ReklamaA1

Cuda przyrody na Pojezierzu Gnieźnieńskim

Atrakcje turystycznePrzyroda1 maja 2024, 8:50   red. Karol Soberski4678 odsłon
Cuda przyrody na Pojezierzu Gnieźnieńskim
 fot. Karol Soberski

Nastał długi majowy weekend, a co za tym idzie, doskonały moment by wybrać się na łono natury, aby obejrzeć cuda przyrody znajdujące się na Pojezierzu Gnieźnieńskim. Nasz region jest przebogaty w takie atrakcje turystyczne, dlatego warto wyjechać w teren i zapoznać się przyrodniczymi ciekawostkami.

Atrakcji przyrodniczych na Pojezierzy Gnieźnieńskim nie brakuje. Na łamach naszego portalu wielokrotnie o nich wspominaliśmy, niektóre odkrywaliśmy, a jeszcze inne wyciągaliśmy z zapomnienia. Dzisiaj zachęcamy, by do tych najciekawszych wybrać się w najbliższym czasie.

Niezwykłe Stawy pod Kiszkowem

Niewielu mieszkańców Wielkopolski wie, że na Pojezierzu Gnieźnieńskim jest tak niesamowite miejsce. Miejsce, gdzie widzianych było ponad 197 gatunków ptaków z 454 widzianych obecnie w Polsce. Mowa o „Stawach Kiszkowskich” na terenie gminy Kiszkowo. Łatwo do nich trafić, ponieważ dostrzeżmy je po prawej stronie, wjeżdżając do Kiszkowa drogą od Gniezna.


Puszcza Zielonka

Nawet największe rzeki mają swoje źródła. Czasami są to miejsca trudno dostępne, które bardzo różnią się od dalszych fragmentów rzeki. Na terenie Puszczy Zielonki oprócz pięciu rezerwatów, które warte są odwiedzenia, jest miejsce wielu nieznane. Wręcz tajemnicze i trochę niepasujące do całej reszty. Turyści odwiedzający kompleks leśny Puszcza Zielonka przeważnie przemierzają te tereny na płaskiej powierzchni. Występują jednak miejsca, które nas zaskoczą pod względem ukształtowania terenu. To w tym miejscu, tuż za zabudowaniami Dąbrówki Kościelnej, poszukiwacze ciekawych miejsc mogą poczuć niczym bieszczadnik na Bieszczadzkich szlakach.


Dęby z Mielna

Kto z nas nie chciałby posłuchać opowieści sprzed tysiąca lat... A jest to możliwe! Wszystko dzięki prastarym dębom rosnącym w Mielnie w gminie Mieleszyn! By do nich trafić, należy – wjeżdżając od drogi S5 do Mielna i jadąc główną drogą, mając po lewej stronie pałac w Mielnie – przejechać kilkadziesiąt metrów i za sklepem spożywczym skręcić w lewo...


Bagno Chlebowo

W życiu każdego podróżnika czy miłośnika przyrody są miejsca, które zna i poznaje z różnych perspektyw. Często je odwiedza i nie zauważa pewnych walorów tego miejsca. Tak było też ze mną. Czas spowodował, że na miejsce do którego teraz zabiorę naszych Czytelników, aktualnie spojrzałem zupełnie inaczej.


Bifurkacja Wągrowiecka

Skrzyżowanie rzek Wełny i Nielby zwane zwyczajowo Bifurkacja Wagrowiecką, znajdujące się w centrum Wągrowcu jest unikalnym zjawiskiem w Europie. Co roku miejsce to przyciąga wielu turystów i na stałe wpisało się w krajobraz regionu jako duża atrakcja turystyczna.


Dęby Królewskie

Zapraszamy do miejsca, którym być może często przejeżdżamy nie zdając sobie sprawy, co kryje leśna gęstwina po obu stronach szlaku naszej wyprawy. Zapraszamy na Trakt Królewskich Dębów, które spotkamy na drodze do miejscowości Kamionek w gminie Kiszkowo...


Kamieniołomy w Piechcinie

Największym skarbem jaki kryje ziemia w powiecie żnińskim jest kamień wapienny. W ubiegłym roku minęło dokładnie 160 lat od rozpoczęcia wydobycia tego surowca. Wapień kamienny odkryto w 1858 roku w Wapiennie, a następnie w Bielawach. Eksploatację złóż rozpoczęto w 1860 roku i tę właśnie datę uznaje się za początek zakładów wapienniczych.


Bieszczady w sercu Wielkopolski

Kompleks leśny na granicy gminy Kłecko i Kiszkowo to tereny pokryte jeziorami, małymi oczkami wodnym, poprzecinane wąwozami, wzgórzami porośniętymi zaroślami – tak wyglądają „Kłeckie Bieszczady”. Region zupełnie nieznany turystom. A tymczasem jest to raj dla miłośników przyrody, fanów rowerowych i pieszych wędrówek.


Dąb „Chrobry”

Do tej wsi wybierałem się od dawna. Fascynowała mnie swoją historią i pewnym pomnikiem przyrody. Recz – bo o tej wsi w gminie Rogowo w powiecie żnińskim mówię – leżąca 20 km na północ od Gniezna, przez wiele lat kojarzyła się z pięknym XVIII-wiecznym dworem w którym odbywały się huczne wesela i inne imprezy integracyjne (teraz jest tam dom seniora). Ale ta miejscowość ma też niezwykły skarb – dąb „Chrobry”, dzisiaj zdaje się nieco zapomniany i zaniedbany...


Wyspa skarbów

Łagiewniki Kościelne, mała ale piękna wieś w gminie Kiszkowo (pierwsza wzmianka pochodzi z XIII w.) może się pochwalić kilkoma unikatowymi atrakcjami turystycznymi. Jest to Izba Pamięci i Tradycji Gminy Kiszkowo, drewniany XVIII-wieczny kościół pw. Bożego Ciała, miejscowy dwór ale przede wszystkim – wyspę na stawie, zwaną „Kipą” do której prowadzi drewniany most. Prawdziwa wyspa skarbów!


Park w Leśniewie

Na Pojezierzu Gnieźnieńskim jest wiele pięknych i zadbanych parków podworskich. Wiele z nich „oddycha” wspaniałą historią, w innych czuć ducha dawnych dziejów, a jeszcze inne zachęcają, by udać się do nich na spacer…. Zapraszamy do unikatowego i mało znanego parku w Leśniewie w gminie Łubowo.


Jezioro Utrata

Dzisiaj wypada Noc Judasza, noc w trakcie której niewyjaśnione historie dzieją się nad jeziorem Utrata, zwanym też jeziorem Myszonek, leżącym przy drogach z Mielna do Popowa Podleśnego i Dziadkowa. Miejsce to jest mroczne każdego dnia, ale największe dziwne wydarzenia rozgrywają się tam z 28 na 29 października...


Arboretum w Zielonce

Zielonka to mała wieś w samym środku Puszczy Zielonka, 7 km na południowy wschód od Murowanej Gośliny, do której nie dotrze się żadną linią komunikacji publicznej - pozostaje tylko samochód, a najlepiej  rower lub własne nogi. Wioska jest położona nad małym sześciohektarowym, całym porośniętym grążelami, jeziorkiem o tej samej nazwie.


Park Promno

Niedzielny poranek. Budzik wybił godzinę 5.00. Słońce jeszcze na razie nieśmiało zaglądało do pokoju, ale tego dnia wiedziałem, że będzie upał. Kolejna niedziela to kolejny pomysł na wypad w teren, na odkrywanie tego, co jest mi nieznane. Tym razem wybór padł na Park Krajobrazowy Promno. Wszystko wcześniej przygotowane: suchy prowiant, słodkie, woda, mapa i gps. Można powiedzieć, że wszystko gotowe, zatem ruszamy.


Głaz narzutowy w Sokolnikach

Sokolniki to mała wieś w gminie Mieleszyn, której wizytówką jest piękny, drewniany kościół znajdujący się w centrum miejscowości. Ale Sokolniki mają jeszcze coś wyjątkowego... Przejeżdżając przez wieś, koniecznie trzeba skręcić w lewo i udać się w kierunku świetlicy wiejskiej, i dalej polną drogą – do przejścia około 500 metrów – by ujrzeć jeszcze jedną intrygującej atrakcji tej wsi. Jest to głaz narzutowy noszący nazwę „Tarcza Olbrzyma”. Jest to jeden z największych takich głazów w Wielkopolsce. Nie jest zagrzebany w ziemi, więc można go podziwiać niemal w całej okazałości.Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 195

 • 117
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 6
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 70
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3