Ogromnym sukcesem zakończyły się starania Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Wągrowcu o uzyskanie dodatkowego dofinansowania na realizację rozbudowy i modernizacji wągrowieckiej oczyszczalni ścieków. Kwota przyznanej dotacji wzrosła z 24,5 mln złotych do 40,3 mln złotych!
- To największa w historii miasta bezzwrotna dotacja, pozyskana dzięki staraniom i zaangażowaniu zarządu oraz pracowników naszej spółki. Przede wszystkim jest to nasz wspólny sukces, dzięki któremu będziemy mogli zrealizować inwestycję na miarę XXI wieku, być może najważniejszą dla funkcjonowania i rozwoju miasta w kolejnych kilkudziesięciu latach – nie kryje radości po uzyskaniu tej wiadomości burmistrz Wągrowca Jarosław Berendt.
Co ważne, dodatkowo – dzięki pozytywnej opinii Departamentu Funduszy Europejskich Ministerstwa Klimatu i Środowiska – Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyraził zgodę na zwiększenie wartości całkowitej wągrowieckiego projektu z dotychczasowych 47 231 574 złotych do aż 77 596 294 złotych! Jest to urealnienie spodziewanych kosztów całej inwestycji, której zakres został rozszerzony, co powinno zagwarantować jej stabilne finansowanie.
Oprócz 40,3 mln złotych bezzwrotnego dofinansowania, spółka MPWiK w Wągrowcu pozyska na realizację inwestycji wcześniej uzgodnioną niskooprocentowaną pożyczkę z NFOŚiGW w wysokości 17,5 mln złotych. Warto tutaj zaznaczyć, że miejska spółka przeznaczyła już na tę inwestycję około 2 mln złotych ze środków własnych.
W ramach całego zadania pn. „Rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków w Wągrowcu” przewiduje się następujące działania:
- Od chwili zakończenia procedur przetargowych, co – mamy nadzieję – nastąpi jeszcze w marcu oraz wyboru wykonawcy inwestycji, podejmiemy intensywne działania zmierzające do tego, by jeszcze w maju lub czerwcu podpisać umowę. W takiej sytuacji wykonawca będzie mógł wejść na plac budowy już w lipcu 2021 roku, a do końca 2022 roku inwestycja ta powinna być zakończona – mówi prezes MPWiK Leszek Starzyński.
- Obiekty i urządzenia eksploatowane w oczyszczalni ścieków są już mocno zużyte, bo wiek większości obiektów w oczyszczalni ścieków przy ulicy Skockiej przekracza 30 lat. To m.in. dlatego konieczna jest kompleksowa modernizacja oczyszczalni w części biologicznej oraz mechanicznej. Dodatkowo w kolejnych latach trzeba będzie sprostać ciągle zaostrzającym się wymogom w zakresie ochrony środowiska, stawianym tego typu obiektom przez Unię Europejską, w tym osiągnięciu do 2050 roku całkowitej neutralności środowiskowej, jak również wykorzystania gospodarczego powstających osadów ściekowych – podkreśla prezes MPWiK Leszek Starzyński.
(źródło: wagrowiec.eu)
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!