ostatni weekend lipca. W sobotni wieczór planowany jest koncert Zazuli.
1-4 sierpnia / nieMOŻLIWE
Dziecięcy Tydzień Kreatywny”. Ogrom warsztatów dla dzieci i młodzieży w wieku od 0 do 15 lat, popołudniowe spotkania i wydarzenia rozwijające kreatywność i wyobraźnię, a przede wszystkim pokazywanie świata oczami dziecka i realizacja wszystkiego, co z pozoru wydaje się być niemożliwe. W tym roku motywem przewodnim będzie mózg - jego budowa oraz możliwości staną się inspiracją do wszystkich punktów programu.
9-11 sierpnia / Weekend grajków ulicznych
Stała i sprawdzona pozycja w programie Królewskiego Festiwalu Artystycznego. Przez dwa dni na gnieźnieńskich ulicach Starego Miasta można spotkać grajków i zespoły z całej Polski.
Kolejną edycję Weekendu Grajków Ulicznych poprzedzi Wieczór Lokalnych Szarpidrutów.
16-17 sierpnia/ Spotkania z Folklorem i weekend tańca
Po raz kolejny dobrze znane i lubiane Międzynarodowe Spotkania z Folklorem będą połączone z innymi wydarzeniami związanymi z tańcem: pokazami tańca i warsztatami.
24-25 sierpnia / Festa Italiana
Gnieźnieński Rynek zamieni się w prawdziwe „mercato italiano” – wystawcy z włoskimi produktami, wykonawcy prosto z kraju mody, dobrego jedzenia i wyśmienitego wina już w ostatni weekend sierpnia, w Pierwszej Stolicy Polski.
30-31 sierpnia / Kino letnie
Królewski Festiwal Artystyczny obejmuje wszystkie sześć „stanów skupienia Kultury” – nie może więc zabraknąć wśród nich filmu. Ostatnim z wydarzeń KFA będą dwa pokazy kina letniego. Seanse odbywać się będą wieczorem, w przepięknej scenerii nad Jeziorem Jelonek.
2.07, 16.07, 30.07, 13.08, 27.08 / Co DRUGI WTOREK Objazdowy Dom Kultury
To moment, w którym kultura dociera do wszystkich dzielnic Gniezna, by animować i rozwijać. Każdy ze wspomnianych wtorków to prawdziwa uczta teatralna dla najmłodszych mieszkańców.
26.07, 17.08 / Koncerty organowe
Tradycją powoli stają się koncerty organowe, które w tym roku w trzech różnych kościołach poruszą ciekawą stronę muzyki klasycznej.
26.07. - koncert koronacyjny zaplanowany w gnieźnieńskiej Katedrze
Koncert "bel canto" Daria Wójcik - sopran koloraturowy/Tomasz Padoł - organy
W programie znane i lubiane dzieła wokalne oraz medytacje organowe. Ostatni koncert zrealizowany zostanie w kościele garnizonowym pod tytułem Koncert Maryjny.
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!