ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Kultowy program „Było… nie minęło” gościł w Szubinie!

HistoriaAktualności9 marca 2021, 13:30   red. Karol Soberski/inf. prasowa1783 odsłon1 Komentarzy
Kultowy program „Było… nie minęło” gościł w Szubinie!
Na planie programu w Szubinie. Red. Adam Sikorski (trzeci od lewej) - fot. Muzeum Ziemi Szubińskiej

Kultowy programu dla miłośników historii „Było… nie minęło – Kronika zwiadowców historii” redaktora Adama Sikorskiego gościł w minioną niedzielę na Ziemi Szubińskiej, a dokładniej w rejonie miejsca, gdzie rozegrała się bitwa o pociąg pancerny w Rynarzewie.

- Tematyka odcinka będzie dotyczyła broni pancernej, w tym pociągów pancernych w Powstaniu Wielkopolskim. W Zamościu koło Rynarzewa nagrywano materiał o przebiegu bitwy z 18 lutego 1919 r., zaangażowaniu poszczególnych oddziałów, pamięci o tym wydarzeniu w środowisku lokalnym - czytamy na stronie internetowej Muzeum Ziemi Szubińskiej.

Przed kamerami wypowiadali się Tomasz Kaczmarek ze Stowarzyszenia Historycznego "Saper Wielkopolski" i dr Kamila Czechowska z Muzeum Ziemi Szubińskiej.

Emisja odcinka 29 marca 2021 r. na antenie TVP Historia. Zapraszamy przed ekrany!

Przypomnijmy, że red. Adam Sikorski będzie gościem lipcowego II festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który odbędzie się w Gnieźnie. A Sikorski to polski historyk, dziennikarz, reżyser, scenarzysta, poeta i kierowca rajdowy. Jest autorem słów do wielu tekstów „Budki Suflera” z najwcześniejszego etapu działalności grupy (m.in. „Memu miastu na do widzenia”, „Sen o dolinie”).

Od 2004 r. prowadzi emitowany na antenie TVP Historia program o tematyce historyczno-eksploracyjnej „Było… nie minęło – Kronika zwiadowców historii”. Program kontynuuje cykl reportaży: „Ocalić… od zapomnienia”, emitowanych na antenie TVP 3 w latach 2002-2004. W ramach programu prowadzi poszukiwania mogił żołnierskich, wraków samolotów i innych śladów historycznych. Śledzi również losy tzw. „żołnierzy wyklętych”.

Autor tego najpopularniejszego telewizyjnego programu o odkrywaniu tajemnic historii jest mentorem dla wielu współczesnych poszukiwaczy czy szeroko pojętych eksploratorów i miłośników historii.

A. Sikorski jest także autorem książek „Mapa tajemnic. Kronika zwiadowców historii” (Poznań 2012) i „Mapa tajemnice. Tom 2: Z dziennika wypraw” (2013). W obu tych pozycjach znajdziemy znacznie więcej informacji niż w programie.


Fot. Muzeum Ziemi Szubińskiej



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 294

  • 213
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 12
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 68
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 1
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3