ReklamaA1

„Aktywny Bierzglinek” poznał dzieje pałacu w Czerniejewie

Wędrówki z historiąAktualności11 sierpnia 2023, 20:30   red. Aleksandra Soberska1206 odsłon
„Aktywny Bierzglinek” poznał dzieje pałacu w Czerniejewie
 fot. Aleksandra Soberska

Blisko 2 godziny trwało dzisiaj zwiedzania pałacu w Czerniejewie – na specjalne zamówienie – w trakcie której przewodnikiem po rezydencji był Karol Soberski, dziennikarz, pisarz, niezależny badacz lokalnej historii, pisarz i prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. Było to już kolejne z serii takich zwiedzań, które odbywają się w tym roku. Tym razem dzieje pałacu poznawali członkowie Koło Gospodyń Wiejskich „Aktywny Bierzglinek” z powiatu wrzesińskiego.

Piękne słoneczne piątkowe popołudnie było idealnym czasem, by 20-osobowa grupa z Koła Gospodyń Wiejskich „Aktywny Bierzglinek” z powiatu wrzesińskiego, poznała dzieje pałacu w Czerniejewie.

Gości w pałacu powitał Karol Soberski, który przybliżył historię miasta Czerniejewa i okoliczności budowy pałacu.

Następnie uczestnicy zwiedzania swoją wędrówkę zaczęli Oficyny Wschodniej, by przejść do oranżerii, dalej zobaczyli Sypialnię Hrabiego i Salonik Hrabiego. Później przez tajne przejście udali się do Sypialni Hrabiny. Stamtąd poszli do Sali Balowej, dawnej biblioteki i weszli na hol główny. Poznali historię Groty Pompejańskiej i na koniec podziemi pałacowych.

W trakcie blisko 2-godzinnego zwiedzania K. Soberski przekazał informacji o historii pałacu, jego budowniczym gen. Janie Lipskim, tajemnicach tej niezwykłej rezydencji, ukrytych skarbach a także o tym, co działo się w czerniejewskim pałacu w trakcie II wojny światowej!

Była też mowa o współczesnych gwiazdach kina, muzyki, fotografii, polityki czy estrady dla których pałac w Czerniejewie jest ulubionym miejscem w Polsce, jak również o filmach czy teledyskach kręconych w scenerii zespołu pałacowo-parkowego w Czerniejewie.

Uczestnicy zwiedzania zachwyceni byli przede wszystkich architekturą pałacu, jego wnętrzami, meblami a także bogatymi dziejami rezydencji.

Zwiedzanie zakończyło się pysznym obiadem w Restauracji Pałacowej.

Na koniec chętni mogli nabyć książkę „Perła Wielkopolski. Pałac w Czerniejewie” autorstwa Marina Kwiatkowskiego i Krzysztofa Chomicza oraz książki K. Soberskiego, zdobyć dedykację, czy zrobić wspólną fotografię.

Stowarzyszenia, klubu seniora, firmy czy inne grupy formalne chcące zwiedzić pałac w Czerniejewie – na specjalne zamówienie - powinny kontaktować się z pałacem w Czerniejewie: tel. 662-267-696

O przewodniku

Przewodnikiem był Karol Soberski, dziennikarz, pisarz i niezależny badacz lokalnej historii (soberski.pl). Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl), redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl. Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk. Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz po najciekawszych historycznie miejscach (świątynie, miasteczka, wsie, itp) w tym regionie. Pomysłodawca i organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, jednego z największych w Polsce spotkań miłośników historii.

O wszystkich zwiedzaniach można się też dowiedzieć z portalu Pojezierze24.pl oraz ze strony internetowej soberski.pl.Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 172

 • 94
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 6
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 72
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3