ReklamaA1ReklamaA1-2

Cmentarz w Polskiej Wsi: śmietnik czy miejsce pijackich imprez?

Informacje lokalneHistoriaInformacje z powiatu gnieźnieńskiego30 sierpnia 2023, 11:00   red. Karol Soberski1600 odsłon
Cmentarz w Polskiej Wsi: śmietnik czy miejsce pijackich imprez?
Takie widoki zastaliśmy na poewangelickim cmentarzu w Polskiej Wsi w gminie Kłecko -  fot. Karol Soberski

- Czy Wasza redakcja może zająć się cmentarzem poewangelickim znajdującym się w Polskiej Wsi w gminie Kłecko, który od pewnego czasu wygląda jak śmietnik, a raczej jak miejsce pijackich spotkań?! Na tym cmentarzu walają się setki puszek po piwie, walają się między grobami! To wstyd! Proszę zająć się tym tematem – napisał do nas na maila info@pojezierze24.pl Czytelnik z gminy Kłecko.

Co wiemy o cmentarzu poewangelickim w Polskiej Wsi w gminie Kłecko? Nekropolia ta znajduje się na uboczu, na wzgórzu, przy drodze prowadzącej z Polskiej Wsi w kierunku Świniar. Cmentarz ma obszar około 0,3 ha i powstał na przełomie XIX i XX wieku. Po 1945 roku nie odbył się już na tym cmentarzu żaden pogrzeb.

Jeszcze kilkanaście lat temu nagrobki na cmentarzu były zadbane, można było odczytać nazwiska pochowanych tam osób. Później stan nekropolii było coraz gorszy…

Po mailu od Czytelnika pojechaliśmy przekonać się, czy faktycznie tak wygląda ta uświęcona ziemia. I niestety okazało się, że Czytelnik miał rację. Na miejscu zastaliśmy ponad dziesięć grobów na których w większości nie ma już tablic i nie wiadomo, kto w nich spoczywa. Tylko w dwóch miejscach udało się nam odnaleźć tablice na których widnieją jeszcze nazwiska zmarłych.

Stan nekropolii jest tragiczny. Groby pozarastane, dookoła wysokie chaszcze, widać, że od pewnego czasu nikt nie dba o to miejsce spoczynku dawnych mieszkańców gminy Kłecko.

Ale najbardziej przerażające jest to, że między grobami i na grobach porozrzucane są puszki po piwie! Powiemy więcej – te puszki po piwie można liczyć w dziesiątkach, a nawet setkach sztuk! Wygląda to tak, jakby ta nekropolia stała się miejscem pijackich spotkań, miejscem gdzie odbywają się pijackie balangi! Widok, który tam zastaliśmy to wstyd dla mieszkańców Polskiej Wsi, mieszkańców gminy Kłecko!

Cmentarz to miejsce które wymaga szacunku i ciszy. Dlatego należałoby zapytać bywalców pijackich imprez na poewangelickim cmentarzu w Polskiej Wsi: jaka jest przyjemność balowania wśród grobów?

Jako Polacy często domagamy się od naszych wschodnich sąsiadów, by dbali o polskie cmentarze na Kresach! A sami co robimy? Nie mówię już o dbanie i porządkowanie tych poewangelickich cmentarzy (chociaż przydałoby się), ale o ich uszanowanie!

Kto powinien zadbać o tę nekropolię? Może odpowiednie instytucje z gminy Kłecko powinny uporządkować ten teren i pokazać, że szanują dawnych mieszkańców gminy? Może sołectwo Polska Wieś powinno zorganizować sprzątanie tego cmentarza?

Każda nekropolia jest przestrzenią świętą i jest to niepisane prawo znane od wieków. W kulturze chrześcijańskiej istnieje przekonanie, że wszystko to, co znajduje się na terenie tej poświęconej ziemi stanowi własność wszystkich zmarłych. Takie przeświadczenie wywołuje w naszej świadomości bezwzględny zakaz naruszania nagrobków.

Do tematu zapewne wrócimy.


Fot. K. SoberskiJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 195

 • 103
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 27
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 30
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 13
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 21
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2