ReklamaA1

„Architektura romańska i gotycka w Europie”

Z życia FundacjiAktualności27 lipca 2021, 11:00   red. Arkadiusz Gaca1297 odsłon
„Architektura romańska i gotycka w Europie”
Jerzy Andrzejewski opowiada o swoich pracach -  fot. Aleksandra Soberska

II Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 23 do 25 lipca 2021 r. odbywał się w Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie, to oprócz prelekcji (o których wkrótce napiszemy), także pięć wystaw. Jedną z nich była niecodzienna ekspozycja pt. „Architektura romańska i gotycka w Europie” autorstwa Jerzego Andrzejewskiego.

J. Andrzejewski to jeden z czterech – pięciu najlepszych artystów fotografików w Polsce, którzy zajmują się architekturą romańską i gotycką. Wystawa, którą można było obejrzeć w Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie była wyjątkowo ponieważ można było zobaczyć kilkadziesiąt fotografii przedstawiających architekturę romańską i gotycką!

Na wystawie zobaczyliśmy najważniejsze świątynie powstałe od połowy X do początków XVI wieku, przedstawiające całe budowle oraz ich detale (m.in. sklepienia, portale, maswerki, dekoracje rzeźbiarskie). Wystawa była bardzo pomocna w zrozumieniu formy architektonicznej, a przez to w dotarciu do piękna starych kościołów.

– Wybór fotografii, które są prezentowane na tej wystawie został dokonany spośród „tylko” 40 tysięcy zdjęć, które udało mi się zrobić podczas dwóch okresów letnich. Starałem się tak tworzyć moje zdjęcia, aby miały jak najwięcej walorów technicznych dla przeciętnego widza – mówi Jerzy Andrzejewski.

Dodatkowym atutem wernisażu wystawy była prelekcja autora fotografii, J. Andrzejewskiego na temat prezentowanych obiektów. Nigdy wcześniej autor – przy okazji wernisaży swoich prac – nie przedstawiał takiego wykładu!

Organizatorem II Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” był Karol Soberski i jego Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć”.

Jerzy Andrzejewski

Jerzy Andrzejewski, fotografią zajmuje się od 1968 r., początkowo pracując w pracowni rentgenowskiej Szpitala Miejskiego w Gnieźnie. Równocześnie wykonywał zdjęcia reporterskie publikowane w Gazecie Poznańskiej i Przemianach oraz na zamówienie Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W latach 1972-1976, pracując w muzeum, równocześnie prowadził zajęcia fotograficzne z młodzieżą w pracowniach Miejskiego Domu Kultury w Gnieźnie oraz w gnieźnieńskim Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki oraz Klubie Spółdzielni Mieszkaniowej. Od 1976 r. prowadził zakłady usługowe w Skorzęcinie i Pobiedziskach, ale główne źródło dochodów stanowiły zlecenia od zleceniodawców instytucjonalnych – muzeów poznańskich oraz Przedsiębiorstwa Połowów Dalekomorskich „Odra” w Świnoujściu, z którym opłynął „pół świata” (przy okazji fotografując ten świat). Od 2000 r. współpracuje z Muzeum Początków Państwa Polskiego i Archidiecezją Gnieźnieńską.

J. Andrzejewski jest autorem wielu wystaw fotograficznych indywidualnych oraz zbiorowych. Jego zdjęcia zostały opublikowane w kilkunastu albumach o charakterze popularnonaukowym (m.in. wydawnictw „Arkady” i „Ossolineum”), katalogach polskich muzeów (m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Początków Państwa Polskiego, Muzeum Archidiecezjalnego) oraz uczelni (m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Warszawskiego).

W 2011 został wybrany „Człowiekiem Roku 2011” – portalu informacjelokalne.pl (poprzednik portalu Pojezierze24.pl) w kat. „kultura, sztuka, nauka”, a w 2018 r. „Człowiekiem Dziesięciolecia 2008 – 2018” wspomnianego portalu. W 2017 obchodził jubileusz 60-lecia pracy twórczej. W 2018 r. został uhonorowany Medalem „Za Zasługi dla Fotografii Polskiej” – odznaczeniem przyznawanym przez Kapitułę Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców – w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

J. Andrzejewski jest członkiem Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” i szefem działu foto w portalu Pojezierze24.pl.Fot. A. Soberska, W. BirontJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 132

 • 89
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 23
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 20
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3