ReklamaA1-2ReklamaA1-3

News’y „u Pietraka”: Pałac Balcerowo

Artykuł promocyjny24 października 2020, 9:00   red. - art. promocyjny1856 odsłon
News’y „u Pietraka”: Pałac Balcerowo
 fot. nadesłane

W Polsce nie brakuje pięknych miejsc z bogatą historią, którymi warto się chwalić i bliżej poznać. W Gnieźnie mamy malowniczo położony Pałac Balcerowo usytuowany wśród  starych, parkowych drzew, alei różanych czy rabat lawendowych pośród których spacerują dumne pawie. Uzupełnieniem parku są okazałe fontanny.

Dziś rozmawiamy z manager Pałacu Balcerowo – Panią Marianną Czerniak

- Czy może nam Pani pokrótce opowiedzieć historię tej wyjątkowej posiadłości?
- W latach 80 - tych XIX w. znaczną część gruntów folwarku Balcerowo nabył Edward Grabski wraz z niemiecką firmą Jeschecki & Comp. W 1882 r. wybudował i uruchomił pierwszą fabrykę w Gnieźnie - cukrownię. Pod koniec XIX w., przy wjeździe do cukrowni wybudowany został rezydencjonalny pałac – dom właścicieli Państwa Grabskich. To tu niegdyś organizowano różnego rodzaju uroczystości i bale, na których gościły znane osobistości z kraju i ze świata. W tym miejscu podejmowano ważne decyzje dotyczące strategicznych  spraw państwowych jak i gospodarczych. W latach okupacji hitlerowskiej (1939 – 1945)  cała posiadłość oraz przemysł cukrowniczy przeszedł w ręce okupantów. W 1945 r. podczas wyzwolenia Gniezna, armia radziecka wkroczyła do pałacu niszcząc, dewastując i okradając wszystkie wartościowe dobra. Fabrykę upaństwowiono, a Pałac przeznaczono na działalność przedszkolną miasta Gniezna. Wyższe piętra pałacu przeznaczono na mieszkania dla pracowników cukrowni.

Po likwidacji Cukrowni na początku lat 90 -tych budynek niszczał w zaroślach starego parku, zapomniany przez gnieźnian. Od roku 2007 obiekt jest w posiadaniu Rodziny Pietrak, która postanowiła przywrócić mu pierwotną wizualizację dostrzegając w nim piękno i bogatą historię, o której nie powinniśmy zapomnieć

- A skąd pochodzi nazwa Balcerowo?
- W 1633 r. tereny dzisiejszej ulicy Wrzesińskiej, Witkowskiej należały lub były dzierżawione przez Jana „Balcerka”-Balcerowicza – kowala i zarazem mieszczanina gnieźnieńskiego, który w tamtych czasach sprowadził specjalistów z Holandii w celu osuszenia obszarów bagnistych i przeznaczenia ich na folwarki.   
Faktem potwierdzonym w dokumentach jest, że Balcerkowo - czyli dawniejsza nazwa dzielnicy miasta Gniezna stanowiła jeszcze w początkach XVII w „role na gruncie Królewskim” i dysponował nimi Magistrat Jaśnie Królewskiego Miasta Gniezna. Od nazwiska tej osoby i dawnej nazwy dzielnicy pochodzi nazwa pałacu Balcerowo.

- A jaką funkcję dzisiaj pełni Pałac Balcerowo?
- Obecnie pałac Balcerowo – od 2010 to głównie miejsce spotkań i uroczystości rodzinnych. Pałac otoczony ogrodem to znakomita oferta dla ludzi szukających kulturalnych i eleganckich form wypoczynku, dla wielbicieli klasycznej muzyki, koneserów wykwintnego jedzenia i wyrafinowanych trunków oraz zwolenników świeżego, czystego powietrza i romantycznych przechadzek parkowymi alejami... to ucieczka od szaleńczego tempa życia współczesnego świata. Pałac jest idealnym miejscem w szczególności na uroczystość zaślubin i wesele.

- Co najbardziej podoba się Młodym Parom
- To neoklasyczna architektura, historyczny charakter, stylowe wnętrza, starodrzew, elegancja, doskonała obsługa, a przede wszystkim jedna z najlepszych kuchni w Gnieźnie. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się śluby w ogrodzie, a my mamy do tego doskonałe warunki. Na terenie naszego obiekt  jest kilka wyjątkowych miejsc, w których  Młode Pary mogą powiedzieć sobie „tak”. W parku powstała stylową altanę, w której  możemy zorganizować uroczystość zaślubin. Ponadto wyjątkowym miejscem jest również odrestaurowany budynek oranżerii z 1872 r. To klimatyczne miejsce wśród egzotycznych roślin: kwiatów kawy, figi, hibiskusa czy drzew cytrusowych: pomarańczy, cytryny i mandarynki. Idealnie sprawdza się na tego typu dostojne uroczystości.

- Oranżeria to prawdziwa perełka, czy są w pałacu jeszcze jakieś wyjątkowe miejsca?
- Warto na pewno zajrzeć do naszej pałacowej winiarni. Jest to miejsce  wprost stworzone do celebrowania chwil spędzonych w miłym, doborowym towarzystwie. Kameralna atmosfera pałacowych podziemi oraz bogata oferta win Starego Kontynentu i Nowego Świata sprawiają, że łatwo tutaj stracić poczucie czasu.

- Jakich dostojnych gości tutaj podejmowaliście?  
- Pałace w Polsce od zawsze znane były ze swej gościnności i tę tradycję z wielką przyjemnością kontynuujemy. W Pałacu Balcerowo mieliśmy zaszczyt gościć wiele znanych osobistości świata religii, polityki, dyplomacji i kultury m.in. Prymasów Polski - Wojciecha Polaka, Józefa Kowalczyka, Henryka Muszyńskiego, Prezydenta RP Andrzeja Dudę, Ambasadora USA Lee Feinstein, słynnego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego, który postanowił uczcić tutaj swoje 80-te urodziny oraz ceremonię nadania swojego  imienia i nazwiska wyjątkowej odmianie tulipana.

- Przy Pałacu znajduje się także Letnia Sala Koncertowa. Jakiego typu tam imprezy państwo organizujecie?
- Letnia Sala Koncertowa to miejsce w którym latem organizujemy koncerty znanych i lubianych artystów, biesiady śląskie, weselne oraz nasze cykliczne „Podróże Kulinarne dookoła świata”  Wydarzenia te organizujemy zazwyczaj w maju i czerwcu z okazji dnia matki i ojca, a pod koniec sierpnia na zakończenia lata. Imprezy te cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem i zawsze nasza Sala wypełniona jest po brzegi. Mamy nadzieję , że w przyszłym sezonie uda nam się powrócić do tej tradycji. Niewątpliwie Sala Koncertowa stanowi subtelne i delikatne tło również dla niezapomnianych imprez na ponad 500 osób. Sala Koncertowa idealnie sprawdza się także na konferencję, sympozjum, jubileusze czy duże imprezy firmowe.

Wszystkie Pary Młode zapraszamy odwiedzenia naszego pałacu. Chętnie zaprezentuję i oprowadzę.



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

  • 6
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3