Budowa nowej drogi ze Zdziechowy przez Krzyszczewo do Pyszczyna

Biznes - InwestycjeInformacje z powiatu gnieźnieńskiego9 września 2022, 11:30   red. - inf. prasowa668 odsłon
Budowa nowej drogi ze Zdziechowy przez Krzyszczewo do Pyszczyna
 fot. Gmina Gniezno

Piątego września 2022 roku Wójt Gminy Gniezno podpisała umowę z wykonawcą robót – firmą STRABAG sp. z o.o. na budowę drogi gminnej ze Zdziechowy przez Krzyszczewo do Pyszczyna.  Budowa potrwa 13 miesięcy, a koszt  wyniesie  blisko 14 mln zł. Gmina Gniezno otrzymała na budowę dofinansowanie z Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych w wysokości 11,5 mln zł.

Powstanie nowy odcinek drogi o długości 2,7 km i szerokości 6m, chodnik, zjazdy indywidualne do posesji, pobocza drogi, rowy przydrożne wraz z przepustami, wpustami ulicznymi, kanał technologiczny, doświetlenie solarne przejścia dla pieszych wraz ze znakami aktywnymi, a także most nad Małą Wełną i nowa pętla autobusowa.

Jest to jedna ze strategicznych dróg w Gminie Gniezno. Stanowi połączenie komunikacyjne łączące północno-zachodnią cześć gminy z północną częścią miasta Gniezno oraz umożliwia dojazd do wschodniej części gminy bez konieczności wjazdu do ścisłego centrum miasta. Jest głównym szlakiem komunikacyjnym dla kilku wsi m.in. Obory, Obórki, Pyszczynka Zdziechowy, Mącznik czy Modliszewa.

- Obecna  wąska nawierzchnia drogi jest w bardzo złym stanie, wymagała corocznych remontów cząstkowych i sporych nakładów z budżetu gminy.  Naprawa  na krótko rozwiązywała problemy, ze względu na rozpadającą się już w znacznym stopniu podbudowę drogi.  Mieszkańcy czekali na nową drogę od wielu lat. Jest to największe przedsięwzięcie z zakresu inwestycji drogowych jakie kiedykolwiek Gmina Gniezno zdecydowała się zrealizować i zarazem najdroższe. Śmiało można powiedzieć, że ta budowa odmieni ten rejon gminy rozwojowo ale i krajobrazowo chociażby poprzez budowę nowego  mostu na rzece Mała Wełna czy nieco inne wytyczenie geodezyjne – informuje wójt Gminy Gniezno Maria Suplicka.

Jest kluczowa dla sfery oświatowej gminy ze względu na to, że stanowi ważny szlak komunikacyjny między wybudowanym niedawno  kompleksem szkolno-przedszkolnym i żłobkiem w Zdziechowie a oddziałami przedszkolnymi w Pyszczynie i Modliszewku.

- Budujemy w trosce o bezpieczeństwo naszych mieszkańców – mówi wójt Maria Suplicka.


Fot. Gmina GnieznoJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 169

 • 122
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 12
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 35
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3
ReklamaA3