„Antykomunistyczne podziemie niepodległościowe na ziemi gnieźnieńskiej”

Informacje lokalneHistoria4 marca 2024, 8:45   red. - inf. prasowa716 odsłon
„Antykomunistyczne podziemie niepodległościowe na ziemi gnieźnieńskiej”
 fot. Gnieźnieński Komitet Pamięci

W Starym Ratuszu w Gnieźnie, w minioną sobotę, 2 marca, z inicjatywy stowarzyszenia Gnieźnieński Komitet Pamięci miała miejsce prelekcja ks. dr. Michała Sołomieniuka pt. „Podziemie niepodległościowe na Ziemi Gnieźnieńskiej 1945-…”, połączona z koncertem fortepianowym Doroty Kuczyńskiej rodem z Gniezna.

Dorota Kuczyńska jest wykładowcą w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz nauczycielem dyplomowanym  w Zespole Szkół Muzycznych im. K. Szymanowskiego w Toruniu. Artystka wykonała wybrane utwory Fryderyka Chopina: Polonez cis-moll op. 26 nr1; Nokturn cis-moll Lento con gran espressione; Mazurek g-moll op.24 nr1; Mazurek C-dur op.24 nr2; Polonez A-dur op.40 nr1 zwany także Polonezem Królewskim.

Podczas prelekcji ksiądz dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie przybliżył działalność dwóch organizacji podziemnych, działających w roku 1945 w Gnieźnie i Wielkopolsce: Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Ochotniczej „Warta” (Inspektorat Gniezno) oraz oddziału „Zielony Trójkąt” ppor. Leona Wesołowskiego ps. Wichura.

O obu tych oddziałach napisał książki, co sprawiło, że wciąż trafiają do niego mieszkańcy miasta i powiatu z nowymi informacjami o lokalnych Wyklętych. Dzięki temu prelegent mógł się podzielić ze słuchaczami informacją o tym, że w podgnieźnieńskich wsiach udzielano pomocy oddziałowi Bogdana Hądzlika ps. Madej, za którą to pomoc kilku mieszkańców wsi Strzyżewo Kościelne wsi Dalki zostało skazanych w roku 1946 na kary więzienia. Co więcej, gdy ustało podziemie zbrojne, powstała w Gnieźnie w roku 1949 organizacja młodzieżowa pod nazwą Podziemna Armia Skautowska, która została rozbita przez aresztowania dopiero w roku 1951.

W spotkaniu wzięła udział młodsza siostra jednego z „podziemnych skautów”, Mariana Pica, pani Dionizja, która opowiedziała, jak wyglądała rewizja domu i aresztowanie jej starszego brata. W prelekcji i koncercie wzięło udział około czterdziestu osób. Pomysłodawcą spotkania był regionalista gnieźnieński Rafał Jurke.


Fot. Gnieźnieński Komitet Pamięci



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 95

  • 72
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 4
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 19
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4