ReklamaA1ReklamaA1-2

Co turysta może robić zimą na Pojezierzu Gnieźnieńskim?

AktualnościAtrakcje turystyczne1 lutego 2024, 11:00   red. Karol Soberski2589 odsłon0 Komentarzy
Co turysta może robić zimą na Pojezierzu Gnieźnieńskim?
 fot. Karol Soberski

Tegoroczna zima przyszła na dobre. Czas się rozejrzeć, jak ten czas spędzić w naszym regionie, szczególnie, że ferie zimowe już od 12 lutego. Czy ponownie musimy jechać do Zakopanego, Szczyrku lub Karpacza? Pewnie tak, ponieważ do ulubionych miejsc zimą nie można zaliczyć miast w naszym regionie. Bo co potencjalny turysta może zimą robić na Pojezierzu Gnieźnieńskim? Co Wy, drodzy Czytelnicy zaproponowalibyście u nas turystom jako zimowe atrakcje?

Gdy nadchodzi zima, to od wielu już lat Pojezierze Gnieźnieńskie, czy poszczególne powiaty tego regionu zapadają w sen zimowy.

Zimowe atrakcje Pojezierza Gnieźnieńskiego?

Co roku ogromnym zainteresowaniem turystów, szczególnie w okresie przed Bożym Narodzeniem, wzbudza fabryka bombek choinkowych. Oczywiście mamy jeszcze muzea, kościoły z unikatowymi zabytkami, czy niektóre dostępne pałace.

Najważniejszą marką i produktem naszego regionu jest Szlak Piastowski. Niestety w okresie zimy Szlak ten praktycznie zamiera.

Co nam pozostaje?

Miłośnikom pieszych, zimowych wędrówek możemy polecić spacery po nowo otwartych ścieżkach nordic walking w Lubochni w gminie Gniezno.

Można też powędrować po leśnych duktach w okolicach Mielna w gminie Mieleszyn w powiecie gnieźnieńskim - szczególnie polecamy wędrówkę dookoła jeziora Mielno. Koniecznie należy ją zacząć przy trzech najstarszych w regionie dębach o imionach Dąb Mieliński, Wincenty i Hektor.

Jeśli ktoś kocha historię to powinien wybrać się na długi spacer Obornickim Szlakiem Tajemnic (gmina Oborniki), jeśli zaś ktoś chce się skupić na przyrodzie i jej sekretach, to koniecznie musi pojechać do Arboretum w Zielonce (gmina Murowana Goślina).

Warto też pamiętać o Stawach Kiszkowskich (gmina Kiszkowo), Lasach Miradzkich (gmina Strzelno), Bracholińskiej Ostoi (gmina Wągrowiec), czy też bagnach Chlebowo (gmina Oborniki). Wędrówki po tych pięknych, tajemniczych a przede wszystkim mało znanych miejscach dadzą nam ukojenie od dnia codziennego, niezwykłą dawkę przyrody i niezapomniane widoki.

Innym równie ciekawym miejscem na piesze wędrówki jest kompleks leśny zwany „Bieszczadami Kłeckimi”, leżący na pograniczu gminy Kłecko i Kiszkowo. Wspomniane tereny leśne są również idealnym miejscem - w sytuacji gdy spadnie śnieg - dla osób uprawiających narciarstwo biegowe. Takich naturalnych tras jak w tych lasach nie znajdziemy nigdzie indziej…

Miłośnicy „gór” koniecznie powinni wybrać się do kamieniołomów w Piechcinie (gmina Barcin) – jedynej takiej atrakcji na Pojezierzu Gnieźnieńskim.

Podobnych miejsc, godnych wędrówki, podziwiania i zwiedzania jest na Pojezierzu Gnieźnieńskim znacznie więcej. Wiele z nich zostało już przez nas opisanych na naszym portalu. Wiele czeka jeszcze na odkrycie.

Przywrócić bojery

Kilkanaście lat temu na jeziorze w Skorzęcinie odbywały się zawody klasy międzynarodowej w bojerach (dla laików - żaglówki zaopatrzone w płozy). – Przyjeżdżał wówczas na nie m.in. mistrz świata Karol Jabłoński z bazy Mikołajki na Mazurach. I odbywały się zawody – opowiadał mi przed dziesięcioma laty śp. Bogusław Rzyski, ówczesny przewodniczący Lokalnej Organizacji Turystycznej „Szlak Piastowski”. Bojery mogą się ścigać, nawet gdy jest trochę wody na lodzie. Dlaczego tego nie przywrócić? Mamy tyle jezior w naszym powiecie, może warto na którymś z nich powrócić do rozgrywania tego typu zawodów? Może to będzie sposób na przyciągnięcie zimą turystów w nasz region – podkreślał, gdy tylko zbliżała się zima. Może warto dzisiaj zastanowić się nad tym pomysłem?

Oczywiście pozostają nam jeszcze lodowiska, np. w Gnieźnie.

Zimą turystyka umiera?

Trzeba jednak otwarcie stwierdzić, że zimą turystyka w naszym regionie zamiera. Powiem więcej - wydaje się, że nie ma pomysłu jak w okresie zimowym przyciągnąć turystów do naszego regionu, szczególnie do bliskiego mi powiatu gnieźnieńskiego... Ale to już temat na odrębny artykuł, który już wkrótce opublikujemy.

Przy okazji publikuję film jednej z gmin w Bieszczadach, która w ciekawy sposób zachęca do zimowego wypoczynku...

Drodzy Czytelnicy!

A co Wy byście polecali turystom, gdyby zimą chcieliby odwiedzać nasz region? Czekamy na Wasze komentarze.Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 135

 • 59
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 9
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 65
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3