ReklamaA1

Blisko 600 unikatowych fotografii z Żydowa, ale nie tylko o Żydowie!

HistoriaAktualnościInformacje z powiatu gnieźnieńskiego12 maja 2023, 14:00   red. Karol Soberski942 odsłon
Blisko 600 unikatowych fotografii z Żydowa, ale nie tylko o Żydowie!
 fot. Karol Soberski

Fotografie te po raz pierwszy zobaczyłem w minioną niedzielę, gdy w ramach Pikniku Rodzinnego w Parku w Żydowie, zwiedzałem unikatową wystawę „Wieś na przestrzeni lat”. Zgromadzono na niej liczne fotografie z czasów działalności Kombinatu PGR Żydowo, a także pamiątki z czasów PRL, począwszy od lat 60. XX a skończywszy na latach 90. XX wieku. Dzisiaj, dzięki uprzejmości Małgorzaty Pietrzak-Sikorskiej, prezes Zarządu Gospodarstwa Rolno-Hodowlanego w Żydowie Sp z o.o., mogłem bliżej przyjrzeć się tej kolekcji zdjęć. Kolekcji składającej się z kilku tysięcy fotografii. Na potrzeby moich książek wybrałem blisko 600 wyjątkowych zdjęć!  

Kolejne niezwykłe zdjęcia wpadły dzisiaj w nasze ręce! W minioną brałem udział Pikniku Rodzinnym w Parku w Żydowie. Jednym z punktów programu było zwiedzanie wystawy „Wieś na przestrzeni lat” na której zgromadzono liczne fotografie z czasów działalności Kombinatu PGR Żydowo, a także pamiątki z czasów PRL, począwszy od lat 60. XX a skończywszy na latach 90. XX wieku.

I dzisiaj Małgorzaty Pietrzak-Sikorskiej, prezes Zarządu Gospodarstwa Rolno-Hodowlanego w Żydowie Sp z o.o., oraz pomocy Magdaleny Graczyk, asystentki Zarządu GR-H, mogliśmy bliżej przyjrzeć się tej kolekcji zdjęć. Przez kila godzin zagłębiliśmy się w świat, który od ponad 30 lat już nie istnieje…

Z masy kilku tysięcy zdjęć, na potrzeby moich książek wybrałem blisko 600 wyjątkowych zdjęć! I co ciekawe, nie są to tylko fotografie związane z Kombinatem PGR Żydowo, ale z całym powiatem gnieźnieńskim!

W gronie tych fotografii są takie przedstawiających codzienne życie, budynki i ludzi z gospodarstw należących do Kombinatu, jak choćby z Czerniejewa, Arcugowa, Kosowa, Jelitowa, Malczewa i oczywiście Żydowa. Ale są także fotografie z gospodarstw PGR w Dziadkowie, Przysiece, Mielnie czy Popowie Ignacewie.

Szczególnie cenne są zdjęcia pałaców i dawnych folwarków z tych miejscowości, w tym m.in.  zdjęcia z renowacji zewnętrznych murów pałacu w Czerniejewie, jak i np. Sali Balowej. Wiele z widoków tych pałaców, dzisiaj są już tylko wspomnieniem.

Są fotografie przedstawiające wizyty najwyższych władz PRL, jak choćby Edwarda Gierka (I sekretarza KC PZPR w latach 1970 - 1980), Piotra Jaroszewicza, premiera PRL w latach 1970 - 1980. czy Jana Dobraczyńskiego, pisarza i przewodniczący Patriotycznego Ruch Odrodzenia Narodowego, powołanego w stanie wojennym.

Innymi ciekawymi zdjęciami są np. te związane z występami znanych aktorów w pałacach należących do Kombinatu PGR Żydowo, jak choćby Józef Nowak, znany z komedii pt. „Wiosna panie sierżancie”.

Wspomniane blisko 600 fotografii to – moim zdaniem – najciekawsze zdjęcia związane z dziejami Kombinatu PGR Żydowo, ale też z historią przedwojennych majątków, które po wojnie przetrwały – w różnym stanie – dzięki przejęciu przez PGR.

I co najważniejsze - na wielu zdjęciach są miejsca o których wielu z nas już nie pamięta, labo nawet nie, że istniały. Miejsca, pełne tajemnic i - być może - skarbów!

Wszystkie te fotografie znajdą swoje miejsce w książkach, które napiszę w najbliższych latach. Archiwum Gospodarstwa Rolno-Hodowlanego w Żydowie to prawdziwe perły lokalnej historii!

Drodzy Czytelnicy!

Jesteśmy przekonani, że wielu z Was ma w swoich domowych archiwach wiele podobnych zdjęć czy dokumentów! Prosimy o kontakt z naszą redakcją! Ocalmy od zapomnienia nasze lokalne dzieje!

Szukamy starych fotografii pałaców i dworów z terenu gminy: Gniezno, Kłecko, Kiszkowo, Łubowo, Czerniejewo, Witkowo, Trzemeszno i Niechanowo! Szczególnie szukamy zdjęć z pałaców w Mielnie, Popowie Ignacewie, Zakrzewie, Przysiece, Czerniejewie, Niechanowie, Arcugowie, Kołaczkowie, Rybieńcu, Zdziechowie, ale każdy inny pałac także jest mile widziany.

Wszystkie zdjęcia, jak i dokumenty chcemy tylko zeskanować. Oryginały zostaną w Państwa posiadaniu.

Jeśli ktoś posiada jakiekolwiek materiały (zdjęcia, dokumenty, rysunki, itp.) lub wspomnienia dotyczące wymienionych wiosek i chciałby się nimi podzielić, proszę o kontakt: e-mail: naczelny@pojezierze24.pl lub telefoniczny: 515-980-504.



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 174

  • 100
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 12
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 62
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
Reklama
Najlepsze maszyny online z blikiem