Aby powrócił las... Trzy lata po nawałnicy...

24 listopada 2020, 8:00   red. Karol Soberski/inf. prasowa989 odsłon fot. Karol Soberski

To już trzecia jesień podczas której wykonywane są intensywne prace związane z sadzeniem lasu na powierzchniach zniszczonych podczas huraganu, który nawiedził nasz region 11 sierpnia 2017 roku. Zakończenie sadzenia nowego lasu (odnawianie powierzchni poklęskowej) potrwa do 2023 roku.

Zniszczonych doszczętnie zostało wówczas ok. 2150 ha lasu w nadzorze Nadleśnictwa Gniezno. Prace związane z sadzeniem lasu rozpoczęliśmy już w 2018 roku, sadząc 15 ha. W kolejnym roku las posadziliśmy na 531 ha. Prace te wykonywane są w miesiącach wiosennych i jesiennych, kiedy to panują najlepsze warunki przyrodnicze do sadzenia drzewek.

W roku 2019 mogliśmy liczyć na czynny udział wielu chętnych osób, które nas w tych pracach wspomagały. Niestety obecny trudny czas związany z pandemią, nie umożliwia nam kontynuowanie tych działań. Mimo, to akcja sadzenia lasu trwa i tej wiosny na terenie naszego nadleśnictwa posadziliśmy drzewka na powierzchni 324 ha, a podczas aktualnie trwających nasadzeń planujemy zwiększyć tą powierzchnię o kolejne 220 ha lasu.

Aby jednak las mógł ponownie pojawić się na uprzątniętych, pohuraganowych powierzchniach, potrzeba jeszcze wielu lat intensywnej pracy związanej z pielęgnacją i ochroną posadzonych upraw.


(źródło: Nadleśnictwo Gniezno)Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 202

 • 125
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 77
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaC1 - baner

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - baner
ReklamaA2 - baner