2023 – Rok Generała Władysława Sikorskiego w Powiecie Inowrocławskim

HistoriaAktualności11 kwietnia 2023, 10:30   red. - inf. prasowa1017 odsłon
2023 – Rok Generała Władysława Sikorskiego w Powiecie Inowrocławskim
 fot. inowroclaw.powiat.pl

4 lipca 2023 roku mija 80. rocznica tragicznej śmierci gen. broni Władysława Sikorskiego (1881-1943), Premiera Rządu Polskiego na Uchodźstwie oraz Naczelnego Wodza. Pamiętna katastrofa w Gibraltarze pozostaje do dziś niewyjaśniona, nie ulega jednak wątpliwości, że zginął wybitny mąż stanu, którego śmierć nie pozostała bez wpływu na późniejsze wydarzenia, w tym decyzje mocarstw podejmowane w sprawie Polski na konferencjach w Teheranie, Jałcie i Poczdamie.

Życie gen. Sikorskiego pozostawało mocno powiązane z ziemią kujawską. W 1923 roku, a więc niemal dokładnie przed stu laty, na mocy ustawy o osadnictwie wojskowym, Władysław Sikorski zakupił we wsi Parchanie dworek, właściwie rządcówkę z kilkudziesięciohektarową resztówką, gdzie zamieszkiwał z żoną i córką w miesiącach wiosennych i letnich przez kolejnych 16 lat, aż do wybuchu II wojny światowej.

W Parchaniu Generał nie tylko zarządzał swoim gospodarstwem, ale tutaj powstały liczne jego teksty wojskoznawcze i publicystyczne. Regularnie pisywał do "Kuriera Warszawskiego", w którym opublikował blisko dwieście obszernych artykułów - głównie analiz dotyczących bezpieczeństwa międzynarodowego i kwestii obronności. Był także autorem trzech ważnych książek: ważnej dla historii wojskowości „Nad Wisłą i Wkrą. Studium z polsko-rosyjskiej wojny 1920 roku”, stosunków polsko-francuskich „Polska i Francja w przeszłości i dobie współczesnej” oraz przyszłego teatru wojennego - „Przyszła wojna, jej możliwości i charakter oraz związane z nim zagadnienia obrony kraju”.  

30 września 1936 roku w parchańskim kościele Świętego Wojciecha odbył się ślub Jego córki Zofii z por. Stanisławem Leśniowskim. Gen. Sikorski bywał wielokrotnie również w Inowrocławiu – najpierw oficjalnie w tutejszych pułkach jeszcze jako Minister Spraw Wojskowych, a potem dla podreperowania zdrowia w inowrocławskim uzdrowisku, a także bardzo często w celach czysto towarzyskich.

W zakładce na stronie www.inowroclaw.powiat.pl - wykorzystano fotografie ze zbiorów Izby Pamięci Generała w Parchaniu, Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, Biblioteki Miejskiej im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, Barbary Kwiatkowskiej, Tomasza Łaszkiewicza i Narodowego Archiwum Cyfrowego.



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 233

  • 147
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 3
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 83
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4