ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Ponad 100 unikatowych zdjęć majątków Modliszewo i Grzymysławice!

HistoriaAktualnościInformacje z powiatu gnieźnieńskiego15 maja 2024, 8:30   red. Karol Soberski1122 odsłon
Ponad 100 unikatowych zdjęć majątków Modliszewo i Grzymysławice!
Jan Siciński, w czapce z daszkiem, z dziećmi i rodziną przed wejściem do pałacu w Modliszewie -  fot. z arch. K. Soberskiego

Kolejne wyjątkowe fotografie z okresu międzywojennego z majątków naszego regionu trafiły w moje ręce! Tym razem jest to ponad 100 zdjęć przedstawiających życie w majątku Modliszewo w gminie Gniezno oraz majątku Grzymysławice w gminie Września. Oba majątki należały do rodu Sicińskich. Fotografie obejmują okres od 1907 do 1942 roku.

Bardzo często w rodzinnych archiwach przechowywane są przepiękne zdjęcia, upamiętniające pałace, dwory, kościoły czy inne budynki znajdujące się w naszych wioskach, jak również życie miejscowości w naszym regionie w okresie przed i powojennym. I uwielbiam docierać do takich materiałów archiwalnych!

Po majątkach Zakrzewo, Popowo Ignacewo, Kołdrąb, Głębokie, Mielno, Popowo Podleśne, Przysieka, Czerniejewo, Łubowice, Rybieniec, Zdziechowa, do mojego archiwum trafiły kolejne unikatowe fotografie związane z pałacami w naszym regionie, tym razem z Modliszewa w gminie Gniezno i Grzymysławic w gminie Września.

W środę, 8 maja w pałacu w Modliszewie odbyło się spotkanie autorskie z moją nową książką „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje Gminy Gniezno”. Spotkanie zgromadziło ponad 80 osób z całego regionu. I jak to bywa na takich wydarzeniach, po spotkaniu był czas na rozmowy kuluarowe w trakcie których kilka osób podzieliło się ze mną wiadomościami, że są w posiadaniu zarówno fotografii z majątków należących przez II wojną światową do rodu Sicińskich, jak i wspomnień oraz dokumentów.

I właśnie od jednej z takich osób otrzymałem blisko 130 unikatowych fotografii z lat 1907 – 1942 na których utrwalono miejsca, ludzi i wydarzenia rozgrywające się w tych latach w Modliszewie i Grzymysławicach! Zdjęcia są fantastyczne!  

Co przedstawiają zdjęcia?

Na fotografiach widzimy członków rodziny Jana Sicińskiego, jego żony Małgorzaty, czy ich dzieci. Są to zdjęcia zarówno z lat dzieciństwa, młodości, jak i czasów II wojny światowej. Nie brakuje fotografii ze ślubu Janusza Sicińskiego, ostatniego przedwojennego właściciela Modliszewa, jak również ujęć z życia majątku w Modliszewie.

Wśród otrzymanych zdjęć są prawdziwe perełki, jak choćby fotografie z zawodów konnych w których brali udział członkowie rodziny Sicińskich, które odbywały się w Danzig, czyli Gdańsku.

Jest też zbiór fotek pokazujących park i pałac w Modliszewie i Grzymysławicach.

W otrzymanym archiwum jest wiele zdjęć na których widać, jak dzieci Sicińskich dorastają, począwszy od kołyski, a kończąc na ślubie. Na wielu fotografiach widzimy także pracowników majątku w Modliszewie – wiemy o tym ponieważ cześć fotografii jest podpisana.

Wiele z tych fotografii znajdzie się w planowanej na przyszły rok książce o dziejach pałacu i majątku w Modliszewie. Do tej książki cały czas zbieramy materiały: dokumenty, wspomnienia, fotografie...

Drodzy Czytelnicy!

Jesteśmy przekonani, że wielu z Was ma w swoich domowych archiwach wiele podobnych zdjęć czy dokumentów! Prosimy o kontakt z naszą redakcją! Ocalmy od zapomnienia nasze lokalne dzieje!

Szukamy starych fotografii pałaców i dworów z terenu gminy: Gniezno, Kłecko, Kiszkowo, Mieleszyn, Janowiec Wielkopolski, Rogowo, Łubowo, Czerniejewo, Witkowo, Trzemeszno i Niechanowo!

Szczególnie szukamy zdjęć i dokumentów z pałaców w Mielnie, Popowie Ignacewie, Zakrzewie, Przysiece, Czerniejewie, Niechanowie, Arcugowie, Kołaczkowie, Rybieńcu, Zdziechowie, Kołdrąbiu, Sulinie, Głębokiem, Dziadkowie, Grochowiskach Szlacheckich, Łabiszynku, Paryżu, Popowie Podleśnym, Modliszewie, ale każdy inny pałac także jest mile widziany.

Wszystkie zdjęcia, jak i dokumenty chcemy tylko zeskanować. Oryginały zostaną w Państwa posiadaniu.

Jeśli ktoś posiada jakiekolwiek materiały (zdjęcia, dokumenty, rysunki, itp.) lub wspomnienia dotyczące wymienionych wiosek i chciałby się nimi podzielić, proszę o kontakt: e-mail: karol@soberski.pl lub telefoniczny: 515-980-504.


Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 143

  • 91
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 6
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 46
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3