ReklamaA1 - baner

Co nurkowie wyłowili z jeziora Niedzięgiel?

Informacje lokalneAktualności14 września 2020, 9:30   red. Jarosław Jaskulski1264 odsłon
Co nurkowie wyłowili z jeziora Niedzięgiel?
 fot. Ewa Mania

Wielu turystów wybiera wypoczynek nad urokliwymi jeziorami Pojezierza Gnieźnieńskiego. Co prawda wakacje dobiegły końca, jednak wrzesień to także dobry okres na spędzanie czasu nad wodą. Nasze jeziora zachęcają nie tylko do kąpieli i rodzinnych zabaw w wodzie, ale też do uprawiania sportów wodnych. Żeby jednak korzystanie z walorów pięknych jezior było bezpieczne, trzeba o nie dbać.

Czystość akwenów wodnych zależy w dużym procencie od naszych nawyków i świadomości ekologicznej. Dodać trzeba, że śmieci nie tylko burzą piękno otaczającego nas świata, ale przede wszystkim zatruwają środowisko naturalne, zanieczyszczają wody i gleby oraz narażają kąpiących na różnego rodzaju urazy.

Ciekawą inicjatywę, od czterech lat, kontynuują nurkowie i miłośnicy jeziora Niedzięgiel. Akwen ten położony w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim, w gminie Witkowo, znany najbardziej z ośrodka wczasowego w Skorzęcinie. Pomysłodawcą akcji sprzątania jeziora jest Tomasz Radacz, dyrektor OSKiR w Witkowie. Podczas czyszczenia dna jeziora biorą udział nurkowie z różnych klubów w regionie m.in. z Gniezna, Poznania, Powidza, a także wielu nurków niezrzeszonych. Akcja z roku na roku rośnie w siłę.

Jak twierdzą organizatorzy najważniejszy jest szeroki oddźwięk wśród turystów, wczasowiczów podnoszący wrażliwość na przyrodę, ekologię oraz dbanie o świat wokół nas. Na uwagę zasługuję fakt, iż w akcji bierze udział spora grupa ludzi młodych, dzieci i młodzieży, w myśl zasady czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci. Wśród różnych rzeczy wyłowionych z wody można znaleźć nie lada „skarby”…

Cała akcja była świetnie zorganizowana i przeprowadzona. O bezpieczeństwo dbali strażacy z OSP w Witkowie oraz ambulans medyczny. Sprzęt to napełniania butli nurkowych oraz pomoc serwisową zapewnili instruktorzy gnieźnieńskiego Centrum Nurkowego Dekompresja.


Fot. Ewa Mania, J. JaskulskiJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 9

 • 8
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaC1 - baner

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3 - baner
ReklamaA2 - baner
ReklamaA3 - baner