ReklamaA1 - baner

Centrum Kultury eSTeDe w Gnieźnie – reaktywacja

Biznes - InwestycjeAktualności22 stycznia 2021, 18:30   red. Karol Soberski1508 odsłon6 Komentarzy
Centrum Kultury eSTeDe w Gnieźnie – reaktywacja
Front Centrum Kultury eSTeDe -  fot. Karol Soberski

Dzisiaj stało się to, na co wielu czekało od prawie trzech lat, gdy pojawił się projekt przebudowy Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie! Po wielu miesiącach przestoju, zamieszania, słownych utarczek lokalnych polityków, wreszcie dokonano otwarcia przebudowanej siedziby eSTeDe! Można śmiało powiedzieć – eSTeDe reaktywacja! I dodać, że powiat gnieźnieński zyskał nowoczesny ośrodek kultury!

Radości z otwarcia przebudowanej siedziby eSTeDe nie krył starosta gnieźnieński, Piotr Gruszczyński, ale przypomniał też, że był moment bardzo niebezpieczny dla tej inwestycji.

– W 2018 roku, we wrześniu miał być oddany ten budynek, który związany jest z kulturą powiatową. Moi poprzednicy pozyskali duże środki z Urzędu Marszałkowskiego na rzecz tej inwestycji, 4,5 mln zł. Dodatkowo jeden milion złotych przekazany był z zasobów budżetu Starostwa Powiatowego, czyli inwestycja 5,5-milionowa zakończyła się katastrofą. Doszło do takich błędów, które w konsekwencji kosztowały nas dodatkowe 4 mln zł. Tym samym inwestycja, która miała kosztować 5,5 mln zł, kosztowała zdecydowanie powyżej 9 mln zł. Zasygnalizuję, że sprawa jest w prokuraturze, ponieważ w ocenie Zarządu Powiatu doszło do działań o charakterze kryminalnym – przypomina P. Gruszczyński. – Ale dzisiaj chcę mówić tylko i wyłącznie o pozytywach. Po dwóch latach udało się tę inwestycję wyprowadzić na prostą. Miasto Gniezno i Powiat Gnieźnieński odzyskuje z powrotem budynek, który, mam nadzieję, będzie kreował na bardzo dobrym poziomie kulturę. I mimo, że nadal mamy pandemię, ale w końcu przecież ona się skończy, dlatego zapraszamy do tego obiektu, bo będzie się tutaj dużo działo, a ponadto jest to ciekawy obiekt – dodaje włodarz powiatu.

Otwarcie Centrum Kultury „Scena to dziwna” było też okazją, by zobaczyć nowe pomieszczenia, sale prób, salę widowiskową, nowoczesną galerię, studia nagrań, sale dla dzieci i inne pomieszczeni, które służyć będą szeroko pojętej kulturze.

Warto zaznaczyć, że osoby wchodzące do eSTeDe będą witane przez… potężne akwarium, które zostało zainstalowane w holu głównym Centrum Kultury.

Co się będzie działo w nowo otartej siedzibie eSTeDe? O tym poinformowała Ewa Przybylska, dyrektor Centrum Kultury „Scena to dziwna”. - Działo się tutaj będzie dużo. Szeroko rozumiana kultura, mamy już przygotowaną ofertę kulturalną w sensie spektakli, wystaw, koncertów, ale też jesteśmy przygotowani i zapraszamy miłośników historii, kultury fizycznej, będą harcerze, jak również spodziewamy się inicjatyw lokalnych z którymi będziemy współpracować – zaznacza.

Nowy-stary budynek eSTeDe to także sala koncertowa na 180 osób z najnowocześniejszym sprzętem multimedialnym. Do tego – co podkreśla dyrektor – obiekt jest ocieplony, zużywa mało energii na oświetlenie, są zamontowane nowe instalacje elektryczne i co najważniejsze, będzie dużo tańszy, niż dotychczas, w użytkowaniu.

W dzisiejszej uroczystości otwarcia – oprócz przedstawicieli mediów – wzięli też udział gnieźnieńscy parlamentarzyści, część radnych powiatowych, dyrektorzy niektórych wydziałów starostwa oraz przedstawiciele wykonawcy przebudowy Centrum - firmy Grinbud z Gniezna.


Fot. K. SoberskiJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 325

 • 199
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 63
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 46
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 7
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 10
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaC1 - baner

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3 - baner
ReklamaA2 - baner
ReklamaA3