ReklamaA1

Autor „Trapezów i łez” z wizytą u starosty inowrocławskiego

AktualnościKsiążki25 sierpnia 2020, 13:00   red. - inf. prasowa1091 odsłon2 Komentarzy
Autor „Trapezów i łez” z wizytą u starosty inowrocławskiego
 fot. Powiat Inowrocławski

Ukazała się książka „Trapezy i łzy. Kształty najdawniejszej kultury powiatu inowrocławskiego”, która zabiera nas w tajemniczą historię sprzed 6000 lat. Podsumowuje ona ciekawy humanistyczny projekt w III LO w Inowrocławiu i stanowi ciekawostkę dla mieszkańców powiatu. Inicjatorem publikacji jest dr Łukasz Oliwkowski. Honorowy patronat sprawuje Starosta Inowrocławski – Wiesława Pawłowska, która spotkała się z autorem.

Tematem książki są grobowce megalityczne zlokalizowane na polu tuż obok inowrocławskiej obwodnicy. Rozmiary megalitów – mających ponad 5500 lat - imponują i być może są największymi tego typu obiektami w Polsce. Książka jest szerokim uzupełnieniem wiedzy na temat tajemniczych konstrukcji – grobowców kujawskich. Ważnym kontekstem są także osiedla tzw. długich domów sprzed tysięcy lat.

- Poszukiwanie śladów najdawniejszej kultury na terenie powiatu inowrocławskiego to cenne i ważne zadanie, w które udało się zaangażować młodzież. Szeroka popularyzacja tematu jest uzasadniona, a nawet konieczna, bowiem megality narażone są na duży uszczerbek lub nawet całkowite zniszczenie. Dzięki działaniom Pana Łukasza Oliwkowskiego i licealistów z III LO już teraz zainteresowały się sprawą nie tylko media lokalne, ale również ogólnopolskie. Gratuluję pomysłu na ciekawą publikację i ogromnej wiedzy, dzięki której możemy poszerzać też naszą – mówi starosta Wiesława Pawłowska.

W książce liczącej około 130 stron znalazła się obszerna część teoretyczna dotycząca znalezisk, a także wyniki pracy uczniów.

Wydanie książki zostało sfinansowane ze środków Starostwa Powiatowego w Inowrocławiu. Przedsięwzięcie zrealizowano pod patronatem honorowym Starosty Inowrocławskiego Wiesławy Pawłowskiej oraz pod patronatem naukowym Wydziału Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współpracowano także z Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.


Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
Reklama
Najlepsze maszyny online z blikiem