ReklamaA1ReklamaA1-2

Co to jest bukmacher?

Ekspresowo S5Aktualności11 sierpnia 2021, 12:00   red. (kfs)904 odsłon0 Komentarzy
Co to jest bukmacher?
 fot. nadesłane

Bukmacher to firma, która – najogólniej mówiąc – zajmuje się przyjmowaniem zakładów pieniężnych na wyniki wydarzeń sportowych, czasem również politycznych, społecznych czy rozrywkowych. Zakłady bukmacherskie są jedną z najpopularniejszych odmian hazardu na świecie i w Polsce – szacuje się, że w naszym kraju korzysta z nich nawet 13% dorosłych rodaków.

Hazard jest obecny w życiu człowieka od zawsze. Są dowody na to, że wyścigi konne organizowano w starożytnej Mezopotamii, że w Indiach grano w kości, a w starożytnym Rzymie i Grecji zakłady hazardowe – np. na wyścigi rydwanów czy walki zapaśników – były na porządku dziennym.

Znane współcześnie zakłady bukmacherskie narodziły się w Anglii w XVIII wieku. Sama nazwa „bukmacher” ma nawet swój rodowód w języku angielskim – tamtejszy „bookmaker” to w wolnym tłumaczeniu ktoś „robiący zakłady”. Rozkwit zakładania się na pieniądze o różne wydarzenia miał miejsce wraz z rozwojem sportu, a w szczególności piłki nożnej.

Branża bukmacherska na świecie i w Polsce - ranking

Szacuje się, że globalny rynek hazardu wart jest około 495 mld dolarów, z czego spora część przypada właśnie na zakłady bukmacherskie. Choć o oficjalne dane w tym przypadku trudno, to jednak są podstawy, by twierdzić, że obstawianie kuponów u bukmacherów to jedna z najpopularniejszych gier hazardowych na świecie.

W Polsce potwierdza to m.in. raport firmy IQS, z której wynika, że z usług bukmacherów korzysta w naszym kraju 13% dorosłych rodaków. Tym samym, zakłady są trzecią najchętniej wybieraną grą hazardową – po loteriach liczbowych i tzw. zdrapkach (84%) oraz konkursach wymagających dzwonienia lub wysyłania SMS-ów (30%). Wszyscy legalni bukmacherzy są ujęci w specjalnych rankingach branżowych pokazujących potencjał firmy, ilość zakładów (rynek zdarzeń)  czy bonusy powitalne.

Co oferują bukmacherzy?

W pierwszej chwili może wydawać się, że zakłady bukmacherskie to tylko typowanie wyników sportowych. Owszem, sport stanowi największą część oferty bukmacherów – począwszy od dyscyplin o zasięgu globalnym, takich jak piłka nożna czy tenis, a po sporty niszowe, jak np. dart czy krykiet. Zarówno w Polsce, jak i na świecie coraz popularniejsze są jednak zakłady niesportowe, dotyczące wydarzeń politycznych, rozrywkowych czy społecznych. U bukmachera można typować wyniki wyborów, zwycięzców telewizyjnych talent-shows czy płeć dzieci celebrytów. Najbardziej zakręceni na tym punkcie są bez wątpienia Brytyjczycy – na Wyspach typować można absolutnie wszystko, przez imiona kolejnych royal babies aż po miejscowości, w których na Boże Narodzenie spadnie śnieg.

Dlaczego zakłady bukmacherskie są tak popularne?

Ma na to wpływ kilka aspektów. Po pierwsze – od pewnego czasu (w Polsce od uregulowania działalności bukmacherów znowelizowaną ustawą hazardową w 2017r.) operatorzy zakładów wzajemnych to prężnie działające przedsiębiorstwa, o pozytywnym wizerunku, dbające o swój PR, sponsorujące kluby sportowe i inne wydarzenia.

Po drugie – zakłady bukmacherskie niosą ze sobą spory ładunek emocji, a nierzadko zdarzają się w nich duże wygrane, które rozbudzają wyobraźnię. Nie można zapominać o licznych bonusach, które mają zachęcać graczy do typowania. Są to po prostu pewne kwoty pieniędzy, które bukmacher w ramach promocji przekazuje graczom, a ci następnie wykorzystują je na typowanie wyników, nie ryzykując swoimi środkami. Oczywiście trzeba przy tym zachować umiar, bo zakłady – jak każda odmiana hazardu – mogą uzależniać.

Należy korzystać, tylko z bukmacherów legalnie działających w Polsce tj. posiadających, wydane przez Ministerstwo Finansów, zezwolenie na urządzanie zakładów wzajemnych przez sieć internet. Uczestnictwo w nielegalnych zakładach bukmacherskich, wiąże się z konsekwencjami narażenia się na wysokie kary pieniężne oraz odpowiedzialność karną.Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 119

 • 56
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 7
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 55
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3
ReklamaA2