Co turysta może robić zimą na Pojezierzu Gnieźnieńskim?

AktualnościAtrakcje turystyczne11 stycznia 2021, 10:00   red. Karol Soberski1536 odsłon0 Komentarzy
Co turysta może robić zimą na Pojezierzu Gnieźnieńskim?
 fot. Karol Soberski

Tegoroczne ferie na półmetku. Zakopane, Szczyrk, Karpacz czy inne miejscowości – ze względu na pandemię koronawirusa – nie przeżywają oblężenie turystów, jak to się dzieje przez cały rok, szczególnie w okresie zimy. Zdaje się że do tych ulubionych miejsc zimą nie można zaliczyć miast w naszym regionie. Bo co potencjalny turysta może zimą robić na Pojezierzu Gnieźnieńskim? Zwłaszcza obecnie w dobie pandemii. Co Wy, drodzy Czytelnicy zaproponowalibyście u nas turystom jako zimowe atrakcje?

Obserwując rok 2020 można śmiało stwierdzić, że był to chyba najtrudniejszy rok w ostatnich dziesięcioleciach dla turystyki. Wprawdzie w okresie letnim mogliśmy jeszcze gdzieś wyjechać, coś zwiedzić, wypocząć. Jednak teraz, gdy nastała zima i kolejne obostrzenia, to zdaje się, że nasz region zapada w sen zimowy (wielu twierdzi, że tak się działo również gdy nie było koronawirusa).

Zimowe atrakcje Pojezierza Gnieźnieńskiego?

Po pierwsze, jeśli chce się wybrać, by cokolwiek zobaczyć, to musi to uczynić jednego dnia, bo hotele są pozamykane. Po drugie, pozamykane są wszystkie muzea. Co roku ogromnym zainteresowaniem turystów, szczególnie w okresie przed Bożym Narodzeniem, wzbudzała fabryka bombek choinkowych. W minionym roku, z wiadomych względów, było to niemożliwe.

Najważniejszą marką i produktem naszego regionu jest Szlak Piastowski. Niestety w okresie zimy Szlak ten praktycznie zamiera.

Co nam pozostaje?

Miłośnikom pieszych, zimowych wędrówek możemy polecić spacery po leśnych duktach w okolicach Mielna w gminie Mieleszyn w powiecie gnieźnieńskim - szczególnie polecamy wędrówkę dookoła jeziora Mielno. Koniecznie należy ją zacząć przy trzech najstarszych w regionie dębach o imionach Dąb Mieliński, Wincenty i Hektor.

Jeśli ktoś kocha historię to powinien wybrać się na długi spacer Obornickim Szlakiem Tajemnic (gmina Oborniki), jeśli zaś ktoś chce się skupić na przyrodzie i jej sekretach, to koniecznie musi pojechać do Arboretum w Zielonce (gmina Murowana Goślina).

Warto też pamiętać o Stawach Kiszkowskich (gmina Kiszkowo), Lasach Miradzkich (gmina Strzelno), Bracholińskiej Ostoi (gmina Wągrowiec), czy też bagnach Chlebowo (gmina Oborniki). Wędrówki po tych pięknych, tajemniczych a przede wszystkim mało znanych miejscach dadzą nam ukojenie od dnia codziennego, niezwykłą dawkę przyrody i niezapomniane widoki.

Innym równie ciekawym miejscem na piesze wędrówki jest kompleks leśny zwany „Bieszczadami Kłeckimi”, leżący na pograniczu gminy Kłecko i Kiszkowo. Wspomniane tereny leśne są również idealnym miejscem - w sytuacji gdy spadnie śnieg - dla osób uprawiających narciarstwo biegowe. Takich naturalnych tras jak w tych lasach nie znajdziemy nigdzie indziej…

Miłośnicy „gór” koniecznie powinni wybrać się do kamieniołomów w Piechcinie (gmina Barcin) – jedynej takiej atrakcji na Pojezierzu Gnieźnieńskim.

Podobnych miejsc, godnych wędrówki, podziwiania i zwiedzania jest na Pojezierzu Gnieźnieńskim znacznie więcej. Wiele z nich zostało już przez nas opisanych na naszym portalu. Wiele czeka jeszcze na odkrycie.

Przywrócić bojery

Kilkanaście lat temu na jeziorze w Skorzęcinie odbywały się zawody klasy międzynarodowej w bojerach (dla laików - żaglówki zaopatrzone w płozy). – Przyjeżdżał wówczas na nie m.in. mistrz świata Karol Jabłoński z bazy Mikołajki na Mazurach. I odbywały się zawody – opowiadał mi przed dziesięcioma laty śp. Bogusław Rzyski, ówczesny przewodniczący Lokalnej Organizacji Turystycznej „Szlak Piastowski”. Bojery mogą się ścigać, nawet gdy jest trochę wody na lodzie. Dlaczego tego nie przywrócić? Mamy tyle jezior w naszym powiecie, może warto na którymś z nich powrócić do rozgrywania tego typu zawodów? Może to będzie sposób na przyciągnięcie zimą turystów w nasz region – podkreślał, gdy tylko zbliżała się zima. Może warto dzisiaj zastanowić się nad tym pomysłem?

Oczywiście pozostają nam jeszcze lodowiska, np. w Swarzędzu czy Wągrowcu.

Drodzy Czytelnicy!

A co Wy byście polecali turystom, gdyby zimą chcieliby odwiedzać nasz region? Czekamy na Wasze komentarze.


Przeczytaj także


Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 132

 • 58
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 9
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 65
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaC1 - baner

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - baner
ReklamaA2 - baner