ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Bazylika poklasztorna w Strzelnie w obiektywie Jerzego Andrzejewskiego

Atrakcje turystyczne13 czerwca 2023, 7:00   red. Jerzy Andrzejewski2447 odsłon
Bazylika poklasztorna w Strzelnie w obiektywie Jerzego Andrzejewskiego
Wnętrze bazyliki poklasztornej sióstr Norbertanek pw. św. Trójcy i NMP w Strzelnie - fot. Jerzy Andrzejewski

Bazylika poklasztorna sióstr Norbertanek pw. św. Trójcy i NMP to jeden z najciekawszych zabytków na Pojezierzu Gnieźnieńskim, znajdujący się na wzgórzu św. Wojciecha w Strzelnie. Szczególnie wnętrze tej świątyni może wprawić w zachwyt i spowodować, iż ulegniemy całkowitemu zapomnieniu… I przeniesiemy się w odległe czasy… Na każdym kroku w bazylice czuć powiem historii, widać ślady minionych wieków i odkrywać można unikatowe skarby oraz sekrety tej świątyni… Zapraszamy do obejrzenia wnętrz bazyliki w obiektywie Jerzego Andrzejewskiego.

Jerzy Andrzejewski - jeden z najlepszych i najbardziej doświadczonych artystów fotografików w Polsce, członek Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. Fotografią zajmuje się od 1968 r, początkowo pracując w pracowni rentgenowskiej Szpitala Miejskiego w Gnieźnie. Równocześnie wykonywał zdjęcia reporterskie publikowane w Gazecie Poznańskiej i Przemianach oraz na zamówienie Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W latach 1972-1976, pracując w muzeum, równocześnie prowadził zajęcia fotograficzne z młodzieżą w pracowniach Miejskiego Domu Kultury w Gnieźnie oraz w gnieźnieńskim Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki oraz Klubie Spółdzielni Mieszkaniowej. Od 2000 r. współpracuje z Muzeum Początków Państwa Polskiego i Archidiecezją Gnieźnieńską.

J. Andrzejewski jest autorem wielu wystaw fotograficznych indywidualnych oraz zbiorowych. Jego zdjęcia zostały opublikowane w kilkunastu albumach o charakterze popularnonaukowym (m.in. wydawnictw „Arkady” i „Ossolineum”), katalogach polskich muzeów (m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Początków Państwa Polskiego, Muzeum Archidiecezjalnego) oraz uczelni (m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Warszawskiego).

W 2011 został wybrany „Człowiekiem Roku 2011” – portalu informacjelokalne.pl (w kat. „kultura, sztuka, nauka”), a w 2018 r. „Człowiekiem Dziesięciolecia 2008 – 2018” wspomnianego portalu. W 2017 obchodził jubileusz 60-lecia pracy twórczej. W 2018 r. został uhonorowany Medalem „Za Zasługi dla Fotografii Polskiej” – odznaczeniem przyznawanym przez Kapitułę Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców – w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.


Fot. J. AndrzejewskiJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 211

 • 96
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 3
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 112
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3