Za nami już połowa 2023 roku, w którym wiele się działo, wiele wydarzeń zostało zorganizowanych przeze mnie i moją Fundację Historyczną „Przywracamy Pamięć”. Ale z każdym miesiącem, z każdym kolejnym wydarzeniem człowiek się rozwija i planuje nowe projekty. Co czeka nas w najbliższych miesiącach tego roku, a co w roku 2024? Oj, będzie się działo! I każde kolejne wydarzenie będzie na wyższym poziomie niż dotychczasowe!
„Osiągnął Pan poziom na który wielu nigdy nie zdoła się wdrapać bo są za tchórzliwi, za maluczcy duchem. To wspaniałe, że nie ma Pan potrzeby przeglądania się w cudzych oczach, jak w lustrze, bo wie Pan, ile jest Pan wart i opinia innych jest Panu absolutnie obojętna” - napisała pod jednym z moich postów na FB, obserwatorka moich działań. I ma rację, gdy spojrzę na to, czym się zajmuję od blisko 20 lat. Idę swoją drogą, realizuję swoje pomysły i nie oglądam się na innych.
Ostatnie kilka miesięcy pokazały mi, że czas otworzyć drzwi do nowych projektów, na nowych ludzi i na nowe inicjatywy. A lipiec to najlepszy czas by poinformować moich Czytelników o planach na najbliższe kilkanaście miesięcy! Czerwiec był czasem, gdy definitywnie zamknąłem drzwi dla osób, które nie nadążają za moimi planami, a otworzyłem dla wielu osób, które w ostatnim czasie pojawiły się w moim życiu i chcą ze mną pewne projekty realizować. I są to osoby chcące współpracować jako członkowie mojej Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (do której chce przystąpić kilkanaście osób), jak i w ramach powstającego Instytutu Historii Ziemiaństwa.
Mam na karku już 47 lat, jestem facetem w pełni dojrzałym i mającym plan na swoje życie zawodowe. Życie w którym chce łączyć moją pasję z pracą, bo nie ma nic przyjemniejszego, niż robić to, co się kocha. A że Stwórca obdarzył mnie pewnymi talentami, to nie mogę tego zmarnować tylko dlatego, że ktoś inny mi zazdrości tego czy innego pomysłu. Moi Przyjaciele mówią, że powinienem być dumny z tego co robię, mam osiągnięcia i jestem wizjonerem. I takim mam pozostać. Ktoś inny, gdzieś w mediach określił mnie że jestem „człowiekiem niezwykle charyzmatycznym, bo historia regionalna np. szerokich okolic Gniezna, nie jest dziedziną łatwą, a Karol podniósł ją na inny, wyższy poziom”.
Słysząc takie słowa, nie pozostaje mi nic innego, jak realizować swoje plany i projekty. Szczególnie, że planuję wydarzenie na rok - dwa do przodu. I w żaden sposób nie przejmować się hejtem czy krytyką, bo „krytyka to pastwienie się umysłowych jałowych nad twórczymi” - ten cytat z „Ojca Mateusza” idealnie oddaje stan umysły tych osób.
Już w weekend 15 i 16 lipca kolejna akcja Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, czyli porządkowanie grobów osób zasłużonych dla naszego regionu związanych z XIX i XX wiekiem, zakończone tradycyjnym ogniskiem.
Później przyjdzie czas na organizację – w ramach cyklu „Wędrówki z historią” – kolejnych zwiedzań ciekawych miejsc, pałaców i dworów w regionie. Najbliższe – już ustalone – to 22 lipca i 12 sierpnia zwiedzania pałacu w Czerniejewie. Aktualnie też ustalane są terminy zwiedzania innych podobnych miejsc.
We wrześniu, od 22 do 24, najważniejsze i sztandarowe wydarzenie tego roku organizowane przeze mnie i moją Fundację Historyczną „Przywracamy Pamięć”, czyli I Międzynarodowa Konferencja „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”, która odbędzie się w pałacu w Czerniejewie.
Będzie to największe w tym roku w Polsce spotkanie miłośników historii, tajemnic, pałaców, dworów, zagadek i skarbów!
Szczegóły, program i sylwetki prelegentów tutaj:
Pod koniec września odbędzie się natomiast kolejna odsłona II Historycznych Konfrontacji, które Fundacja Historyczna organizuje wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną w Zdziechowie. W ramach tegorocznych II Historycznych Konfrontacji odbyły się już cztery wykłady: 24 marca prelekcja dr Andrzeja Prinke a jej tytuł brzmiał „Wielki gnieźnianin – prof. Józef Kostrzewski”; 14 kwietnia wykład Piotra Maszkowskiego pt. „Pierwsza polska wyprawa skarbowa na Karaiby”, 21 kwietnia wykładu Dariusza Szymanowskiego, pt. „Tu spoczywa Hubal”, a 22 kwietnia prelekcja D. Szymanowskiego i Marcina Sochonia zatytułowany „Jedwabne. Niemieckie zbrodnie na Polakach”
Najbliższy wykład odbędzie się w piątek, 29 września o godz. 18.00. Będzie to prelekcja pt. „Republika Mnichów Góry Athos i inne sekrety” a wygłosi ją Tomasz Górski (podróżnik, eksplorator, muzealnik).
We wrześniu swoją działalność zainauguruje Instytut Historii Ziemiaństwa im. Braci Franciszka i Antoniego Saskowskich, który będzie niezależnym ośrodkiem badawczo-analitycznym zajmującym się szeroko pojętymi dziejami ziemiaństwa, ze szczególnym uwzględnieniem Wielkopolski, Kujaw i Pomorza.
W ramach tego Instytutu odbywać się będzie wiele konferencji, sympozjów, spotkań autorskich czy też warsztatów, ale też eksploracji. Bo jak ktoś mądry powiedział „drzwi świata otwierają się tym szerzej, im bardziej pracujemy nad sobą”. Dorobek polskiego ziemiaństwa jest przeogromny, a jednocześnie nieznany i zapomniany. Do dzisiaj skutkuje to, co po II wojnie światowej zrobiły władze komunistyczne, które wykasowały ziemiaństwo ze świadomości społecznej i przykleiły im łatkę wyzyskiwaczy. I niestety, po 1990 r. nic się w tej materii nie zmieniło. W szkołach brakuje informacji o dorobku ziemiaństwa, o ich wpływie na kulturę, gospodarkę, działania społeczne czy politykę.
Innym ważnym elementem działalności Instytutu będzie Społeczne Archiwum Ziemiaństwa pogranicza Wielkopolski i Kujaw dotyczące lat 1795 – 1948. Celem Archiwum jest przywrócenie pamięci o ziemiaństwie i popularyzacja dziejów ziemiaństwa, historii pałaców i dworów, ludzi wywodzących się z tego środowiska oraz wydarzeń, które rozgrywały się w majątkach ziemskich na pograniczu Wielkopolski i Kujaw. Archiwum będzie współgrało z Muzeum Tajemnic o którym już wiele razy informowałem.
Pałace i dwory kocham od zawsze, pewnie dlatego, że urodziłem się w jednym z pałaców, dlatego będę starał szeroko otwierać drzwi, by ocalić od zapomnienia wszystko to, co można jeszcze uratować, a co związane jest z ziemiaństwem i ich rezydencjami. Dlatego wrześniowa konferencja to jedynie początek takich projektów. Będą kolejne, w tym spotkania z pisarzami zajmującymi się tematyką ziemiaństwa, z potomkami dawnych właścicieli ziemskich, ale też pojawią się moje nowe książki związane z pałacami w naszym regionie, jak choćby książki o pałacach w Zdziechowie, Głębokiem, Mielnie, Rybieńcu, czy druga książka o Kołdrąbiu.
Kolejny miesiące to kolejne przedsięwzięcia. W październiku przedstawiciele Stowarzyszenia „Wizna 1939” i Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” planują powrócić do badania miejsc w których w czasie II wojny światowej Niemcy grzebali zagazowanych pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka”.
Zapoczątkowaliśmy je w kwietniu tego roku:
Ale w tym samym miesiące zaprosiliśmy do Gniezna na otwarte spotkanie, Andrzeja „Żmiju” Borowskiego, znanego przyrodnika, ekologa, bohatera telewizyjnego serialu „Drwale i inne opowieści Bieszczadu”, ale też artystę malarza (prace Andrzeja to przede wszystkim zwierzęta – mówi o sobie, że jest malarzem animalistą), który opowie o swoich ukochanych Bieszczadach.
Wraz z nim przyjedzie Monika Patrycja Patkowska, absolwentka Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu, która rzuciła wszystko i wyjechała w Bieszczady. Jak sama mówi o sobie jest współczesną Szeptuchą. – Można powiedzieć, że to, co teraz robię mam we krwi ponieważ we wcześniejszych pokoleniach mojej rodziny sporo kobiet zajmowało się właśnie pracą z energią w aspekcie chociażby ziołolecznictwa, czy odczyniania tak zwanych uroków – czytamy na jej stronie internetowej.
Spotkaniami z naszymi gośćmi odbędą się w Centrum Kultury „Scena to dziwna” – termin podamy wkrótce.
Książki o historii regionu, głównie o ziemiaństwie i II wojnie światowej piszę od 2016 r. Dotychczas wydałem: „Skarb Dziedzica. Nieznane wydarzenia z pogranicza Wielkopolski i Pałuk” (2016), „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo. Skarby- sekrety - legendy” (2017), „Złoto Dziedzica. Tropem skarbów z Popowa Ignacewa do Drawska Pomorskiego” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019) – książka ta została „Publikacją Roku 2019” w regionie oraz „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” (2021). Wcześniej byłem współautorem monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011).
W tym roku pojawią nowe pozycje i kolejne wyzwania. Pod koniec roku swoją premierę będzie miała moja kolejna książka pt. „Pałac Zdziechowa. Ludzie – miejsca – wydarzenia”. Książka miała się ukazać nieco wcześnie, ale w związku z nowymi materiałami, które się pojawiły, termin jej wydania został przesunięty. Nie chcę bowiem, by ktoś mi później zarzucił, że książka jest niekompletna w wiadomości o Zdziechowie.
W tym czasie przewidują także premierę mojej drugiej książki, czyli pozycji „Głębokie. Wieś inna niż wszystkie”. Materiały do tej publikacji cały czas zbieram, analizuję i redagują. I mam nadzieję, że zdążę ją wydać przed końcem tego roku.
Na listopad przygotowują również niespodziankę w postaci spotkania z wyjątkowym człowiekiem, człowiekiem wielu pasji, który pojawi się w Gnieźnie po raz pierwszy…
W czwartej dekadzie roku planuję też zorganizowanie mojej wystawy w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna. Wystawy na którą składałby się dokumenty, zdjęcia i inne materiały archiwalne związane z osobą Mariana Habera, bohatera mojej książki „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”. Być może taka ekspozycja zostanie zorganizowana jesienią tego roku.
W ostatnim miesiącu tego roku planuję przede wszystkim weekendowe spotkanie członków Instytut Historii Ziemiaństwa im. Braci Franciszka i Antoniego Saskowskich w trakcie którego porozmawiamy o planach na rok 2024.
Nowy rok zapewne przyniesie wiele nowych przedsięwzięć, których wizję mam opracowane. Będą też nowe książki, konferencje, spotkania…
Dzisiaj już mogę zaprosić na kwietniową, kolejną Międzynarodową Konferencję, która będzie nosiła tytuł: „Niemieckie zbrodnie na pacjentach szpitali psychiatrycznych w okupowanej Polsce 1939-1945”. Ta międzynarodowa konferencja odbędzie się w pałacu w Czerniejewie.
Organizacja tej konferencji to efekt mojego tegorocznego udziału - jako prelegenta - na pierwszej takiej konferencji, która w maju odbyła się w Łodzi.
Z kolei we wrześniu przyszłego roku odbędzie się – w ramach V Festiwalu Historycznego – II Międzynarodowa Konferencja poświęcona epoce napoleońskiej (ale nie tylko), pod hasłem „Dał nam przykład Bonaparte”. Wyjątkowym punktem tej konferencji będzie wystawa! Będzie ona miała związek z przypadającą w przyszłym roku 255. rocznicą urodzin Napoleona Bonaparte!
Ale to nie koniec moich planów, bo – jeśli znajdą się środki finansowe – chcę także zorganizować, pod koniec 2024 roku, w naszym regionie sympozjum pod hasłem „II wojna światowa – utracone decorum, zapomniani bohaterowie”.
We wspomnianych weekendowych konferencjach czy sympozjach zapewne wykorzystam materiały, jak i kontakty, które zostały nawiązane podczas tegorocznych dwóch wizyt w Gnieźnie gości z Niemiec i Francji.
W przyszłym roku planuję również - aktualnie analizuję, jaki termin byłby najlepszy - dwudniowy I Festiwal Podróżniczy „Za zakrętem” promujący walory Pojezierza Gnieźnieńskiego! W trakcie Festiwalu zabierzemy naszych uczestników w podróż po najdalszych zakątkach Pojezierza, po najciekawszych miejscach tego regionu, ale też na spotkania z podróżnikami, wędrowcami, pisarzami i twórcami filmów oraz programów turystycznych.
Rok 2024 to także kolejne moje książki. Planuję wydać przynajmniej dwie pozycje: „Raport Habera. Walka o polskość Wielkopolski i Kujaw” oraz „Bankierzy Tajemnic. Zagadkowi ziemianie o wielkich wpływach”
Wierzę, że ich premiery będą – jak to dotychczas bywało – wielkimi wydarzeniami kulturalno-literackimi. Co ciekawe, od ubiegłego roku, nie zamykają się drzwi przez które otrzymuję propozycje napisania książek o kolejnych ciekawych pałacach, ludziach czy wydarzeniach z dziejów regionu.
Przyszły rok to również kolejne projekty badawcze. Jak już wspomniałem, nawiązaliśmy, jako Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” szeroką współpracę ze Stowarzyszeniem „Wizna 1939”. I nie wykluczamy, możliwość poszukiwania w przyszłości miejsc, gdzie w czasie II wojny światowej, w 1944 roku, Niemcy zabili i pogrzebali włoskich żołnierzy. Świadkowie wskazuję, że szczątki Włochów mogą znajdować w okolicach Kiszkowa. Mowa tutaj o kilkuset żołnierzach.
W planach mamy także badanie mogił, gdzie w XIX wieku pochowani zostali żołnierze napoleońscy. Takie miejsca znajdują się m.in. w Łopiennie, w okolicach Popowa Ignacewa, okolicach Gołąbek, Świątnik Małych czy Jankowa Dolnego.
Zapewne w najbliższych miesiącach i latach będę dalej szukał unikatowych dokumentów, fotografii czy innych materiałów archiwalnych związanych z naszym regionem, z pograniczem Wielkopolski, Kujaw i Pałuk.
Będę również spotykał się z Czytelnikami moich książek, a także nawiązywał współprace z nowymi instytucjami (biblioteki, muzea), jak to czyniłem w latach poprzednich, by wspólnie realizować ciekawe przedsięwzięcia. Wymiana doświadczeń i wspólne projekty ubogacają bowiem obie strony. I warto takie nowy kontakty nawiązywać, które zawsze przynoszą fantastyczne efekty. „Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, zapierających dech w piersiach” - napisała mi kiedyś jedna z Czytelniczek.
Jak widać, pomysłów mam wiele i pewnie większość z nich zrealizuję. Czy wszystkie? Nie wiem, ponieważ żyjemy w takich czasach, że do realizacji wielkich rzeczy potrzebne są środki finansowe. Ufam, że uda mi się takowe na te projekty pozyskać.
Jeśli ktoś chciałby wesprzeć finansowo moje przedsięwzięcia (czy to firma, czy osoba prywatna) to proszę o kontakt pod numerem telefonu: 515-980-504 lub na e-maila: karol@soberski.pl
Do współpracy zapraszam także osoby chcące działać na rzecz historii i turystyki naszego regionu.
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!