ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Zakłady bukmacherskie w świetle ustawy antyhazardowej

AktualnościArtykuł promocyjny27 marca 2024, 9:00   red. - art. promocyjny551 odsłon
Zakłady bukmacherskie w świetle ustawy antyhazardowej
 fot. nadesłane

Obstawianie wyników rozgrywek ulubionych dyscyplin sportowych stało się rozrywką dla milionów fanów. Dotyczy to zarówno elitarnych wyścigów konnych, jak i wyników trzecioligowych meczów piłkarskich. Entuzjaści sportu coraz częściej doceniają możliwości zarabiania na swoich pasjach. Postaramy się sprawdzić, czy zakłady bukmacherskie są legalne w świetle polskiego prawa, a hazard online jest zgodny z ustawą antyhazardową?

Ustawa hazardowa w Polsce

Zakłady bukmacherskie i działania e-sportowe cieszą się coraz większą popularnością na całym świecie. Polska nie odstaje od tych trendów. Przyjrzymy się bliżej zakładom bukmacherskim online a polskiemu prawu - jak ta branża jest regulowana dla Polaków?

Ustawa hazardowa w Polsce odpowiada za regulacje legalnej działalności bukmacherskiej, przede wszystkim zaznaczając, że tylko zarejestrowane i posiadające wymagane licencje firmy mogą oferować zakłady sportowe. Firmy te muszą gwarantować bezpieczne środowisko do tego, by umożliwić swoim klientom zakłady. Co więcej, nakłada ona na bukmacherów obowiązek przeciwdziałania uzależnieniom od hazardu. Może to się odbywać za sprawą odpowiednich informacji zamieszczanych na stronie, jak i poprzez wskazywanie instytucji czy innych jednostek wsparcia.

Ustawa nakłada też na operatorów ograniczenia dotyczące reklamy i marketingu. Nowe prawo bukmacherskie reguluje również kwestie związane z reklamą bukmacherską, ograniczając możliwość promocji i reklamowania usług zakładów sportowych, zwłaszcza wśród nieletnich osób. To można powiedzieć najważniejszy zapis regulujący relacje zakłady bukmacherskie a prawo. Naruszenie tych przepisów wiąże się z rozmaitymi sankcjami, do których zalicza się m.in. kary finansowe, jak również – odebranie licencji. Są też operatorzy, który uważają, że ustawa jest zbyt restrykcyjna a zawarte w niej przepisy stanowią poważne ograniczenie rozwoju branży. Ustawa antyhazardowa obowiązuje w większości państw europejskich.

Zakłady bukmacherskie a bezpieczeństwo

Nowe prawo bukmacherskie nie dyskwalifikuje gier hazardowych, narzuca im jednak bardzo konkretne ramy funkcjonowania. Najlepsze aplikacje bukmacherskie opierają się na zasadach, które uwzględniają nie tylko legalne działania, ale stoją na straży bezpieczeństwa swoich użytkowników, gwarantując ochronę danych osobowych i transakcji finansowych. Tego typu platformy działają w każdym aspekcie zgodnie z literą prawa, gdyż jest to jedyny sposób, by uzyskać odpowiednią licencję. Współczesne prawo postrzega zakłady bukmacherskie przez Internet jako legalną formę rozrywki, pod warunkiem jednak, że działają one w oparciu o ustawę hazardową.

Zakłady bukmacherskie online a polskie prawo

Należy podkreślić, że w naszym kraju zakłady bukmacherskie online są legalne. Jednak, aby działać, konieczne jest uzyskanie zgody Ministerstwa Finansów, które nie tylko sprawuje kontrolę nad daną jednostką, ale obejmuje ją cyklicznym monitorowaniem. Wiąże się to m.in. z koniecznością płacenia podatków (często naprawdę ogromnych), co jednak na dłuższą metę wydaje się opłacalne.

Pomimo zasad, jakie wprowadza polskie prawo do świata gier i zakładów online, rodzime firmy zajmujące się bukmacherką, mają się całkiem dobrze. Operatorzy już dawno zauważyli, że działania zgodne z obowiązującym prawem, ostatecznie przynoszą im spokój i przestrzeń do zrównoważonego rozwoju. Widać to także po rosnącej liczbie akcji promocyjnych, bonusów i pomysłów na przyciąganie oraz utrzymanie klientów.

Pod lupą komentatorów

Niejeden bukmacher online czy legalne platformy do hazardu muszą też mierzyć się z problemem oskarżenia o przestępczość. Tymczasem ci sami operatorzy są zdania, że sporo działają w obszarach ograniczenia szkodliwych skutków hazardu. Dążą do tego, by chronić społeczeństwo, a przede wszystkim młodzież poprzez przejrzystość zasad gier tego typu. W jaki sposób? Nie ograniczając dostępu do gier, ale jasno precyzując zasady udziału w świecie hazardu. Skutecznym narzędziem w walce z szarą strefą jest także Rejestr Domen Zakazanych zawierający listę zakładów nielegalnych, dostęp do których powinien być natychmiast ograniczony przez dostawców Internetu.

Natomiast przeciwnicy wprowadzania ustaw antyhazardowych głoszą, że ograniczenia prawne przyczyniają się do rozwoju korupcji i nielegalnego hazardu, a nawet negatywnie wpływają na wolny rynek i wolność osobistą graczy. Wielu użytkowników podziela takie podejście, twierdząc, że po ich stronie leży ocena, kim jest bukmacher online, czy legalne są podejmowane przez niego działania i czy warto im zaufać. Nie potrzebują do tego odgórnych regulacji. Ci sami internauci twierdzą też, że ustawa antyhazardowa nie działa skutecznie jako element zwalczania negatywnych skutków hazardu.

Niezależnie od tego, jak jest w rzeczywistości i kto ma rację, faktem jest, że nielegalna, niezgodna z ustawą działalność, jest dla przedsiębiorców ogromnym rykiem, gdyż wiąże się z ogromnymi karami, jak również z takimi konsekwencjami jak sprawa w sądzie gospodarczym a nawet pozbawienie wolności.



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 37

  • 15
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 17
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 5
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3