ReklamaA1-2ReklamaA1-3

„Banda Tarzana” – szukamy wspomnień, dokumentów, fotografii...

HistoriaAktualności21 marca 2024, 7:00   red. Karol Soberski1660 odsłon0 Komentarzy
„Banda Tarzana” – szukamy wspomnień, dokumentów, fotografii...
Fragment Puszczy Zielonki -  fot. Karol Soberski

Oddział Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Ochotniczej „Warta”, określany w dokumentach Urzędu Bezpieczeństwa jako „Banda Tarzana”, działał głównie na terenie Puszczy Zielonka na obszarach należących dzisiaj do gmin Skoki, Murowana Goślina, Oborniki, Rogoźno i Wągrowiec. O tej grupie „żołnierzy wyklętych” wiemy dzisiaj niewiele. Stąd nasz apel do Czytelników w sprawie wszelkich informacji o oddziale „Tarzana”.

Więcej pytań, niż odpowiedzi

O oddziale „Tarzana” działającym w 1945 roku na terenach gmin Skoki, Murowana Goślina, Oborniki czy Rogoźno, słyszała większość najstarszych mieszkańców tych gmin. Niestety, niewielu z nich potrafi powiedzieć coś więcej o członkach tej grupy i o motywach działania tych ludzi, którzy w niespokojnym okresie powojennym zdecydowali się zbrojnie stawić opór nowej „władzy ludowej”. Jest więcej pytań, niż odpowiedzi...

Co wiemy? Z akt dostępnych w Instytucie Pamięci Narodowej (z przesłuchań aresztowanych „żołnierzy wyklętych”) wiadomo, że oddział „Tarzana” (do dziś nie jest on znany z imienia i nazwiska) zawiązał się na przełomie kwietnia i maja 1945 r.  Z kolei kres oddziału nastąpił we wrześniu 1945 r., gdy został częściowo rozbity, wówczas też aresztowano kilkanaście osób, a w ręce Urzędu Bezpieczeństwa wpadł także magazyn broni oddziału.

Z tych dokumentów wynika także, że latem 1945 r. oddział „Tarzana” został podporządkowany Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Ochotniczej „Warta”. Tylko tyle i aż tyle.

Po rozwiązaniu zgrupowania, część partyzantów otrzymała odpowiednio spreparowane dokumenty i dzięki temu mogła rozpocząć nowe życie w innych częściach Polski. Ale w lasach Puszczy Zielonki pozostały jeszcze liczne grupki uzbrojonych i zdesperowanych ludzi, nie mających perspektyw na legalny powrót do społeczeństwa. Większość z nich ukrywała się do amnestii w 1947 r.

Aktualnie znamy kilkanaście nazwisk członków tego oddziału. Wiedza ta oparta jest tylko i wyłącznie na wspomnianych dokumentach Urzędu Bezpieczeństwa dostępnych w IPN. Dowiadujemy się z niej, że „Banda Tarzana” działała na terenie Puszczy Zielonki. Głównie były to tereny takie jak m.in. Łopuchowo, Głęboczek, Murowana Goślina, Potrzanowo, Brzeźno, czyli terytorialnie, dzisiejsza gmina Skoki, Murowana Goślina, Oborniki, Rogoźno czy Wągrowiec.

Szukamy wspomnień, dokumentów, fotografii

Z naszych informacji wynika jednak, że wśród mieszkańców Wielkopolski jest wiele osób, które mają wiedzę na temat oddziału „Tarzana”, znają m.in. imiona i nazwiska członków oddziału (także tych nieujawnionych dotychczas), a co za tym idzie dysponują fotografiami tych osób; znają położenie leśnych kryjówek członków oddziału, jak również miejsca związane z działalnością oddziału „Tarzana” (np. skrytki w lasach,m gdzie była ukrywana broń).

Interesują nas również wszelkie wspomnienia związane z działalnością zbrojną oddziału „Tarzana”, tak jak np. te związane np. wydarzeniem z 7 czerwca 1945 r., kiedy to w Łopuchowie 14-osobowa grupa oddziału „Tarzana” dokonała zamachu na Teofila Jankowskiego, działacza Polskiej Partii Robotniczej.

Apelujemy do naszych Czytelników o podzielenie się z nami wszelkimi informacjami związanymi z historią oddziału „Tarzana”. Interesuje nas dosłownie wszystko co się wiąże z historią ludzi należących do tego oddziału: wspomnienia (może ktoś spisał jakieś pamiętniki...), dokumenty (mapy?), fotografie…

Wszystkie zdjęcia, dokumenty i inne materiały zostaną sfotografowane i zeskanowe, a następnie zwrócone właścicielom.

Ocalmy od zapomnienia ten ważny fragment historii Wielkopolski. Ocalmy dla przyszłych pokoleń dzieje naszego regionu!

Czekam na wszelkie informacje w sprawie tego oddziału. Można je przesyłać na maila: fundacjahistoryczna@post.pl lub telefonicznie: 515-980-504.

Gwarantujemy anonimowość!Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 165

 • 110
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 18
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 37
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3