ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Głębokie bardziej tajemnicze niż myślałem...

AktualnościKsiążkiInformacje z powiatu gnieźnieńskiego12 maja 2024, 18:30   red. Karol Soberski755 odsłon
Głębokie bardziej tajemnicze niż myślałem...
Karol Soberski przy jednym z najbardziej tajemniczych miejsc w Głębokiem... -  fot. Aleksandra Soberska

„Głębokie. Tropami Tajemnic” - taki tytuł będzie nosiła moja kolejna książką, której premiera przewidziana jest na koniec czerwca. Cały czas trwają intensywne prace nad tą pozycją. Z tego powodu dzisiaj przez kilka gościłem w Głębokiem, Berkowie, Kamionku i okolicznych lasach. Sprawdzałem nowo pozyskane informacje, weryfikowałem pewne miejsca w terenie i wykonałem około 500 fotografii, z których kilkanaście znajdzie się w książce. Głębokie ciągle mnie zaskakuje, a historia tej wsi jest bardziej tajemnicza niż myślałem…

Tajna broń testowana przez Niemców pod Gnieznem w czasie II wojny światowej! Czy kilka tysięcy srebrnych monet z czasów Mieszka III, znalezionych w Głębokiem w październiku 1872 r., to wszystko, co skrywała ta niezwykła ziemia? A może to zaledwie część odnalezionego skarbu? Przed nami zagadkowe wydarzenia z okresu II wojny światowej rozgrywające się na terenie gminy Kiszkowo! Jaki mają one związek ze srebrnymi monetami? 16 lipca 1911 r. we dworze w Głębokiem dochodzi do tragicznej śmierci pokojówki. Dlaczego zginęła? Jakie sekrety skrywał dwór w Głębokiem, który spłonął 4 marca 1914 r.? Czy odpowiedź na te pytania odnajdziemy w jego zasypanych piwnicach? Na przełomie lat 20. i 30. XX wieku w Głębokiem pojawia się tajemnicza roślina sprowadzona z Taszkientu. Czemu miała ona służyć? Dlaczego w lutym 1945 r. radzieckie samoloty lądowały na polach pod Głębokiem? Czego szukali żołnierze Armii Czerwonej? Jaki jest wspólny mianownik tych wydarzeń? - o tym wszystkim będzie moja nowa książka pt. „Głębokie. Tropami Tajemnic”.

Dzisiaj przez kilka gościłem w Głębokiem, Berkowie i okolicznych lasach. Sprawdzałem nowo pozyskane informacje, weryfikowałem pewne miejsca w terenie i wykonałem około 500 fotografii, z których kilkanaście znajdzie się w książce…

Podczas dzisiejszej wędrówki trafiłem również na żurawie, w tym na parkę żurawi z młodymi, które jednak skryły się przede mną w parku... W ostatniej chwili udało mi się jednak je uchwycić na zdjęciu...

Apel do Czytelników!

Drodzy Czytelnicy! Cały czas szukamy wszelkich informacji ale przede wszystkim fotografii, wspomnień i dokumentów na temat miejscowości Głębokie, tamtejszego majątku, parku i najbliższych okolic (Sławno, Skrzetuszewo, Berkowo, Kamionek). Interesują nas wspomnienia i te najdalsze, począwszy od XIX wieku, przez okres międzywojenny, II wojnę światową i czasy współczesne. Apelujemy także do osób, które posiadają pamiątki z dawnego majątku, by pozwoliły nam je sfotografować (gwarantujemy anonimowość).

Wszystkie zdjęcia, dokumenty i inne materiały zostaną sfotografowane i zeskanowe, a następnie zwrócone właścicielom.

Szukamy też rodziny przedwojennych mieszkańców Głębokiego, potomków dawnych właścicieli szczególnie rodziny Leitgeberów, którzy byli właścicielami majątku w latach 30. XX wieku.

Osoby chcące podzielić się swoją wiedzą proszę o kontakt: karol@soberski.pl lub tel. 515-980-504

Zapraszam do obejrzenia fotorelacji.


Fot. A. Soberska, K. Soberski



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 132

  • 75
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 9
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 48
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3