ReklamaA1

Bogate plany Fundacji Historycznej na rok 2023!

Z życia FundacjiAktualności25 stycznia 2023, 22:45   red. Aleksandra Soberska1362 odsłon
Bogate plany Fundacji Historycznej na rok 2023!
 fot. Włodzimierz Biront

Po raz pierwszy w nowym roku odbyło się dzisiaj spotkanie członków Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. W trakcie zebrania w Centrum Kultury „Scena to dziwna” podsumowano rok 2022 i omówiono plany na rok bieżący. Nie zabrakło także jubileuszowego tortu z okazji 5-lecia działalności Fundacji, które przypadło pod koniec ubiegłego roku. Rok 2023 zapowiada się bogato w różnego rodzaju wydarzenia.

Spotkanie otworzył Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej. – Bardzo dziękuję wszystkim tutaj obecnym oraz tym członkom Fundacji, którzy z różnych przyczyn nie mogli uczestniczyć w dzisiejszym spotkaniu, za pomoc i zaangażowanie w III Festiwal Historyczny. Wydarzenie okazało się dużym sukcesem, co też jest Waszą zasługą. Szczególne podziękowania kieruję do Michała Werkowskiego, bez którego ta edycja Festiwalu nie odbyłaby się – podkreślił.

5 lat Fundacji

Po podziękowaniach za Festiwal, przyszedł czas na jubileuszowy tort z okazji 5-lecia Fundacji Historycznej, która w listopadzie 2022 r. obchodziła 5 lat działalności. K. Soberski podziękował wszystkim za dotychczasową działalność w Fundacji oraz za wszelkie projekty które zostały wspólnie zrealizowane.

– Pięć lat Fundacji to dziesiątki fantastycznych wydarzeń, to wiele niezapomnianych inicjatyw, wiele ciekawych wyjazdów i setki nawiązanych kontaktów z zacnymi osobami z całej Polski, które cały czas owocuję – mówi K. Soberski. – Fundacja to moje dziecko, ale Fundacja działa dla nas wszystkich. Wszyscy z niej przez te 5 lat korzystaliśmy i dla nas wszystkich to wielka pasja. Pasja, która cały czas się rozwija, podobnie jak rozwija się nasza Fundacja. Wierzę, że przed nami kolejne 5, 10 i wiele kolejnych lat – dodaje.

Rok 2022 podsumowany

Następnie K. Soberski przedstawił rozliczenie finansowe za ubiegły rok, wskazał ile środków Fundacja pozyskała ze składek członkowskich, ile wydała. Wspomniał również o finansach, które zostały wydane na organizację III Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który we wrześniu odbył się w Janowcu Wielkopolskim.

Kolejnym punktem spotkania było podsumowanie merytorycznej 2022 roku. Jak wynika ze sprawozdania, w ubiegłym roku Fundacja zorganizowała 41 różnego rodzaju inicjatyw, począwszy od kilkugodzinnych spotkań a skończywszy na kilkudniowych wyjazdach historycznych. – Oprócz tych wydarzeń, stricte fundacyjnych, w minionym roku odbyło kilkadziesiąt innych wydarzeń, które nie kosztowały nic Fundacją, a na których Fundacja była promowana – zaznaczył Arkadiusz Gaca, wiceprezes Fundacji.

Z kolei K. Soberski zaznaczył, że obecnie w Fundacji jest 27 osób, w tym 8 pań i 19 panów. Członkowie Fundacji pochodzą z powiatów: gnieźnieńskiego (Gniezno, Kłecko, Łubowo, Dalki, Gniezno, Cielimowo, Modliszewko), poznańskiego (Poznań, Swarzędz), żnińskiego (Kołdrąb, Rogowo), bydgoskiego (Bydgoszcz), toruńskiego (Chełmża) i warszawskiego (Warszawa). – W ostatnich dniach przystąpił do naszej Fundacji kolekcjoner z Warszawy, a na przyjęcie oczekuje kilka kolejnych osób z naszego regionu – podkreślił.

W dalszej części poruszono pewne kwestie techniczne związane z działalnością Fundacji, wyjaśniono kilka spraw i skupiono się na tegorocznych planach.

Plany na rok bieżący

– Rok 2023 zapowiada się ciekawie. Planujemy kilka projektów związanych z akwenami w naszym regionie, jak i kilka akcji historycznych. Nie zabraknie jednodniowych wyjazdów np. do Chełmży czy Bydgoszczy oraz weekendowych wypadów w ciekawe historycznie miejsca w Polsce. W czerwcu odbędą się II Zawody Kulinarne Fundacji, a także wystawy członków Fundacji – przybliżył pomysły na ten rok K. Soberski. – Oczywiście planujemy IV Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” oraz II edycję Historycznych Konfrontacji, których pierwsza odsłona odbyła się w roku 2021 – dodaje.

Oprócz tego Fundacja ma w planach szeroko zakrojoną akcję eksploracyjną, którą będzie prowadziła wspólnie z bardzo znanym w Polsce stowarzyszeniem. – O szczegółach tego projektu poinformujemy wkrótce – zaznacza prezes Fundacji. Ponadto K. Soberski wspomniał, że w najbliższych dniach odbędą się jeszcze spotkania na których zostaną doprecyzowane przedsięwzięcia historyczno-literackie, które byłyby w tym roku realizowane.

Ale to nie wszystkie propozycje, które które są planowane i które padły podczas dzisiejszego spotkania. W trakcie spotkania była bowiem mowa również o pomysłach, które muszą zostać jeszcze dopracowane, by można było je ogłosić.

Kolejne spotkanie Fundacji Historycznej zaplanowano na 6 lutego.

Osoby chcące przystąpić do Fundacji zapraszamy do kontaktu: fundacjahistoryczna@post.pl


Fot. A. Soberska, W. BirontJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 257

 • 184
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 5
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 68
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3