Tegoroczna zima przyszła na dobre. Czas się rozejrzeć, jak ten czas spędzić w naszym regionie, szczególnie, że ferie zimowe już od 12 lutego. Czy ponownie musimy jechać do Zakopanego, Szczyrku lub Karpacza? Pewnie tak, ponieważ do ulubionych miejsc zimą nie można zaliczyć miast w naszym regionie. Bo co potencjalny turysta może zimą robić na Pojezierzu Gnieźnieńskim? Co Wy, drodzy Czytelnicy zaproponowalibyście u nas turystom jako zimowe atrakcje?
Gdy nadchodzi zima, to od wielu już lat Pojezierze Gnieźnieńskie, czy poszczególne powiaty tego regionu zapadają w sen zimowy.
Co roku ogromnym zainteresowaniem turystów, szczególnie w okresie przed Bożym Narodzeniem, wzbudza fabryka bombek choinkowych. Oczywiście mamy jeszcze muzea, kościoły z unikatowymi zabytkami, czy niektóre dostępne pałace.
Najważniejszą marką i produktem naszego regionu jest Szlak Piastowski. Niestety w okresie zimy Szlak ten praktycznie zamiera.
Miłośnikom pieszych, zimowych wędrówek możemy polecić spacery po nowo otwartych ścieżkach nordic walking w Lubochni w gminie Gniezno.
Można też powędrować po leśnych duktach w okolicach Mielna w gminie Mieleszyn w powiecie gnieźnieńskim - szczególnie polecamy wędrówkę dookoła jeziora Mielno. Koniecznie należy ją zacząć przy trzech najstarszych w regionie dębach o imionach Dąb Mieliński, Wincenty i Hektor.
Jeśli ktoś kocha historię to powinien wybrać się na długi spacer Obornickim Szlakiem Tajemnic (gmina Oborniki), jeśli zaś ktoś chce się skupić na przyrodzie i jej sekretach, to koniecznie musi pojechać do Arboretum w Zielonce (gmina Murowana Goślina).
Warto też pamiętać o Stawach Kiszkowskich (gmina Kiszkowo), Lasach Miradzkich (gmina Strzelno), Bracholińskiej Ostoi (gmina Wągrowiec), czy też bagnach Chlebowo (gmina Oborniki). Wędrówki po tych pięknych, tajemniczych a przede wszystkim mało znanych miejscach dadzą nam ukojenie od dnia codziennego, niezwykłą dawkę przyrody i niezapomniane widoki.
Innym równie ciekawym miejscem na piesze wędrówki jest kompleks leśny zwany „Bieszczadami Kłeckimi”, leżący na pograniczu gminy Kłecko i Kiszkowo. Wspomniane tereny leśne są również idealnym miejscem - w sytuacji gdy spadnie śnieg - dla osób uprawiających narciarstwo biegowe. Takich naturalnych tras jak w tych lasach nie znajdziemy nigdzie indziej…
Miłośnicy „gór” koniecznie powinni wybrać się do kamieniołomów w Piechcinie (gmina Barcin) – jedynej takiej atrakcji na Pojezierzu Gnieźnieńskim.
Podobnych miejsc, godnych wędrówki, podziwiania i zwiedzania jest na Pojezierzu Gnieźnieńskim znacznie więcej. Wiele z nich zostało już przez nas opisanych na naszym portalu. Wiele czeka jeszcze na odkrycie.
Kilkanaście lat temu na jeziorze w Skorzęcinie odbywały się zawody klasy międzynarodowej w bojerach (dla laików - żaglówki zaopatrzone w płozy). – Przyjeżdżał wówczas na nie m.in. mistrz świata Karol Jabłoński z bazy Mikołajki na Mazurach. I odbywały się zawody – opowiadał mi przed dziesięcioma laty śp. Bogusław Rzyski, ówczesny przewodniczący Lokalnej Organizacji Turystycznej „Szlak Piastowski”. – Bojery mogą się ścigać, nawet gdy jest trochę wody na lodzie. Dlaczego tego nie przywrócić? Mamy tyle jezior w naszym powiecie, może warto na którymś z nich powrócić do rozgrywania tego typu zawodów? Może to będzie sposób na przyciągnięcie zimą turystów w nasz region – podkreślał, gdy tylko zbliżała się zima. Może warto dzisiaj zastanowić się nad tym pomysłem?
Oczywiście pozostają nam jeszcze lodowiska, np. w Gnieźnie.
Trzeba jednak otwarcie stwierdzić, że zimą turystyka w naszym regionie zamiera. Powiem więcej - wydaje się, że nie ma pomysłu jak w okresie zimowym przyciągnąć turystów do naszego regionu, szczególnie do bliskiego mi powiatu gnieźnieńskiego... Ale to już temat na odrębny artykuł, który już wkrótce opublikujemy.
Przy okazji publikuję film jednej z gmin w Bieszczadach, która w ciekawy sposób zachęca do zimowego wypoczynku...
A co Wy byście polecali turystom, gdyby zimą chcieliby odwiedzać nasz region? Czekamy na Wasze komentarze.
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!